Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM 2016. Żeby spotkać papieża, pójdziemy piechotą

Grzegorz Skowron
Adam Wojnar
Światowe Dni Młodzieży. Do 15 marca ma być gotowy plan organizacji najważniejszego tegorocznego wydarzenia w Krakowie. Już wiadomo, że w lipcu samochodem lepiej nie jeździć

Wojewoda małopolski Józef Pilch i przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży zapoznali się wczoraj z propozycjami organizacji ruchu w czasie pobytu w Krakowie papieża Franciszka i pielgrzymów, którzy przyjadą, by się z nim spotkać.

Które ulice i kiedy zostaną wyłączone z ruchu, gdzie będą parkingi i na jakich trasach wzmocniona zostanie komunikacja miejska - wszystko to jest na razie tajne. Jak tłumaczy wojewoda, najpierw z propozycjami zapozna się rząd, a dopiero potem dowiedzą się o nich mieszkańcy i pielgrzymi.

Autor: Joanna Urbaniec

- Do 15 marca zostanie opracowany plan organizacji Światowych Dni Młodzieży, uwzględniający wszystkie aspekty - bezpieczeństwo, trasy przejazdu i przemarszu pielgrzymów, zabezpieczenie medyczne, miejsca, gdzie będzie się można wykąpać, załatwić i przespać. Jak ten plan zatwierdzi rząd, poinformujemy o wszystkich szczegółach - mówi Józef Pilch.

Na razie wiadomo jedynie, że w ostatnim tygodniu lipca należy się liczyć z wprowadzeniem zakazu ruchu na wielu ulicach. Prof. Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej, który wraz ze studentami przygotował koncepcję organizacji ruchu na ŚDM, przyznaje jedynie, że najczęściej pielgrzymi będą przemieszczać się pieszo. Ci, którzy zostawią auto w domu, będą musieli zapłacić za przejazd tramwajem lub autobusem, bo miasto nie przewiduje darmowej komunikacji (pielgrzymi powinni mieć przejazdy w pakiecie pielgrzyma). Wojewoda chce uzyskać jeszcze szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Nad bezpieczeństwem papieża, VIP-ów i pielgrzymów będzie czuwać ok. 7 tys. policjantów, z tego 3 tys. to funkcjonariusze ściągnięci z innych województw. Wspomagać ich ma ponad tysiąc strażaków, z tego blisko połowa spoza Małopolski. Komendant małopolski policji nadinsp. Mariusz Dąbek zapewnia, że ma 43 mln zł na przygotowania do ŚDM, za co kupi m.in. 75 nowych radiowozów i sprzęt spec- jalistyczny. Dodatkowo Komenda Główna Policji na podobne zakupy ma 20 mln. - Jesteśmy w pełni zabezpieczeni finansowo - zapewnia nadinsp. Dąbek.

Plan nie przewiduje wprowadzenia prohibicji w ostatnim tygodniu lipca. Jak się dowiedzieliśmy, strona kościelna nie wystąpi z takim wnioskiem. Ale ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Za to bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze przed ŚDM uda się zlikwidować w centrum miasta reklamy lokali erotycznych, a z ulic znikną naganiaczki zachęcające do skorzystania z usług takich przybytków. Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa, przyznaje, że w ciągu dwóch miesięcy powinien pojawić się projekt uchwały zmieniający przepisy o parku kulturowym w centrum Krakowa.

- Chcemy wprowadzić zakaz rozdawania ulotek zachęca- jących do odwiedzenia lokalu, także rozdawania ulotek w przebraniu. Zakazana zostanie też reklama świetlna i dźwiękowa - mówi Chylaszek. Nowe zasady obejmą wszystkie lokale, nie tylko te erotyczne.

W lutym powinna być gotowa specustawa ułatwiająca przygotowania do ŚDM, m.in. zakupy i stawianie tymczasowych masztów telefonii komórkowej.

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ŚDM 2016. Żeby spotkać papieża, pójdziemy piechotą - Plus Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski