Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedziba na 65-lecie

SA
Budowa nowej siedziby możliwa jest dzięki potężnej unijnej dotacji, która uzyskało miasto. Na ten cel do miejskiej kasy spłynie 15 mln zł, około 5 trzeba będzie wyłożyć jako wkład własny. Za taką kwotę niszczejący budynek przy ul. Zielonej, gdzie kiedyś mieściły się m.in. restauracja "Tęczowa" i "Pewex" zamieni się w nowoczesną siedzibę biblioteki.

CHRZANÓW. Za dwa lata powinna być gotowa nowoczesna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie przeniosą się wszystkie filie książnicy z miasta

- Budynek będzie rozbudowany i całkowicie przebudowany pod potrzeby książnicy. Myślę, że prace powinny ruszyć w II kwartale tego roku i zakończą się z początkiem roku 2011 - mówi Urszula Palka, wiceburmistrz miasta.
Wtedy biblioteka będzie obchodziła swoje 65-lecie istnienia. Na jubileusz otrzyma więc wspaniały prezent. Dyrektor chrzanowskiej biblioteki Lucyna Kumala już dziś nie kryje zadowolenia. Jak przyznaje - teraz wciąż borykano się z brakiem miejsca. Biblioteka miała swoją siedzibę główną w budynku przy ul. Oświęcimskiej w Chrzanowie, który od dawna był za mały w stosunku do potrzeb. Ponadto w mieście było kilka filii książnicy. W planach jest przeniesienie ich wszystkich do nowego budynku, pozostaną tylko filie biblioteki w sołectwach.
- Te pomieszczenia, w których mieliśmy filie w mieście, nie były przystosowane do potrzeb biblioteki. Nie byłoby też sensu dodatkowo utrzymywać lokali, skoro wszystko może być w jednym miejscu. Zgromadzimy tam 200 tys. naszych książek - podkreśla Lucyna Kumala.
Po przeprowadzce wydłużą się godziny otwarcia biblioteki do godziny 20. Ponadto zdecydowanie zmienią się warunki obsługi czytelników. Bibliotekarze będą mieli do dyspozycji budynek o łącznej powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych. Pomysł na racjonalne ich wykorzystanie już jest. Na parterze będzie biblioteka dziecięca i miejsce na organizację spotkań literackich, wystaw czy innych wydarzeń kulturalnych. Teraz brakowało na to przestrzeni w bibliotece. Na piętrze rozmieszczone będą czytelnie naukowa, czasopism i pomieszczenia administracyjne. Ze względu na lepsze warunki lokalowe, biblioteka już planuje organizację szkoleń i seminariów dla szkół i nauczycieli.
- W tym budynku, niedaleko od wejścia, będzie taki punkt informacyjny. Stamtąd czytelnicy kierowani będą do odpowiednich sal, w zależności od tego, czego szukają - dodaje Kumala.
Budynek będzie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co ma swoje znaczenie. O ile bibliotekarze cieszą się z lepszych warunków lokalowych, to władze miasta - z poprawy wyglądu tego miejsca. Socrealistyczny budynek, który z roku na rok coraz bardziej szpecił krajobraz, przejdzie totalną metamorfozę.
- Trudno byłoby ten obiekt wyburzyć, zarówno ze względów technicznych, jak i ekonomicznych. Adaptacja i przebudowa to najlepszy sposób na jego zagospodarowanie. Ponadto to idealne miejsce na bibliotekę. Niedaleko od centrum, ale też nieuciążliwe dla mieszkańców osiedla - przekonuje Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.
W ramach adaptacji tego budynku zagospodarowane zostanie także jego otoczenie. W planach jest między innymi wykonanie pasażu od strony hali sportowej do biblioteki.
(SA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski