Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Silent Twins" - tegoroczny zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w krakowskich kinach od 21 października

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Silent Twins"
"Silent Twins" Gutek Film
Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to pierwszy anglojęzyczny film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Został oparty na prawdziwej historii bliźniaczek June i Jennifer Gibbons, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Produkcja zdobyła Złote Lwy oraz nagrody za najlepszą muzykę i scenografię na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnoskórym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli.

Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

"Silent Twins" można zobaczyć w Krakowie w kinach Agrafka, Kika, Mikro, Pod Baranami i Cinema City Bonarka, Galeria Kazimierz i Zakopianka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Silent Twins" - tegoroczny zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w krakowskich kinach od 21 października - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski