MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skupianie rozproszenia

Redakcja
Gospodarka wodno-ściekowa po nowemu

W gminie Miechów

W gminie Miechów

Gospodarka wodno-ściekowa po nowemu

Oczyszczanie ścieków jest tak samo niezbędne jak zapewnienie wody pitnej czy energii elektrycznej, stąd zaplanowany na wiele lat program gospodarki wodno-ściekowej dla gminy Miechów.
   Ponieważ obszar gminy jest rozproszony jeśli chodzi o zabudowę i mocno zróżnicowany pod względem konfiguracji, postawiono na budowę przydomowych i botanicznych oczyszczalni ścieków.

Jest teraz...

   Gmina i miasto Miechów są zwodociągowane w 92 proc. Znaczna część miasta Miechowa posiada kanalizację sanitarną o łącznej długości ponad 43 km. Z sieci kanalizacyjnej korzysta 11 370 osób, w tym na terenie miasta 10 912, a na obszarze wiejskim: Bukowska Wola - 331, Komorów - 127. Łączna długość przykanalików wynosi 8,7 km, z tego na terenie miasta - 7,3 km i na obszarze wsi - 1,4 km.
   W ostatnich latach wybudowano 5,3 km sieci na obszarach wiejskich. W roku 2003 powstało 3,8 km sieci kanalizacyjnej. Odprowadzanie ścieków odbywa się poprzez system miejski z włączeniem części sołectw Bukowska Wola i Komorów. Ścieki odprowadzane są głównym kolektorem do oczyszczalni. W gminie, poza wymienionymi sołectwami, brak systemu kanalizacji sieciowej z odprowadzeniem ścieków do oczyszczalni.

...będzie wkrótce

   Na najbliższe lata zaplanowano budowę sieci kanalizacyjnej. Na terenach o zabudowie rozproszonej planuje się wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Docelowo zakłada się budowę 500, z czego w pierwszym etapie (2005 r.) 130 w posesjach, których właściciele wystąpili do Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie z wnioskiem o ich wykonanie. Szacunkowy koszt pierwszego etapu wyniesie 910 tys. zł. Urządzenia te zapewnią oczyszczanie ścieków w posesjach zamieszkiwanych przez 4 - 6 osób.
   Generalne "oczyszczanie" Gminy Miechów wspomogą botaniczne oczyszczalnie ścieków. Ową inwestycją zaplanowano objąć obszar wsi Kalinia Lisiniec, Zapustka, i Strzeżów I. W przypadku zainteresowania mieszkańców ww. miejscowości budową przydomowych oczyszczalni ścieków dopuszcza się ich realizację na wspomnianym terenie. Spodziewany jest przy tym znaczny efekt ekologiczny. Budowa przydomowych oczyszczalni przyczyni się m.in. do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez ograniczenie ilości zanieczyszczeń przedostających się do wód i gleby, likwidację nieszczelnych szamb, a przede wszystkim poprawy stanu zdrowia mieszkańców.

Korzyść, ale i obowiązek

   W pierwszej kolejności winny być realizowane - i to wynika z programu gospodarki wodno-ściekowej dla Gminy Miechów - oczyszczalnie przydomowe w posesjach zgłaszających "oddolnie" taką potrzebę. Rozwiązanie to będzie przykładowe i promujące ważkie zagadnienie obywatelskiego rozumienia problemu, czyli właściwego i skutecznego oczyszczania ścieków. Następnie oczyszczalnie winny być budowane przy gospodarstwach o rozproszonej zabudowie i trudnym układzie terenowym. Równocześnie z budową przydomowych oczyszczalni ścieków należy prowadzić modernizację i rozbudowę istniejącej oczyszczalni w Komorowie, a następnie systematyczną realizację kolektorów kanalizacji sanitarnej z przyłączami do miejscowości o zabudowie zwartej i odpowiedniej konfiguracji terenu.
(WOJ.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski