Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy są studentami

Ewa Tyrpa
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce FOT. EWA TYRPA
Edukacja. Uniwersytety Trzeciego Wieku powstają w wielu małych, także wiejskich gminach. W powiecie krakowskim już pięć gmin może się pochwalić takimi placówkami.

Od czterech lat uczelnia dla seniorów funkcjonuje w Skawinie i Zabierzowie, od dwóch lat – w Krzeszowicach, a od zeszłego roku w Kocmyrzowie-Lubo­rzycy. Powołało ją Stowarzyszenia Porozumienie Pod­krakow­skie z siedzibą w Skawi­nie.

W zajęciach uczestniczy 150 słu­­chaczy. – Mają one na celu zaktywizować seniorów, którzy mają dużo czasu oraz możliwości intelektualne – mówi Adam Wójcik, prezes Stowarzyszenia. Niedawno nawiązało ono współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

Dzięki temu wykłady będą bardziej urozmaicone. Np. dużym zainteresowaniem cieszyły się z zielarstwa.

W tym roku akademickim Uniwersytet Trzeciego Wieku ruszył w Wawrzeńczy­cach (gm. Igołomia-Waw­rzeńczyce). Jest filią tej uczelni działającej od 2013 r. w Proszo­wicach, gdzie jest 80 słuchaczy.

Na zajęcia organizowane w każdy poniedziałek w Szkole Podstawowej w Wawrzeńczy­cach uczęszcza 20-osobowa grupa seniorów. Do końca roku będą uczestniczyć w warsztatach informatycznych oraz sprawnościowych.

– Zajęcia komputerowe są naprawdę pożyteczne. Dzięki nim będziemy partnerami naszych wnuków. Cieszymy się, że pan prowadzący warsztaty ma do nas ogromną cierpliwość – uśmiecha się Maria Jachym­czyk ze Złotnik. Już niedługo będzie przeglądać strony internetowe gminy, galerię zdjęć, np. z dożynek czy występów Koła Gospodyń Wiejskich.

– Trochę mi się myli który klawisz myszki należy przyciskać, ale praca na komputerze bardzo mnie wciąga – mówi Krystyna Zabrzeńska z tej samej wioski, mająca w planie kupno komputera. Stanisława Rysak-Gurda z Igołomi potrafi znaleźć interesującą ją rzecz na allegro, ale nie umie jej zamówić i musi prosić o to córkę. – Cieszę się, że niebawem będą sama umiała kupować przez internet – zapowiada.

– Słuchacze bardzo szybko przyswajają wiedzę, chłoną ją, można powiedzieć, że nawet chętniej niż dzieci. Są wszystkiego ciekawi i bardzo zdyscyplinowani – uczestniczą w każdych zajęciach – podkreśla Maciej Przeniosło, prowadzący zajęcia komputerowe.

– Nie możemy się doczekać poniedziałku – te słowa Anny Chmieli mówią jak ważne są te uczelniane spotkania. – Zajęcia mają nie tylko charakter edukacyjny, ale przede wszystkim integracyjny. Bardzo ważny jest kontakt ludzi pomiędzy sobą – zaznacza Franciszek Dębek, studiujący na UTW z żoną Ireną Migas. Jej zdaniem gimnastyka z elementami rehabilitacji jest fantastyczna, dostosowana do możliwości uczestników. – Przydałyby się jeszcze zajęcia taneczne – dodaje pani Irena. Marek Słowiński, koordynator UTW zapewnia, że tego typu pomysły będą uwzględnione. – Program jest elastyczny i możemy go modyfikować – mówi i zapowiada m.in. naukę języka angielskiego, wyjazdy do operetki i teatru.

W Proszowicach dla wszystkich słuchaczy są wykłady prowadzone m.in. przez wykładowców z Uniwersytetu Rolniczego. – Są bardzo interesujące. Podobał mi się zwłaszcza ten o różach – mówi uczestnicząca w wielu Eleonora Ku­sińska ze Strę­goborzyc.

Marek Słowiński uważa, że idea projektu mającego na celu aktywizację ludzi starszych sprawdza się. Jest pod wrażeniem ich podejścia do zajęć i ich zapału.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski