Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowa "Więcej znaczy rozum niż siła" mogłyby być hasłem wspólnej Europy

Piotr Tymczak
Jose Manuel Barroso (w środku) odbiera złoty medal "Plus Ratio Quam Vis" z rąk prof. Wojciecha Nowaka
Jose Manuel Barroso (w środku) odbiera złoty medal "Plus Ratio Quam Vis" z rąk prof. Wojciecha Nowaka Anna Kaczmarz
Jubileusz. Podczas obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego odznaczono przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso

Bardzo dostojnie i hucznie Uniwersytet Jagielloński świętował przedwczoraj jubileusz 650-lecia założenia uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego.

- "Plus Ratio Quam Vis" ("Więcej znaczy rozum niż siła") - to zdanie może być również mottem Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który z rąk rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka odebrał złoty medal z łacińską dewizą najstarszej uczelni w Polsce.

Podczas sobotniego uroczystego posiedzeniu Senatu UJ Barroso zaznaczył, że pokój nie jest dany Europie raz na zawsze, a kryzys na Ukrainie pokazuje jego kruchość. Stwierdził, że historia europejskiego sukcesu zbudowana jest na reformach, a nie na rewolucjach. Przytoczył też słowa Marii Skłodowskiej-Curie: "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć".

A przemówienie zakończył wypowiedzianymi po polsku słowami Wisławy Szymborskiej: "Nie ma dróg innych oprócz drogi dojścia".

Podczas wizyty w Krakowie Jose Manuel Barroso rozmawiał o Ukrainie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Motto UJ pojawiło się także w przemówieniu prezydenta. - Przed siłą powinna iść mądrość i rozum - zaznaczył Komorowski.

Prezydent otrzymał zachowane w archiwum uczelni dokumenty związane z jego pradziadkiem - Zygmuntem Komorowskim, który był studentem UJ w XIX wieku.

- Ludzka wyobraźnia jest kopalnią doskonałości. Przekształca niedogodności świata rzeczywistego w czyste idee, doskonałe wzorce, wreszcie marzenia, które zmieniają życie. Oddając najwyższy szacunek dla historii i tradycji, dumni z przeszłości, patrzymy w przyszłość - mówił prof. Wojciech Nowak.

Na jego ręce Złoty Medal Honorowy za zasługi UJ dla Województwa Małopolskiego przekazali marszałek Marek Sowa i przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.

Podczas posiedzenia Senatu UJ doktoraty honoris causa otrzymali: laureat Nagrody Nobla w 1988 r. w dziedzinie chemii prof. Robert Huber oraz 92-letni Witold Kieżun, profesor nauk ekonomicznych, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, najstarszy profesor pracujący na pełnym etacie. Prof. Kieżun ostrzegał przed pułapką konsumpcjonizmu i wciąż rosnącymi dysproporcjami między najbogatszymi a biednymi. Apelował o powrót do "solidarności społecznej".

Sobotnie uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się rano w katedrze na Wawelu, gdzie władze uczelni i reprezentanci studentów złożyli kwiaty przy grobach fundatora Akademii Krakowskiej króla Kazimierza Wielkiego i jej odnowicieli - króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Po mszy świętej w katedrze, koncelebrowanej przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, profesorowie uformowali uroczysty orszak, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum UJ.

Na uroczystości przybyło wielu przedstawicieli zagranicznych uczelni, w tym studenci m.in. USA i Kanady, a także Kazachstanu, Chin, Japonii oraz Korei Południowej.

Wieczorem w sobotę na krakowskim Rynku Głównym zabrzmiał utwór "Universa - Opera Otwarta" skomponowany na zamówienie władz uniwersytetu przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Wczoraj z kolei odbyły się Międzynarodowe Regaty Ósemek Wioślarskich, w których zwyciężyła ekipa z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim pracuje ponad 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych, 2,6 tysiąca osób pozostałej kadry nauczycielskiej, 3,5 tysiąca pracowników administracji, a kształci się ok. 50 tys. studentów i doktorantów.

Ulicami Krakowa przeszedł Orszak Akademicki - ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski