Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami gubernatora, czyli Horst broni Ottona

Piotr Subik
Piotr Subik
Ekipa filmowców podczas zdjęć w zamku Horsta von Wächtera w Hagenberg w Austrii
Ekipa filmowców podczas zdjęć w zamku Horsta von Wächtera w Hagenberg w Austrii fot. rafał bilski/fundacja urwany film
Premiera. W filmie „Vater” syn SS-mana broni ojca. W Krakowie nikogo to nie przekonuje

„Właściwie nie kochałem go...” - od tych słów Horsta von Wächtera rozpoczyna się film dokumentalny „Vater” (Ojciec), autorstwa Krzysztofa Maćkowskiego i Janusza Miki. To opowieść o synu wysokiej rangi oficera SS, Ottona von Wächtera.

Baron Otto von Wächter nie był podrzędnym funkcjonariuszem III Rzeszy. Od 1930 r. działał w szeregach NSDAP, a w SS dosłużył się stopnia generała. Od 26 września 1939 r. do 22 stycznia 1942 r. zajmował stanowisko gubernatora dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie, zaś od 1 lutego 1942 r. do lipca 1944 r. gubernatora dystryktu galicyjskiego z siedzibą we Lwowie. W Krakowie w tym czasie (1941) na jego rokaz powstało getto. Za rządów von Wächtera doszło też do krwawej, bezwzględnej likwidacji getta we Lwowie. On również był pomysłodawcą ukraińskiej 14. Dywizji Waffen SS-Galizien, odpowiedzialnej za liczne zbrodnie, m.in. mord 868 Polaków w Hucie Pieniackiej na obecnej Ukrainie.

- Przez lata Horst odrzucał wspomnienia związane z ojcem. Teraz jednak postanowił przywrócić pamięć o nim. Uważa, że jego ojciec był tylko trybikiem zbrodniczego systemu i robił wszystko, żeby z apokalipsy ratować niewinnych. To punkt wyjścia naszego filmu - mówi Krzysztof Maćkowski.

Filmowcy odbywają z nim podróż z rodzinnego Hagenbergu w Austrii do Wiednia, Krakowa i Lwowa. W Krakowie odwiedzają m.in. dawny Wartenberg, czyli zamek w Przegorzałach, który podczas okupacji był rezydencją von Wächterów, a także Pałac pod Baranami, w którym znajdował się urząd gubernatora.

W filmie występują też, w scenach rozmów z synem nazisty, historycy. Jednym z nich jest dr Magdalena Ogórek, która tropi losy dzieł sztuki zrabowanych z Krakowa w 1939 r. przy współudziale także matki Horsta, Charlotty. Swoje racje próbuje też Horstowi przekazać dr Joanna Lubecka z Oddziału IPN w Krakowie. To z nią oraz z obecnym wiceszefem Instytutu dr. Mateuszem Szpytmą syn SS-mana spotykał się wcześniej w Krakowie (pisaliśmy o tym w czerwcu 2015 r.). Horst próbował ich przekonać, że jego ojciec był „dobrym nazistą”. Tymczasem za takie podejście krytykował go nawet Niklas Frank, syn osławionego generalnego gubernatora Hansa Franka.

- Nasza ocena von Wächtera jest jednoznaczna, ale do Horsta to nie trafia. Jego odpowiedź jest zawsze taka sama: „Pokaż mi jakiś wyrok śmierci z podpisem mojego ojca”. Rolą gubernatora nie było bezpośrednie skazywanie ludzi na śmierć. Jeśli uznamy, że nie miał krwi na rękach, to w tym sensie nie mieli jej też Hitler, Hess i Eichmann, niemniej jednak to oni odpowiadają za zbrodnie III Rzeszy - mówi dr Lubecka.

Twórcy filmu przyznają, że tezy stawiane przez von Wächtera juniora są kontrowersyjne. - Zmaga się z przeszłością, niechcianym obrazem ojca, próbuje go usprawiedliwić. Czy robi to szczerze? Nie nam to oceniać. Odpowiedź zostawmy widzom - mówi współscenarzysta i producent filmu Janusz Mika.

Otto von Wächter nie został osądzony. Jako Otto Reinhardt ukrywał się po wojnie w Rzymie. Zmarł w 1949 r. Premiera filmu „Vater” odbędzie się w niedzielę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski