Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć, do której każdy musi się przyłączyć

Katarzyna Hołuj
Gmina Sułkowice. W Sułkowicach i Rudniku dobiegła końca budowa sieci kanalizacyjnej. Mieszkańców, którzy mają wykonać przyłącza, czeka teraz praca i wydatki. Gmina proponuje im pewne udogodnienia.

Wszystkich budynków, które do końca br. powinny zostać przyłączone do sieci, jest około 1100.

Jako pierwsi przyłączać mogą się mieszkańcy ulic: Na Węgry, Starowiejskiej, Kowalskiej i górnej części ul. 11 listopada w Sułkowicach oraz północnej części Harbutowic (czyli z miejsc objętych V etapem kanalizacji). Mają oni czas do końca sierpnia. Później, w drugiej połowie roku taką możliwość będą mieli mieszkańcy ul. Partyzantów i ulic do niej dochodzących (etap VI) oraz rudniczanie (etap II).

Przy wcześniejszych etapach, po pobraniu opłaty od mieszkańców, przyłącza wykonywała gmina jako tzw. inwestor zastępczy. Teraz z tego zrezygnowano, zostawiając to zadanie samym mieszkańcom. Jak mówi burmistrz Piotr Pułka, po pierwsze dlatego, że tamten sposób wymagał popisywania umów cywilno-prawnych z każdym z mieszkańców z osobna, a na dodatek w części przypadków były problemy ze ściągalnością opłaty. Po drugie, coraz więcej gmin ościennych odchodzi od bycia inwestorem zastępczym.

Do końca tego roku gmina musi osiągnąć efekt ekologiczny, a do tego potrzebne jest jak najszybsze przyłączenie się mieszkańców. Taki wymóg nakłada też na mieszkańców ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i nie zwalnia z niego posiadanie szamba.

Zachętą dla mieszkańców ma być pakiet preferencyjny. Gmina opracowała go wspólnie ze swoją spółką - Zakładem Gospodarki Komunalnej, dlatego ulgi (patrz: ramka) są dostępne dla tych, którzy zlecą wykonanie przyłącza właśnie tej spółce. Każdy, bez względu na to, czy zleci to ZGK, czy komukolwiek innemu, otrzyma projekt przyłącza.

Cała ta oferta nie jest jednak bezterminowa. Mieszkańcy, którzy już mogą się przyłączać, czyli objęci V etapem, mogą z niej skorzystać do końca sierpnia br. Pozostali, dla których możliwość przyłączania się będzie dopiero ogłoszona, będą mogli skorzystać z oferty odpowiednio dłużej.

Co proponuje ZGK?
* możliwość rozłożenia płatności na raty do końca roku
* utrzymanie górnej granicy ceny na poziomie nie wyższym niż 2,5 tys. zł (co jest szczególnie ważne dla właścicieli nieruchomości, którzy mają do wykonania długi odcinek przyłącza)
* wysoki rabat na geodezyjną inwentaryzację powykonawczą (w przypadku wykonywania przyłącza przez ZGK)
* możliwość obniżenia kosztów przyłącza dzięki wykonania wykopu we własnym zakresie (trzeba zgłosić taką wolę i umówić się co do wyceny tej części prac)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski