Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skała. Miasto odetchnie z ulgą, a domy nie będą pękać

Ewa Tyrpa
Drogowcy już rozpoczęli prace przy budowie obwodnicy
Drogowcy już rozpoczęli prace przy budowie obwodnicy FOT. EWA TYRPA
Za rok kierowcy ominą centrum miasta i w kierunku Wolbromia pojadą obwodnicą. Drogowcy rozpoczęli już prace przy budowie nowej drogi, na której powstaną cztery ronda.

Obecny przejazd przez miasto stwarza sporo problemów. Mieszkańcy skarżą się na hałas, zatruwanie powietrza, drgania i pękania domów podczas przejazdu tirów wąskimi uliczkami.

O drogę omijającą centrum miasta ludzie upominali się od prawie 40 lat. Teraz spełniają się ich oczekiwania. Budowa już ruszyła. Przetarg na tę inwestycję wygrała firma „Skanska”. - Nie spodziewamy się utrudnień, gdyż obwodnica wytyczona jest po terenie niezabudowanym. Nie będzie wyburzeń domów, a jedynie niewielkie utrudnienia mogą sprawić przygotowania do podłączania podziemnych instalacji, jak np. kabli energetycznych- mówi Tadeusz Durłak, burmistrz gminy Skała.

Obwodnica, o długości 4,6 km, będzie przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 794, prowadzącej z Krakowa przez Zielonki i Skałę do Wolbromia. - Rozpocznie się na rondzie, jakie powstanie pomiędzy stacjami paliw na ul. Krakowskiej przed wjazdem do miasta. Łącznie będą cztery ronda - informuje burmistrz. Podkreśla, że droga znacząco ułatwi dojazd do, położonej przy drodze wojewódzkiej Strefy Aktywności Gospodarczej od strony Iwanowic i Wolbromia. Na tych drogach obowiązuje ograniczenie tonażu. Na obwodnicy nośność będzie powyżej 15 ton.

Obwodnica poprowadzi do Nowej Wsi, gdzie przetnie ul. Stocką, a na ul. Słomnickiej powstanie drugie rondo, z którego będzie dojazd do Stoków. Trzecie rondo zostanie zbudowane między Skałą, a Sobiesękami, a na czwartym nowa droga włączy się do istniejącej trasy 794 w Skale na ul. Wolbromskiej, tuż za Okręgową Spółdzielnią Mleczarską.

- Będą drogi serwisowe, zatoki autobusowe, chodniki prowadzące do nich oraz oświetlenie tych miejsc oraz rond - mówi Roman Leśniak z krakowskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który jest zarządcą drogi i inwestorem całego przedsięwzięcia. Jego koszt, wraz z wykupem gruntów to 26,7 mln zł.

Gmina będzie miała udział w tym przedsięwzięciu - ponad 4 mln zł dołoży do wykupu gruntów, przez które pobiegnie obwodnica. Dwa odwołania mieszkańców gminy do wojewody małopolskiego, dotyczące wydanej decyzji Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID), mogą zmienić nieco system wypłat odszkodowań za zajęte tereny pod drogę. Przepisy mówią, że w przypadku odwołań, wnioskodawcy, zamiast jednorazowo stuprocentowej wypłaty, najpierw mogą otrzymać 70 procent wartości ich ziemi, a pozostałe 30 procent po zakończeniu inwestycji. Jeszcze nie wiadomo, jak do tego podejdzie wojewoda.

Trwająca teraz wycena działek przez i wypłata odszkodowań leży w gestii Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Dopłata gminy do wykupu gruntów to nie jedyny wydatek z własnego budżetu. Po oddaniu drogi, gmina będzie ponosić koszty zużycia energii elektrycznej i konserwacji oświetlenia drogi. Także do niej będzie należeć utrzymanie odcinka drogi 794 prowadzącego przez centrum miasta. Po oddaniu obwodnicy gmina stanie się jego zarządcą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski