MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skąpani w słońcu

Redakcja
Na przełomie lat 80. i 90. Słowenia była najbogatszą częścią Jugosławii. Jako pierwsza wystąpiła z federacji. Na szczęście ominęły ją działania wojenne, które w późniejszych latach w znacznym stopniu zdewastowały Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię. Proklamowana przez Słowenię w 1991 r. niepodległość została uznana na arenie międzynarodowej na początku 1992 r. Słowenia wprowadziła własną walutę - tolara (w przyszłym roku zostanie zastąpiony przez euro). Przystąpiła do CEFTA, podpisała Układ Stowarzyszeniowy z UE, a 1 maja 2004 r. została członkiem wspólnoty.

Słowenia uchodzi za jedno z najszybciej rozwijających się państw unijnych. Spośród 10 krajów, które wstąpiły do Unii Europejskiej w maju 2004 r., ma najwyższy wskaźnik wartości PKB na osobę. Dość wysoki poziom inflacji (3,5 proc. w 2004 r.) zmalał do 2,5 proc. w minionym roku i jest zbliżony do średniego poziomu w UE. Od 1 maja 2004 r. w Słowenii możemy pracować bez żadnych ograniczeń.

Jak informuje Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Lublanie, Słowenia, podobnie jak inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w początkowym okresie transformacji systemowej przeżyła okres załamania gospodarczego i pogorszenia warunków życia ludności. Jednak bardzo szybko, bo już w 1993 r., odnotowała wzrost PKB.
W trudnych latach przemian gospodarczych gwałtownie wzrosła stopa bezrobocia: z 4,7 proc. w 1990 r. do 14,6 proc. w 1993 r. W następnych latach bezrobocie systematycznie jednak spadało. Pomiędzy 1993 a 2002 r. zmniejszyło się o jedną trzecią (zatrudnienie w latach 1992-2002 wzrosło o 48 proc). Aktualnie - jak podaje słoweński urząd statystyczny - bezrobocie w tym kraju wynosi 9,1 proc. (najnowsze dane z sierpnia 2006 r.).
Gospodarka słoweńska szybko unowocześniła się i upodobniła do wysoko rozwiniętych gospodarek Europy Zachodniej.
W minionym roku PKB na mieszkańca w Słowenii wynosił już 22 160 dolarów (w Polsce - 13 490 dolarów).
Systematycznie wzrasta poziom życia mieszkańców. Rosną płace. 44 na 100 Słoweńców ma własne samochody (podczas gdy dysponuje nimi tylko 27 na 100 Polaków), 77 na 100 posiada telefony komórkowe (36 Polaków), 38 na 100 korzysta z Internetu (u nas 23 osoby na 100).
Mieszkańcom Słowenii żyje się więc lepiej niż Polakom. W styczniu br. minimalna płaca w tym kraju wyniosła - w przeliczeniu-512 euro. Niezły zarobek to ok. 800-1000 euro netto. Wzięty lekarz czy inżynier mogą zarobić nawet 1700-2000 euro na rękę.
W Słowenii wakaty istnieją przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, budownictwie, IT oraz farmaceutyce. Poszukuje się dentystów, inżynierów mechaników, inżynierów budownictwa, sekretarek, fryzjerów, finansistów, kosmetyczek, sprzedawców. Jak w prawie każdym kraju UE i tu znajdzie się praca dla spawaczy. Jest sporo pracy sezonowej na plantacjach, przy zbiorach owoców, m.in. winogron oraz warzyw, a także w hotelarstwie. Ktoś, kto podejmuje się nieskomplikowanej pracy fizycznej, z mieszkańcami Słowenii może - od biedy - porozumieć się… po polsku. Jako Słowianie rozumieją oni nieco nasz język.
Ci, którzy osiedlili się w Słowenii, podkreślają gorącą naturę tubylców, ich otwartość, hojność, a także niezwykłą urodę tego niewielkiego kraju i wyborny smak wytwarzanego tutaj wina.
ALEKSANDRA NOWAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski