Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby z brązu staną nad Wisłą

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Rzeźby Hedvy Ser zostaną posadowione na skwerze przy ulicy Podgórskiej
Rzeźby Hedvy Ser zostaną posadowione na skwerze przy ulicy Podgórskiej fot. Jacek Kabziński
Przestrzeń miasta. Dzieła podarowane Krakowowi trafią na Bulwar Kurlandzki na wysokości Galerii Kazimierz. Koncepcja projektowa była konsultowana z mieszkańcami. Przewidywany koszt realizacji to ok. 1 mln zł.

Zarząd Zieleni Miejskiej szuka wykonawcy robót budowlanych, który zajmie się posadowieniem czterech rzeźb Hedvy Ser na Bulwarze Kurlandzkim i zagospodarowaniem terenu wokół.

Prace tej francuskiej artystki o polsko-żydowskich korzeniach pojawią się nad Wisłą zgodnie z porozumieniem zawartym z autorką w 2015 roku. Wcześniej, w 2014 r., były prezentowane na wystawie „Destrukcja i odrodzenie” w Żydowskim Muzeum Galicja (była to pierwsza ekspozycja prac autorki w Polsce). Artystka przekazała swoje dzieła w darze miastu Krakowowi, z intencją utworzenia swoistego skweru pamięci.

- Rzeźby te - surowe, wykonane z brązu 350-kilogramowe bryły - tworzą cykl będący w zamierzeniu artystki symboliczną interpretacją losów społeczności żydowskiej w Polsce - informuje rzecznik Krakowskiego Biura Festiwalowego Michał Zalewski.

Jak opowiadała o swoich pracach sama autorka - uhonorowana tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju - jest to cykl rzeźb przedstawiających zniszczenie i odbudowę społeczności żydowskiej w Polsce.

- Kiedy zaczynałam pracę nad tymi rzeźbami, nie mogłam wiedzieć, jak wiele spraw związanych z moim własnym życiem i z życiem społeczności żydowskiej w Polsce przede mną odkryją. Jestem dzieckiem diaspory. Moi rodzice zmarli dwadzieścia lat temu. Matka wychowała się w Warszawie, a ojciec w Łodzi. Przeżywszy koszmar obozów koncentracyjnych, rozpoczęli nowe życie w Izraelu, gdzie urodziłam się ja - mówiła.

Projektowali studenci, konsultowali mieszkańcy

Lokalizację dla rzeźb - działkę na terenie Bulwaru Kurlandzkiego na wysokości Galerii Kazimierz, przy ulicy Podgórskiej - wybrano w porozumieniu z artystką, po wizji lokalnej. - Początkowo brano pod uwagę skwer przy ulicy Dajwór, należący do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz inne lokalizacje na terenie Kazimierza - dorzuca rzecznik KBF.

Projekt posadowienia rzeźb oraz aranżacji skweru przy Podgórskiej przygotowali studenci Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod okiem prodziekana wydziału prof. ASP Joanny Kubicz i we współpracy z samą artystką.

Prace Hedvy Ser znajdą się nad Wisłą na postumentach z piaskowca. Projekt zakłada też stworzenie tam przestrzeni wypełnionej zielenią i elementami małej architektury (jak ławki, kosze), powstaną chodniki wykonane z nawierzchni antypoślizgowej (granit płomieniowany) - tak by ten teren mógł pełnić również funkcję rekreacyjną dla spacerujących bulwarami krakowian. Koncepcja projektowa była zresztą konsultowana z mieszkańcami - te konsultacje społeczne odbyły się w czerwcu zeszłego roku w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Skwer pamięci za około 1 mln zł

Termin składania ofert w przetargu na realizację budowlanych związanych z posadowieniem rzeźb to 16 czerwca. Wykonawca będzie miał za zadanie wykonać prace ziemne, żelbetowe fundamenty rzeźb, zająć się ich posadowieniem i montażem, kupić i zamontować elementy małej architektury oraz przygotować teren i posadzić zieleń (m.in. grupy traw i bylin, krzewy formowane, rośliny okrywowe). Na wszystko będzie miał cztery miesiące od dnia zawarcia umowy. Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, przedsięwzięcie będzie etapowane. Pierwszy etap - na początku lipca, reszta do września.

Przewidywany koszt realizacji to ok. 1 milion złotych.

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski