Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas Pomarańczowej Wstążki w Wieliczce, to czas ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Zabawy, konkursy, warsztaty na finał kampanii

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
od 16 lat
Jak przeciwdziałać przemocy wobec dzieci i krzywdzeniu najmłodszych. Jak przeciwstawiać się agresji? Gdzie szukać pomocy? Na te pytania odpowiadają organizatorzy listopadowej Kampanii Pomarańczowej Wstążki 2023 w Wieliczce, czyli Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Przez 19 dni listopada w całej gminie trwał "pomarańczowy czas" zrzesza się wielu instytucji i organizacji edukacyjnych, pomocowych, wychowawczych oraz służb, żeby słuchać, działać, reagować i ukierunkowywać się na przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Na koniec w niedzielę, 19 listopada odbył się Festiwal Rodzinny i podsumowanie akcji.

Od początku listopada w wielickich placówkach edukacyjnych w świetlicach i na warsztatach trwała pomarańczowa kampania. Dzieci uczyły się, że o przemocy trzeba mówić, prosić o pomoc, nie zgadzać się na agresję i nikogo nie krzywdzić. W gminie Wieliczka kampania jest realizowana od ponad 10 lat.

Pomarańczowa Wstążka, to moc do zatrzymania krzywdy

Hasłem tegorocznych działań są słowa: "Klucz do wewnętrznej mocy". Jak mówią organizatorzy "pomarańczowy czas" to moment na odnajdowanie w sobie mocy do ochrony dzieci i młodzieży.

- W naszych gminnych przedszkolach, żłobkach, szkołach ta kampania trwa, dzieci dorastają w tym duchu. One biorą udział w warsztatach, spotkaniach, zabawach, konkursach, one przygotowują się do tych pomarańczowych dni i doskonale wiedzą po co jest pomarańczowa kampania. Nam zależy na systemowości, żeby się nie zatrzymywać się w tym działaniu. Podkreślamy ten akcent pomarańczowy w sytuacjach przemocowych, który mówi: STOP! To jest znak ostrzegawczy. On nas uczy, że mamy mieć odwagę, żeby reagować i ma uczyć dzieci, że one nie są pozostawione same sobie, że mają prawo o tym mówić i liczyć na dorosłych - mówi Dominika Chylińska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kampania Pomarańczowa Wstążka skupia wielickie instytucje, placówki edukacyjne, wychowawcze, samorząd, ośrodki zdrowia, policję, straż pożarną, organizacje, stowarzyszenia, placówki, w których są ludzie gotowi reagować na krzywdę dzieci i przeciwdziałać jej. Jak mówią organizatorzy to dorośli muszą chcieć i mieć odwagę reagować w trudnych sytuacjach, podejmować działania i współtworzyć system pomocy dzieciom.

Burmistrz: nie przyzwyczajajmy się do przemocy

- Kampania pokazuje, że jesteśmy ze wszystkimi osobami, które potrzebują pomocy, jesteśmy w różnych częściach miasta i mamy specjalistów, którzy pomagają rozwiązywać problemy. Dziś mówimy o kwestiach przemocowych w różnych przestrzeniach. Jednak problem w tym, że my jako społeczeństwo za dużo przyzwyczajamy się do zła, do rzeczy, które się dzieją. Widzimy ile agresji dzieje się w internecie, w szkole i przyzwyczajamy się, nie reagujemy, akceptujemy, uznajemy, że możemy się na to zgodzić, bo to takie codzienne, powszechne. To wielki błąd. My tu jesteśmy, żeby tej krzywdy, agresji, złych zachować nie akceptować. Ta kampania pokazuje, że nie godzimy się na to - mówi Artur Kozioł, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

"Pomarańczowy czas" w Wieliczce trwający przez dwie dekady listopada to czas na warsztaty w szkołach przedszkolach, żłobkach, świetlicach, ale także rozmowy, szkolenia dla dorosłych. To spotkania i rozmowy o prawach dziecka, jego godności, szacunku, bezpieczeństwie. Uczulanie dorosłych, na to, żeby słuchali i słyszeli głos dzieci, głos krzywdzonych i żeby mieli odwagę reagować.

Festiwal Rodzinny przeciwko agresji wobec dzieci

Na zakończenie kampanii podczas Festiwalu Rodzinnego do Centrum Solne Miasto przybyły setki rodzin, dzieci z rodzicami, babciami, dziadkami, opiekunami. Tu słuchały koncertów, oglądały pokazy tańców, uczestniczyły w grach i warsztatach profilaktycznych. Stoiska podczas tych gier przygotowały wielickie instytucje i organizacje: policja, straż pożarna, ośrodek zdrowia, placówki kultury i sportu, biblioteka. Dzieci rozwiązywały tam przygotowanie dla nich zadania.

- Cieszę się że pomimo trudnego tematu, ale bardzo ważnego mamy na tym finale tłumy ludzi, rodzin, które przychodzą i demonstrują postawę - jestem przeciw agresji - mówi mówi Dominika Chylińska, dyrektor MGOPS w Wieliczce.

Kiermasz Jesienny z happeningiem "Zamień lajka na uścisk dło...

b]Elektrośmieci na wagę złota?[/b]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski