Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skała. Watykan dał przywilej na 750-lecie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Władze samorządowe za wstawiennictwem diecezji kieleckiej uzyskały prawo nazywania bł. Salomei patronką miasta. Potwierdziła to w korespondencji Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. Chorągiew z postacią patronki zawisł na magistracie.

Korowód prowadzony przez zakonnicę zmierza do Skały. To Salomea, klaryska, księżna piastowska - późniejsza błogosławiona - prowadzi wyjątkowy orszak składający się z dostojni- ków królewskich, duchownych i mniszek. Na powitanie wychodzi miejscowa ludność, kłania się i zaprasza. Tak mogła wyglądać lokacja Skały 10 listopada 1267 r. Taką scenę przedstawia rzeźba prof. Czesława Dźwigaja umiejscowiona przy fontannie na skalskim Rynku. Dziś wspominają to mieszkańcy i świętują 750-lecie lokacji miasta.

Zatrzepotała chorągiew

Niemal dokładnie w rocznicę tamtych wydarzeń mieszkańcy Skały zebrali się na Rynku. To była historyczna chwila, bo został im zaprezentowana chorągiew gminy. Po raz pierwszy zawisła na budynku magistratu. Mieszkańcy wstrzymali oddech, gdy delegacja z sekretarzem gminy Tadeuszem Boroniem na tarasie najwyższej kondygnacji urzędu wciągała chorągiew na maszt. Na białym tle z daleka widać było czerwony mur miejskiej bramy i postać bł. Salomei.

Każdy dorosły i każde dziecko w Skale wie, kim była klaryska błogosławiona Salomea. To założycielka miasta.

- Dziś mamy potwierdzenie, że jest patronką Skały. Równie ważny jest fakt, że jest postacią herbową miasta od 1997 roku. W naszej społeczności pojawiła się znacznie wcześniej, bo w 1267 roku jako klaryska, córka księcia krakowskiego Leszka Białego, obrała za siedzibę Grodzisko - dziś część miasta. Wtedy z jej inicjatywy powstała Skała. Kolejne jej pokolenia tworzyły historię niebagatelną, bo liczącą blisko osiem wieków - wspomina Jolanta Penkala, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skale.

Po wielomiesięcznych staraniach udało się średniowieczną zakonnicę ustanowić formalną patronką Skały - potwierdzenie tego jest w liście, który dotarł do władz miasta z Watykanu.

Inicjator pisze list

Inicjatorem przedsięwzięcia, które jest jednym z wieńczących jubileuszowe święto mieszkańców Skały, był Piotr Trzcionka, radny powiatowy, historyk, pasjonat dziejów miasta. Już rok przed jubileuszem 750-lecia zwrócił się do władz miasta, przewodniczącej Jolanty Penkali i burmistrza Tadeusza Durłaka, miejscowego proboszcza ks. dziekana Jana Robaka oraz Rady Mieszkańców z jej przewodniczącym Piotrem Wilkiem o rozpoczęcie starań ustanowienia bł. Salomei jego formalną patronką.

- Postać fundatorki miasta jest znana tutejszej społeczności. Od wieków jest czczona w naszym mieście jako jego założycielka, ale również jako osoba mądra, rozsądna, miłująca Boga i ludzi - pisał w swoim liście intencyjnym. Trzcionka podkreśla, że jubileusz zobowiązuje do przypominania o wielkości i roli błogosławionej Salomei.

- W świadomości mieszkańców słowo „patronka miasta” utożsamiane jest od zawsze z bł. Salomeą. Mieszkańcy oddają swoje codzienne życie pod jej łaskę, pomoc i opiekę. Jednak dotąd nie było prawno-religijnego usankcjonowania tego tytułu w naszym mieście. Znakomitą okazją ku temu jest 750-lecie lokacji - uważa Piotr Trzcionka.

Starania rozpoczął wcześnie, by przeprowadzić proces. - Pomysł radnego powiatowego poparła Rada Miejska, Rada Mieszkańców i parafia. Z dokumentami pojechaliśmy do biskupa ks. Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej. Prosiliśmy o poparcie i udało się otrzymać prawo i przywilej nazywania bł Salomei patronką - mówi Jolanta Penkala.

Dokument z Watykanu

Po rozpatrzeniu prośby mieszkańców i władz, prefekt z Watykanu napisał do diecezji kieleckiej pismo po łacinie, którego tłumaczenie odczytano na skalskim Rynku.

„Duchowieństwo i wierni miasta Skała otaczali i nadal otaczają szczególna czcią błogosławioną Salomeę, która pokorne zachowanie rad ewangelicznych przedłożyła nad wspaniałości życia ziemskiego.

Dlatego też Najdostojniejszy Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, Biskup Kielecki, odpowiadając na powszechnie wyrażane pragnienia, także władz lokalnych, zgodnie ze zwyczajem, zaaprobował wybór błogosławionej Salomei na Patronkę wspomnianego miasta przed Bogiem. Jednocześnie, pismem z dnia 21 listopada 2016 roku, usilnie prosił, by zarówno wybór, jak i jego uznanie zostały potwierdzone według norm dotyczących ustanawiania patronów.

Zatem Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na podstawie uprawnień danych przez papieża Franciszka, stwierdziwszy, że wybór i aprobata zostały dokonane zgodnie z przepisami prawa, po rozpatrzeniu przedłożonej prośby, przychyla się do niej i uznaje Błogosławioną Salomeę za Patronkę u Boga miasta Skała łącznie z wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi wynikającymi z rubryk. Bez względu na wszelkie przeciwne postanowienia”.

Dokument został sporządzony w siedzibie Kongregacji 5 czerwca 2017 roku i podpisany przez prefekta kard. Roberta Saraha. Do diecezji kieleckiej i władz Skały skierował go arcybiskup sekretarz Artur Roche.

Autor: Barbara Ciryt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski