Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta bez małej elektrowni atomowej. ArcelorMittal: "Nie rozważamy aktualnie projektu budowy SMR na naszych terenach w Krakowie"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Taka elektrownia miała powstać w Nowej Hucie
Taka elektrownia miała powstać w Nowej Hucie ORLEN Synthos Green Energy
Pod koniec ubiegłego tygodnia, wiceprezydent miasta Krakowa Andrzej Kulig poinformował, że ArcelorMittal nie wyraził zgody na realizację małego reaktora jądrowego na jego terenie w Nowej Hucie. 29 stycznia przedstawicielka Spółki odniosła się do naszych pytań w tej sprawie: "Nie rozważamy aktualnie projektu budowy SMR na naszych terenach w Krakowie". Z kolei Dawid Piekarz z ORLEN SYNTHOS GREEN ENERGY SP. Z O. O. podsumował - " Bardzo żałujemy, że ArcelorMittal podjął taką decyzję, dotyczącą projektu SMR w Nowej Hucie". Wszystko więc wskazuje na to, że to już koniec planów budowy małego reaktora jądrowego w Krakowie.

Czyżby koniec wielkich planów?

- Nie rozważamy aktualnie projektu budowy SMR na naszych terenach w Krakowie - informuje nas Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland.

Z kolei Dawid Piekarz z ORLEN SYNTHOS GREEN ENERGY SP. Z O. O. tłumaczy: "Bardzo żałujemy, że Arcelor Mittal podjął taką decyzję, dotyczącą projektu SMR w Nowej Hucie. OSGE przeprowadził w lokalizacji Nowa Huta szereg prac prescreeningowych (geologicznych, hydrologicznych czy sejsmologicznych), które jednoznacznie wskazały na możliwość realizacji projektu budowy małego reaktora jądrowego w tej lokalizacji, co mogłoby zapewnić tanie ciepło systemowe na potrzeby mieszkańców Krakowa. W fazie przygotowawczej znajduje się szereg tego typu projektów, których celem jest wykorzystanie ciepła z reaktorów jądrowych do ogrzewania miast oraz na cele przemysłowe w takich państwach jak Czechy, Rumunia czy Wlk. Brytania".

Zapytaliśmy również o przyczyny takiej decyzji, jednak od Spółki ArcelorMittal otrzymaliśmy jedynie zdawkową informację, że: "nie udziela dalszych komentarzy".

Przypominamy, że w grudniu 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla lokalizacji małych reaktorów jądrowych (Small Modular Reactors). Wśród sześciu miejsc, gdzie miałyby powstać znajdowała się też krakowska Nowa Huta. Aktualnie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska proceduje wydawanie decyzji środowiskowych uwarunkowań dla budowy trzech małych reaktorów, które mają powstać w gminie Oświęcim (Stawy Manowskie), Ostrołęce i we Włocławku.

- Mamy informację, że ArcelorMittal nie wyraził zgody na realizację małego reaktora jądrowego na jego terenie w Nowej Hucie. Projekt jest więc nieaktualny. To była dobra lokalizacja. Obiekt, który powstałby w tym miejscu mógłby zasilać w ciepło Nową Hutę. Nie widzimy innej lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia – mówił pod koniec ubiegłego tygodnia wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Poza Krakowem lokalizacje SMR-ów wstępnie w zeszłym roku proponowano w następujących lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. W kwietniu ubiegłego roku zapowiadano, że w ciągu kilku lat w Polsce ma powstać ponad 20 małych elektrowni jądrowych.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski