Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siepraw. Bł. Aniela Salawa zostanie patronką gminy Siepraw. W piątek odpust ku jej czci

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Sanktuarium Bł.  Anieli Salawy w Sieprawiu
Sanktuarium Bł. Anieli Salawy w Sieprawiu Katarzyna Hołuj
W piątek (9 września) w Sieprawiu rozpoczną się uroczystości odpustowe ku czci bł. Anieli Salawy, których kulminacją będzie sobotnia msza św., podczas której zostanie ona ogłoszona patronką gminy Siepraw.

Uchwałę w sprawie wyrażenie woli ustanowienia bł. Anieli Salawy patronką gminy radni gminy Siepraw podjęli już w listopadzie ubiegłego roku. Zgodę musiała wydać Stolica Apostolska i tak się stało - w tym roku jubileuszowym, kiedy mija setna rocznica śmierci błogosławionej, zostanie ona patronką gminy, z której się wywodziła.

Bł. Aniela Salawa

Urodziła się w Sieprawiu 9 września 1881 roku jako najmłodsze z dziesięciorga dzieci w rodzinie. Rodzinny dom opuściła jako młoda dziewczyna i przeniosła się do Krakowa, gdzie pracowała jako służąca. Opiekowała się chorymi, w tym także żołnierzami w czasie I wojny światowej.

Mając 18 lat złożyła ślub czystości i oddała się całkowicie Bogu, a później wstąpiła do zakonu św. Franciszka w Krakowie. Zmarła 12 marca 1922 w Krakowie. W 1991 roku także w Krakowie została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II.

Właśnie w krakowskiej Bazylice Franciszkanów, przy grobie błogosławionej Anieli Salawy, ks. Piotra Kluska, w homilii przytoczył słowa kard. Stanisława Nagyego:

Szukała przede wszystkim życia, życia pokornego, które na tym świecie jest zupełnie nienormalne, które nie jest łatwe. Jest profesorką życia w bardzo trudnych warunkach, gdy jest bardzo ciężko, gdy łatwo o narzekanie. Iluż to dzisiaj ludzi – gdy ciężko – targa się na własne życie… Aniela Salawa była też mistrzynią innej szkoły. Szkoły najtrudniejszej. Szkoły cierpienia(…) Aniela Salawa nie buntowała się, gdy przygniatał ją krzyż cierpienia tak fizycznego jak i duchowego. Z ochotą go dźwigała biorąc na siebie również krzyż drugich.

Bł. Aniela Salawa patronką gminy Siepraw

W Sieprawiu istnieje Sanktuarium błogosławionej Anieli Salawy. Wewnątrz, w nawie bocznej znajdziemy jej obraz.
Tam też w sobotę o godz. 18 zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, podczas której bł. Aniela Salawa zostanie ogłoszona patronką gminy Siepraw.

Dzień wcześniej, w piątek w starym kościele, nieopodal Sanktuarium odbędzie się koncert w ramach projektu „Błogosławiona Aniela Salawa - Małopolanka na miarę naszych czasów". Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć premierowe wykonania utworów poświęconych bł. Anieli Salawie w wykonaniu Aleksandry Tylek, Agnieszki Tylek, Katarzyny Tylek oraz Piotra Piotrowskiego. Początek o godz. 19.30.

Podczas koncertu zaprezentowana zostanie nowa publikacja - rozważania Drogi Krzyżowej w towarzystwie bł. Anieli Salawy, wydana również w ramach wspomnianego projektu. Zawiera ona fragmenty dzienniczka bł. Anieli Salawy oraz jej fotografie.

Z kolei na niedzielę zaplanowano piknik integracyjny „Siepraw bez barier”. Odbędzie się on w kompleksie Słoneczny Park i jak co roku gościć będzie podopiecznych Fundacji na Rzecz Chorych na SM.
Spotkania zapoczątkowano w 2003 roku i odbywają się co roku. Mają charakter otwarty i gromadzą się nie tylko chorych, ale także członków lokalnej społeczności.

Bł. Aniela Salawa, oprócz tego, że jest patronką tercjarzy franciszkańskich, służących, studentów jest także patronką chorych na stwardnienie rozsiane.

Minister Niedzielski o trudnym czasie pandemii i rodzinie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski