MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sędziowie przestrzegają sędziów. Przed awansami

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Sędziowie obawiają się, że Zbigniew Ziobro chce upolitycznić wymiar sprawiedliwości
Sędziowie obawiają się, że Zbigniew Ziobro chce upolitycznić wymiar sprawiedliwości Fot. Szymczak Krzysztof / Polska Press
Prawo. Forum Współpracy Sędziów apeluje o nieprzyjmowanie stanowisk od ministra Ziobry.

„Nie wyrażajmy zgody na objęcie stanowisk i funkcji w trybie wynikającym z nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca br., co z pewnością będzie odnotowane i może być w przyszłości poczytane jako współuczestnictwo w działaniach niezgodnych z obowiązującym porządkiem prawnym” - czytamy w uchwale Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów.

To reakcja środowiska sędziowskiego na wejście w życie w minioną sobotę nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro przez najbliższe 6 miesięcy może odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Następnie minister sam może wskazać następców.

- Obawiamy się, że będą to osoby politycznie zależne od ministra. Stąd nasz apel o nieprzyjmowanie stanowisk - mówi sędzia Waldemar Żurek, członek Forum, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

„Ślepe bagnety”

Forum Współpracy Sędziów powstało w czerwcu tego roku. Ma ono za zadanie ułatwić komunikację między przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości w całym kraju.

Waldemar Żurek nie podaje, jakie konsekwencje mogą czekać tych sędziów, którzy przyjmą awanse od Zbigniewa Ziobry.

- Przypominam jednak, że doktryna „ślepych bagnetów”, czyli ślepego wykonywania rozkazów, nie obowiązuje. Każdy z sędziów ma świadomość, że przyjmując stanowisko prezesa sądu, wpisuje się w działania przeciwko konstytucji - twierdzi sędzia.

Forum prosi też sędziów, by informowali Zespół Interwencyjny albo Prezydium FWS o tym, „w jaki sposób realizowane są zmiany na stanowiskach funkcyjnych w sądach oraz o wszelkich próbach nacisku ze strony władz politycznych”.

Pod koniec lipca podobny apel wystosowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

- My również namawiamy sędziów do nieprzyjmowania stanowisk od ministra, które naszym zdaniem mają charakter polityczny - mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik „Iustitii”.

W apelu stowarzyszenia nie ma jednak ostrzeżeń (tak jak w apelu Forum) dla tych, którzy zgodzą się na zaproponowane awanse.

Świadomi tego, co robią

Sędzia Żurek przekonuje, że nie jest to forma nacisku ani straszenia sędziów. - Chcemy jedynie, żeby sędziowie byli świadomi tego, co robią. Nie mogą bać się odmawiać ministrowi, nawet w tak trudnych dla nas czasach - mówi sędzia.

Podobne stanowisko zajęło Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Sędziów „Themis” w uchwale apelującej do sędziów, by powstrzymali się od pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości przy tworzeniu niekonstytucyjnego prawa.

- Każdy sędzia w swoim sumieniu musi rozważyć, czy godzi się na takie działania i czy nie narusza przez to godności urzędu - twierdzi Jarosław Benedyk, rzecznik „Themis”

Z kolei Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, uważa, że apel skierowany do sędziów to nawoływanie do łamania prawa. Według wiceszefa resortu sędziowie stoją na straży prawa i powinni tego prawa przestrzegać.

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, uważa jednak, że organizacje sędziowskie mogą apelować.

- Nie wolno im jednak straszyć sędziów konsekwencjami za podejmowane przez nich działania. Ja też nie zgadzam się z nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych, ale póki co jest ona legalna - mówi Zbigniew Ćwiąkalski.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 17

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski