Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeczniczki ofiar przemocy z nagrodą im. Sacharowa

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Grafika przedstawiająca obie kandydatki eksponowana w budynku Parlamentu Europejskiego
Grafika przedstawiająca obie kandydatki eksponowana w budynku Parlamentu Europejskiego fot. archiwum
Irakijki Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar zostały laureatkami Nagrody im. Sacharowa. Obie dwa lata temu porwali bojownicy Państwa Islamskiego i wykorzystywali jako niewolnice seksualne. Dziś są rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą.

Decyzję o przyznaniu im Nagrody im. Sacharowa podjęli wczoraj przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i liderzy grup politycznych europarlamentu. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 14 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu. - Przyznając Nagrodę Nadii Murad i Lamiyi Aji Bashar, okazujemy, że ich walka nie była daremna i że jesteśmy gotowi do nich dołączyć w walce przeciwko niedoli i brutalności, której dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie i której nadal doświadcza wielu ludzi - mówił przewodniczący PE Martin Schulz, ogłaszając nazwiska laureatek.

Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar przetrwały niewolę seksualną w Państwie Islamskim (IS), a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną. Angażują się na rzecz społeczności jazydów w Iraku - mniejszości religijnej, wobec której bojownicy IS dopuszczają się ludobójstwa. Obie pochodzą z Kocho w regionie Sindżar, miejscowości, w której 3 sierpnia 2014 r. IS wymordowało wszystkich mężczyzn, a kobiety i dzieci wzięło w niewolę. Młode kobiety, w tym Nadię Murad Basee Taha, Lamiyę Aji Bashar i ich siostry porwano, następnie kilkakrotnie kupowano i sprzedawano oraz wykorzystywano jako niewolnice seksualne.

W listopadzie 2014 r. Nadia Murad zdołała uciec i dotrzeć do obozu dla uchodźców w północnym Iraku, a następnie do Niemiec. Rok później w grudniu 2015 r. wystąpiła na pierwszej w historii sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej handlowi ludźmi, gdzie wygłosiła przejmujące przemówienie opisujące jej doświadczenia. We wrześniu 2016 r. została pierwszą ambasadorką dobrej woli na rzecz godności ofiar handlu ludźmi. Obecnie angażuje się w światowe i lokalne inicjatywy służące pogłębianiu wiedzy o losie niezliczonych ofiar handlu ludźmi. W październiku 2016 r. Rada Europy uhonorowała ją Nagrodą im. Václava Havla.

Lamiya Aji Bashar kilkakrotnie podejmowała próby ucieczki. W końcu jej się udało, ale podczas przekraczania granicy w wyniku eksplozji miny lądowej zginęły towarzyszące jej dwie kobiety, a ona sama odniosła obrażenia. Wysłano ją na leczenie do Niemiec, gdzie dołączyła do rodzeństwa.

Od czasu powrotu do zdrowia Aji Bashar działa aktywnie na rzecz zwiększenia świadomości o losie wspólnoty jazydów oraz pomaga kobietom i dzieciom, które stały się niewolnikami i ofiarami bestialstwa Państwa Islamskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski