Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby zajrzą do noclegowni, pustostanów i na działki. Tej nocy będzie trwało ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Badanie służy m.in. poznaniu obecnej skali bezdomności w Polsce
Badanie służy m.in. poznaniu obecnej skali bezdomności w Polsce Anna Kaczmarz
W nocy z 28 na 29 lutego (ze środy na czwartek) na terenie całego kraju zostanie przeprowadzone badanie liczby osób bezdomnych. Sprawdzana będzie liczba bezdomnych przebywających zarówno w placówkach noclegowych, jak i w tzw. miejscach niemieszkalnych, czyli w pustostanach, domkach na działkach, na ulicach, na klatkach schodowych, dworcach, piwnicach, jak i w altanach śmietnikowych. W badanie zaangażowana będzie policja, straż miejska, pracownicy socjalni.

Tegoroczne badanie będzie pierwszym tego typu badaniem po przerwie związanej z pandemią. Poprzednie ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych, było przeprowadzone w nocy z 13 na 14 lutego 2019 roku. Zdiagnozowano wtedy w Małopolsce 1893 osoby bezdomne (odnotowano wówczas spadek o 7,84 proc. w porównaniu z badaniem z 2017 rokiem).

- Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych czy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, dotyczącą np. liczby noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych - podkreślał z końcem ubiegłego roku w piśmie skierowanym do prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin województwa małopolskiego Jacek Kowalczyk, dyrektor Polityki Społecznej Wydziału Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W połowie lutego br. odbyło się spotkanie informacyjne dla pracowników zaangażowanych w przeprowadzenie najnowszego badania w naszym regionie. W czasie spotkania zostały przedstawione zasady dotyczące sposobu realizacji badania. Każde województwo wyznacza wojewódzkiego koordynatora badania - podobnie w każdej gminie powinien zostać wyznaczony gminny koordynator badania.

Zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej za bezdomnego uważa się osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowaną na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym i zameldowaną na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski