Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skała, Kraków. Kadeci z klasy mundurowej oddali hołd kadetom II Rzeczypospolitej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kadeci ze Skały uczestniczyli w uroczystościach składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej kadetów II Rzeczypospolitej
Kadeci ze Skały uczestniczyli w uroczystościach składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej kadetów II Rzeczypospolitej Fot. Dawid Roj/Starostwo Powiatowe w Krakowie
Skalscy uczniowie z klasy mundurowych uczestniczyli w poniedziałek 17 maja 2021 roku w uroczystościach 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego. Młodzież ze Skały poprzez złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkowa na ścianie Politechniki Krakowskiej oddała hołd kadetom II Rzeczypospolitej.

FLESZ - Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Pojechaliśmy do Krakowa z delegacją uczniów i pocztem sztandarowym jako jedyna małopolska reprezentacja klas mundurowych

- informuje Karol Papisz, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Przy okazji tych uroczystości przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej informowali o historycznych wydarzeniach, gdy przed wojną w Krakowie działa szkoła Korpusu Kadetów.

To ten fakt upamiętnia tablica na ścianie Politechniki Krakowskiej, gdzie składano kwiatu ku pamięci dawnych kadetów.
W uroczystości organizowanej na ul. Podchorążych w Krakowie wzięli uczniowie klas wojskowych, którzy wystawili posterunek, władze szkoły, władze samorządowe i przedstawiciele jednostek wojskowych z 6 batalionu logistycznego i 5 batalionu dowodzenia.
Jak informuje MON podobne uroczystości odbyły się w innych miejscowościach, w których funkcjonowały szkoły korpusu kadetów: w Rawiczu, Modlinie, Chełmnie. Uczniowie klas wojskowych oddali również hołd w miejscu walk III Powstania Śląskiego – na Górze Świętej Anny.

Wszystkie te wydarzenia, które miały miejsce w poniedziałek są częścią centralnych obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego, organizowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Główna uroczystość odbędzie się 21 maja w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. W apelu z udziałem uczniów klas wojskowych przewidziano m.in. wręczenie proporców czterem wyróżnionym szkołom, przesłanie do współczesnej społeczności kadeckiej Wacława Gąsiorowskiego z Londynu, który uczył się w Junackiej Szkole Kadetów działającej przy armii Andersa oraz pokaz musztry paradnej. Wydarzenie transmitowane będzie w mediach społecznościowych Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

- czytamy w informacji MON.

Z historii Powstania Śląskiego

100 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Do największych walk doszło w rejonie Góry Świętej Anny. W bitwie odznaczyli się kadeci, którzy w walkach wzięli udział ochotniczo. To ponad stu (a według innych szacunków nawet dwustu) uczniów szkół kadeckich we Lwowie i Modlinie.

Odznaczali się sprytem i brawurą – niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę. Wśród nich był m.in. Karol Hieronim Chodkiewicz, kadet z Podola, który zginął 21 maja 1921 r. pod Gogolinem nie mając jeszcze 17 lat.

Tak narodził się etos kadecki. Był on pielęgnowany w II Rzeczypospolitej, kiedy to 21 maja – rocznica bitwy o Górę Świętej Anny – decyzją Marszałka Piłsudskiego czczony był jako Dzień Kadeta. W latach 1918–1925 utworzono trzy korpusy kadetów:

  • Korpus Kadetów Nr 1, utworzony 30 października 1918 w Łobzowie, w 1921 przeniesiony do Lwowa; istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie
  • Korpus Kadetów Nr 2, utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3.
  • Korpus Kadetów Nr 3, utworzony 1 września 1925 w Rawiczu, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu

Przedwojenni kadeci okazali się być trwałym elementem struktury wojskowej – a ich późniejsze losy jako żołnierzy Wojska Polskiego potwierdziły ich odwagę i bohaterstwo.

Skalska szkoła w rekultywacji społeczności kadeckiej

Resort obrony narodowej od kilku lat wspiera reaktywację społeczności kadeckiej. Placówka w Skale - Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale uczestniczy w tym procesie. Tutaj od 2017 roku działa program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. W tym roku szkolnym trwa jego IV edycja, a obecnie prowadzony jest nabór do V edycji.

Kadeci uczą się przez 3 semestry ostatnich dwóch lat szkół ponadpodstawowych. Absolwenci odbywają i muszą zaliczyć 185 godzin lekcyjnych. W 2020 roku projekt CWKM przechodzi transformację do programu Odziały Przygotowania Wojskowego, a przystąpiło do niego 130 szkół.

Od przyszłego roku szkolnego liczba szkół w OPW zwiększy się o 20 – łącznie będzie ich 147. W nowym roku szkolnym ruszy także program „CYBER.MIL z klasą” – w 16 szkołach uruchomione zostaną klasy o profilu. „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

Obecnie we wszystkich programach uczestniczy blisko 11 tys. kadetów uczących się w 440 klasach ze 185 szkół w całej Polsce.

MON wspiera szkoły finansowo. Mogą się one ubiegać m.in. o dofinansowanie zakupu ubioru ucznia i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia (w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły). W tym roku szkolnym 20/21 dotacja resortu wyniosła 11,6 mln. Absolwenci programów mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe, a także zostać żołnierzami po skróconej służbie przygotowawczej. Skrócona służba przygotowawcza to rozwiązanie specjalnie dla absolwentów klas wojskowych. Od tego roku trwać będzie 12 dni.

Uroczystość wręczenia certyfikatów kadetom klas mundurowych w Skale oraz pokazy musztry paradnej

Uczniowie klas mundurowych ze Skały odebrali certyfikaty. To...

Powiat krakowski prowadzi siedem szkół ponadpodstawowych, do których rozpoczęła się rekrutacja elektroniczna

Powiat krakowski. Elektroniczna rekrutacja do szkół branżowy...

Wyjazdowy trening młodych sportowców z Akademii Sportu AZS AWF Kraków na obiektach lekkoatletycznych w Białym Kościele

W gminie Wielka Wieś będą trenować lekkoatletów. Zakładają f...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski