Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skłony i krążenie barkami

(DD)
Kręgosłup szyjny jest najbardziej ruchomym odcinkiem kręgosłupa. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie podparcia i ruchomości głowy.

Bolesność tej okolicy powoduje np. spanie na niedopasowanej poduszce, nieprawidłowa pozycja podczas pracy przy komputerze, ale też stres i emocje, które przyczyniają się do powstawania napięcia w okolicach barków.

W profilaktyce bólów szyi należy pamiętać o prawidłowej sylwetce podczas siedzenia. Warto zwrócić uwagę, żeby biurko czy laptop nie były za nisko, co wymusi zbytnie pochylenie ciała w przód. Osoby z wadą wzroku powinny zadbać o odpowiednią korekcję, żeby nie prowokować wychylania się do przodu.

– Mięśnie karku potrafią długo pracować bez oznak zmęczenia, lecz należy bezwzględnie robić sobie przerwy w siedzeniu w jednej pozycji – radzi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji w Medi-system.

– Statyczność jest niekorzystna dla mięśni. Co godzinę, półtorej powinniśmy przeciągnąć się, wyciągnąć się w górę oraz zafundować sobie krótką gimnastykę kręgosłupa szyjnego.

Jak ćwiczyć? Należy usiąść głębiej na krześle, oprzeć odcinek lędźwiowy kręgosłupa o oparcie krzesła, wyprostować się, opuścić lekko barki w dół i do tyłu. W tej pozycji, patrząc przed siebie dobrze jest kilkakrotnie przyciągnąć brodę do szyi i leciutko w dół (ten ruch zwany fachowo retrakcją – relaksuje stawy i rozciąga mięśnie krótkie karku).

Należy także wykonać kilka powolnych skłonów w przód i wyprostów kręgosłupa szyjnego – bez nadmiernego prostowania w tył. Następnie dobrze jest wykonać skręty głowy w lewo i w prawo oraz krążenie barkami. Kilka głębszych, spokojnych oddechów powinno korzystnie wpłynąć na rozluźnienie mięśni barków. Napięcie w odcinku szyjnym można też obniżyć za pomocą ciepłych okładów lub plastrów rozgrzewających.

Jednak ból może być efektem zmian zwyrodnieniowych, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Długo utrzymująca się bolesność jest sygnałem, że należy skonsultować się z ortopedą, który skieruje nas na konkretne badania i fizjoterapię. Zmiany na tle zwyrodnieniowym mogą objawiać się bólami głowy, sztywnością karku, a nawet prowadzić do omdleń. Częsty jest ból promieniujący, który może obejmować poza szyją również barki, a nawet całą rękę. Bolesność powstaje najczęściej w wyniku ucisku różnych struktur na nerwy szyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski