Seniorzy z gminy Zabierzów zasiedli przy laptopach Fot. Magdalena Uchto
SZKOLENIE. "Porozumienie Podkrakowskie" prowadzi szkolenia w gminach Zabierzów i Skawina. Korzystają z niego osoby, które ukończyły 55 lat.
- Młodzi doskonale sobie radzą z komputerem, ale starsi mają już problem. Dlatego zarówno prezes "Porozumienia Podkrakowskiego" Adam Wójcik, jak i ja wymyśliliśmy, że warto zorganizować szkolenia dla seniorów - mówi Jerzy Cywicki.
Komputer - sposób na zabicie nudy
Starosta Józef Krzyworzeka przyznaje, że "Porozumienie Podkrakowskie" założono w 1998 roku przede wszystkim w celach politycznych kiedy kandydaci stowarzyszenia startowali w wyborach do Rady Powiatu i Rad Gmin. - Jednak przez 12 lat próbowaliśmy znaleźć taką sferę działalności, która nie będzie tylko dla nas, ale i dla naszych sąsiadów, znajomych, mieszkańców. Nie wszystkie pomysły udało się zrealizować, ale ten dotyczący projektu "Komputer dla seniora" okazał się trafiony - podkreśla starosta Krzyworzeka.
Jest przekonany, że dzięki szkoleniom seniorzy łatwiej wkroczą w wirtualny świat, który - z jednej strony - pozwoli im zabić nudę, a z drugiej - umożliwi im kontakty. - Znam taki przykład, że babcia ma wnuczka w USA i dzięki temu, że umie się posługiwać skypem może z wnuczkiem rozmawiać i go widzieć - zaznacza starosta Krzyworzeka. Dodaje również, że komputer i Internet pozwoli się seniorom czegoś nauczyć, podnieść kwalifikacje, a być może nawet ułatwi znalezienie pracy.
Nie chcą być zaskakiwani przez wnuków
Przy pierwszym laptopie siedzi Józef Wierzbicki z Zabierzowa. Przyznaje, że na kurs go ciekawi. Ale nie tylko. - Obsługa komputera, znajomość jego działania to jest coś, co jest niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Poza tym nie chcę zostawać w tyle i być zaskakiwanym już nie tylko przez dzieci, ale i przez wnuczka - mówi Józef Wierzbicki. Dodaje, że każdy powinien umieć obsługiwać komputer tak, jak pilot TV. Zaznacza, że dotychczas, kiedy tylko chciał skorzystać z komputera, musiał prosić o pomoc córki. - Wiadomo, że ktoś, kto nie chce popełnić błędu lub czegoś zepsuć, pyta innych o radę. Ale mam nadzieję, że po tym kursie się to zmieni. A na następne szkolenie przyjdzie jeszcze moja żona - zdradza pan Józef.
Na szkolenie przyszła również Krystyna Gajkowska, mieszkanka Zabierzowa. - Jestem ciemna jak tabaka w rogu i jest mi wstyd, więc chcę się nauczyć ile się da o obsłudze komputera - nie ma wątpliwości. Przyznaje, że ma znajomych w wielu miejscach, m.in. nad morzem i w Krynicy. Dodaje, że przyjaciele mają komputer, a ona musi się posługiwać tylko telefonem. - Dlatego ważna jest dla mnie i znajomość komputera i internetu. Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo, szczególnie zimą, więc może udałoby się zrobić zakupy przez Internet albo porozmawiać z kimś przez skype'a czy przesłać zdjęcia. Jedyne z czego nie będę korzystać to z usług bankowych - mówi Krystyna Gajkowska. Przyznaje, że jest zwolenniczką kontaktów osobistych z ludźmi, ale - jeśli ze względu na odległość - jest to niemożliwe, to dobrze mieć w rezerwie laptopa i Internet.
Laptopy do losowania
Jerzy Cywicki podkreśla, że stowarzyszenie planuje przeprowadzić cztery szkolenia dla osób, które ukończyły 55 lat i są mieszkańcami gmin Skawina i Zabierzów. - Szkolimy uczestników w grupach dziesięcioosobowych na używanych laptopach, które na potrzeby tego projektu zostały zakupione, a po jego zakończeniu zostaną rozlosowane pomiędzy uczestników. Pozwoli to chociaż niektórym z tych osób kontynuować przygodę z komputerem. Zakup sprzętu był możliwy dzięki dotacji uzyskanej od Lotniska Kraków Airport - wyjaśnia Jerzy Cywicki. - Może uda mi się wylosować tego laptopa - marzy Krystyna Gajkowska.
MAGDALENA UCHTO
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?