Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć i LEADER dla rozwoju

Redakcja
W ramach PROW na lata 2007-2013 została powołana „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”, mająca służyć lepszemu przepływowi informacji pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w rozwój obszarów wiejskich. Jakie działania realizowane są w ramach sieci?

Rozmowa z Wojciechem Kozakiem, członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego

**

Wymiana wiedzy dokonuje się poprzez wiele działań edukacyjnych, promocyjnych, szkoleniowych, a także poprzez publikacje materiałów informacyjnych lub emisję programów w radiu i telewizji. Ważnym narzędziem KSOW jest możliwość analizy sytuacji na obszarach wiejskich poprzez ekspertyzy, badania naukowe, wszelkiego rodzaju spotkania i konferencje. Najważniejszym narzędziem sieci jest portal internetowy www.ksow.pl, stanowiący bazę wiedzy.

Kto może zostać partnerem KSOW?

Partnerami sieci mogą byś samorządy gminne i powiatowe, instytucje zajmujące się rozwojem obszarów wiejskich takie, jak na przykład Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania, szkoły wyższe i instytucje badawcze, podmioty gospodarcze. Identyfikacja partnerów sieci jest permanentna, sieć jest strukturą otwartą dla wszystkich aktywnie zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich.

Jakie efekty przyniesie funkcjonowanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich?

Dzięki KSOW powstaną mechanizmy umożliwiające partnerom i sektorom skuteczne wykorzystanie posiadanych kompetencji i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów. W wyniku podejmowanych przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich działań powstanie dynamiczna sieć powiązań komunikacyjnych między poszczególnymi sektorami, co w konsekwencji doprowadzi do efektywniejszego wdrażania polityki rozwoju obszarów wiejskich, a co za tym idzie – do poprawy poziomu życia na wsi.

Czy działania wdrażane przez LEADERA cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców obszarów wiejskich, objętych lokalną strategią rozwoju?

Tak. Dumą napawa fakt, iż Małopolska to jeden z mniejszych regionów, a ilość złożonych wniosków przez mieszkańców obszarów wiejskich przeszła najśmielsze oczekiwania. Obecnie w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” wpłynęły 872 wnioski na „małe projekty” oraz 153 wnioski dotyczące „Odnowy i rozwoju wsi”. Taka ilość wniosków z jednej strony jest dowodem ogromnej aktywność społeczności lokalnych, a z drugiej potwierdza, iż oddolne podejście do pozyskiwania środków unijnych sprawdza się w praktyce i podkreśla potrzebę identyfikacji mieszkańców z pięknym regionem, jakim bez wątpienia jest Małopolska.

W jaki sposób program LEADER przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich?

Dzięki lokalnemu i oddolnemu charakterowi LEADER usprawnia proces rozwoju obszarów wiejskich. Decyzje podejmowane lokalnie są trafniejsze, bardziej innowacyjne i mogą być sprawniej wprowadzane. Niezbędnymi elementami rozwoju regionu jest nie tylko zachowanie dla przyszłych pokoleń dorobku kulturowego, ale także wzbogacenie naszego życia o szeroko pojętą działalność zarówno w strefie czasu wolnego, przedsiębiorczości, jak i codziennych warunków życia mieszkańców. Takie możliwości daje mieszkańcom LEADER.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski