Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słońce przygaśnie na dwie godziny [WIDEO]

Maciej Pietrzyk
Profesjonalny sprzęt do obserwacji przyjedzie z Niepołomic
Profesjonalny sprzęt do obserwacji przyjedzie z Niepołomic FOT. PAWEŁ STACHNIK
Jutro zaćmienie. Na kolejne takie zjawisko poczekamy siedem lat.

Na ponad dwie godziny Księżyc przysłoni jutro Słońce. W Małopolsce pomiędzy godz. 9.44 a 12.03 słoneczna tarcza będzie mniejsza o ponad 60 proc.

– Przez ten czas Słońce po prostu przyjmie kształt rogalika – opisuje Piotr Brych, redaktor naczelny miesięcznika „Astronomia”. – Zjawisku będzie towarzyszył spadek jasności. Zwłaszcza ok. godz. 10.53, gdy zaćmienie w Krakowie ma być największe.

WIDEO: Zaćmienie słońca

Źródło: gazetawroclawska.pl

Dla miłośników astronomii to duże wydarzenie. – W naszych szerokościach geograficznych zaćmienia nie są częste, dlatego stanowią dla nas ciekawostkę – tłumaczy Marcin Cikała, kierownik Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza na Lu­bo­mi­rze (szczyt w okolicach wioski Węglówka, na północ od Kasiny Wielkiej).

Czytaj także: Wszystko zacznie się o godzinie 9.44 >>

Do ostatniego zaćmienia o tak dużej fazie doszło w Polsce 16 lat temu. Kolejne prognozowane jest dopiero na rok 2022.

Obserwatorium na Lu­bo­mi­rze zaprasza na oglądanie za­ćmienia przez teleskopy jutro od godz. 9.30. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie będzie można zobaczyć rzadkie zjawisko. Profesjonalny sprzęt stanie też w Krakowie, m.in. przy fontannie na Rynku Głównym, na pl. Szczepańskim, w Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Waw­rzyń­ca 15) i w siedzibie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (ul. Górników 27–29), a także w Tarnowie na schodach Teatru im. Solskiego.

– Oczywiście obserwacja będzie możliwa pod warunkiem, że dopisze pogoda – mówi Marcin Filipek z PTMA w Krakowie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w jutrzejsze przedpołudnie w Krakowie i Małopolsce będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie. – Wydaje się, że to nie będzie przeszkodą w obserwacji zaćmienia – ocenia Grzegorz Baca, dyżurny synoptyk IMGiW w Krakowie.

Podczas gdy w Polsce za­ćmienie sięgnie maksymalnie 80 proc. (na północnym zachodzie kraju), np. na Wyspach Owczych będzie całkowite. – Planowaliśmy nawet tam jechać, ale o tej porze roku pogoda jest tam taka, że tego zjawiska w ogóle nie widać – mówi Filipek.

Kolejna szansa obejrzenia całkowitego zaćmienia Słońca nadarzy się w 2026 r. w Hiszpanii. W Polsce spodziewane jest dopiero w 2135 r.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski