Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sadów tu coraz więcej

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Stoisko KGW Czasław uznano za najpiękniejsze
Stoisko KGW Czasław uznano za najpiękniejsze Fot. Katarzyna Hołuj
Gmina Raciechowice. Rozpoczęły się owocowe żniwa, przyszedł więc czas na promocję zbiorów podczas Święta Jabłka i Gruszki.

Owoce były tematem przewodnim spotkania, które od początku organizowane jest w Czas-ławiu. Jak co roku można było tam zobaczyć i kupić owoce z raciechowickich sadów. Nie tylko jabłka, ale również gruszki i śliwki. Z owocami ściśle związane były też konkursy: na najlepszą szarlotkę, najlepszy przetwór i najpiękniejsze stoisko.

Ten pierwszy wygrała Spółdzielnia Socjalna „Przystań” z Raciechowic (przed Stowarzyszeniem Inicjatyw Obywatelskich z Czechówki i KGW Cichawa). Z kolei konkurs na najlepszy przetwór wygrały panie z KGW Mierzeń, które przygotowały na tę okazję konfiturę gruszkową z imbirem i limonką. Za nimi uplasowały się KGW Chrostowa (gm. Łapanów) oraz KGW „Dworzanki” z Krzyszkowic. - Jako niedawno powstałe koło jesteśmy mile zaskoczone tym jak to wygląda, że możemy się tutaj spotkać z innymi KGW i wymienić się z nimi doświadczeniami - mówiła Grażyna Pitala z „Dworzanek”.

- Sadów przybywa, a stare drzewa są zastępowane młodymi, dlatego nic nie wskazuje na to, żeby jabłek mogło u nas zabraknąć - mówi wójt Ra-ciechowic Marek Gazbyl i dodaje, że tak samo nie zabraknie kolejnych edycji Święta Jabłka i Gruszki.

W raciechowickich sadach w tym roku jabłka obrodziły nadzwyczaj dobrze. Jednak nastoje sadowników już tak dobre nie są, a to przez ceny owoców. W skupie za tzw. jabłka przemysłowe płaci się po ok. 20 gr. za kilogram. - Od 50 lat prowadzę sad i jak żyję czegoś takiego nie pamiętam - mówi Eugeniusz Błażejewicz, sadownik.

Jubileuszowemu, dziesiątemu już świętu po raz pierwszy towarzyszył Festiwal Kultury Ziemi Raciechowickiej. - To już nie tylko święto sadowników i przetwórców, ale też twórców rękodzieła, zespołów regionalnych, przedszkoli i orkiestr, które również się tutaj prezentują - mówi Katarzyna Magdziarz z Urzędu Gminy Raciechowice.

Przed tak liczną publicznością zadebiutował Zespół Regionalny Raciechowice, w którym działa 14 dzieci, czworo dorosłych tancerzy i dwójka akordeonistów. Grupę prowadzą instruktorzy związani z zespołem Słowianki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski