MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sławomir Skrzypek

DER
Burzliwe spory towarzyszyły objęciu przez Sławomira Skrzypka funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego w styczniu 2007 r. Jego kandydaturę poparło 239 posłów, 202 było przeciw. Nowy prezes NBP tuż po wyborze powiedział: - Zrobię wszystko, by ci, którzy nie chcieli mnie poprzeć, w przyszłości uznali, że właściwie spełniam swą funkcję.

Prezes Narodowego Banku Polskiego. Miał 47 lat.

Urodził się w 1963 r. Był żonaty, osierocił troje dzieci. Miał wyraziste poglądy polityczne - już w szkole średniej zaangażował się w działalność opozycyjną. Później - już w czasie studiów - działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1982 r. został aresztowany za działalność opozycyjną.

Był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin - La Crosse, z rozszerzonym programem w zakresie finansów. Ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie zarządzania aktywami i pasywami w polskim systemie bankowym oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Business Management Uniwersytetu Georgetown i Advanced Management Program, IESE University of Navarra. Odbył praktyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, koncentrując się na pracach legislacyjnych z dziedziny bankowości i finansów oraz przy Misji Polskiej ONZ w Nowym Jorku.

Sławomir Skrzypek w latach 90. rozpoczął karierę urzędniczą. W latach 1993-1997 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli. W NIK zajmował się kontrolą finansową (struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego). W latach 1997-2000 pełnił funkcję zastępcy prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, odpowiedzialnego za Departament Kapitałowy, Departament Współpracy z Zagranicą oraz Departament Ochrony Wód i Gospodarki Wodnej.

Od maja 2000 r. do czerwca 2001 r. wchodził w skład grupy doradców PZU Życie SA. Pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PTE EPOKA SA. Zajmował się doradztwem finansowym. Był też członkiem rady nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ SA. W latach 2001-2002 był członkiem zarządu PKP SA. W tym czasie pełnił także funkcję delegowanego z Rady Nadzorczej członka Zarządu IX NFI im. E. Kwiatkowskiego.

Kontynuował karierę urzędniczą, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński. Sławomir Skrzypek w latach 2002-2005 był zastępcą prezydenta Warszawy, odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski. Inicjował współpracę władz Warszawy m.in. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy.

Na eksponowane stanowisko tragicznie prezes NBP trafił w 2005 r. W grudniu tego roku został wiceprezesem jednej z największych polskich instytucji finansowych - banku PKO BP. Od września 2006 do stycznia 2007 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu tego banku. Ponadto w 2006 r. był przewodniczącym rady nadzorczej Banku Pocztowego oraz TVP.

Wbrew obawom formułowanym w 2007 r. przez niektórych polityków i ekonomistów, czas jego prezesury w NBP nie obfitował w dramatyczne wydarzenia. Nie obyło się jednak bez sporów - np. w ostatnich tygodniach było głośno o konflikcie w Radzie Polityki Pieniężnej, dotyczącym podziału zysku z NBP, który bank przekaże do budżetu państwa.
Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, po katastrofie w Smoleńsku powiedział: "Rada Ogólna EBC wyraża głęboki żal z powodu straty naszego wysoko cenionego kolegi, Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Będziemy pamiętali Sławomira jako dobrego przyjaciela i oddanego eksperta".

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich kilka godzin po smoleńskiej katastrofie powiedział, że Sławomir Skrzypek należał do grona osób, które skutecznie broniły polskiej gospodarki przed kryzysem. (DER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski