Smart village, czyli zupełnie nowe oblicze wsi. Jak to rozumieć?

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Wsie i gminy bardzo rozwinęły się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Dzięki podejściu smart village, każdego dnia wdrażane są rozwiązania, oparte o nowe technologie. Niezwykle istotna jest tu również edukacja mieszkańców, aby uświadomić im jak wiele możliwości niosą za sobą wprowadzane z roku na rok zmiany w ich otoczeniu.

Smart village w gminie Łomazy

W ramach Kongresu 3W, który odbywał się w Warszawie, rozmawiano również o smart city i smart village. Zarówno nowoczesne miasto, jak i nowoczesna wieś, powinny rozwijać się w sposób zrównoważony. Okazuje się, że ideę 3W można wprowadzać w każdej gminie, nawet tej mniejszej. Przykładem jest gmina Łomazy (5 tys. mieszkańców) znajdująca się w województwie lubelskim.

- Zastanawialiśmy się, czy na wodzie można budować markę gminy. Podjęliśmy się szerokiej analizy, czego pokłosiem był raport dotyczący retencjonowania wód na terenie gminy Łomazy. Wykonaliśmy odwierty, przyjrzeliśmy się melioracji, wytypowaliśmy miejsca pod zbiorniki retencyjne. Zapytaliśmy też rolników o ich oczekiwania - mówił Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy.

Jak tłumaczy, działania dotyczące wody opierają się o edukację. „Gdy mieszkańcy mają wiedzę, to nie boją się zmian” – słyszymy.

- Jak wdrażać większe technologie 3W? Potrzeba przede wszystkim odwagi, ale także wiedzy. W tym przypadku możemy korzystać z pomocy instytucji, nauki czy biznesu. W ostatnich latach Bank Gospodarstwa Krajowego proponował różnego rodzaju dofinansowania, by samorządy mogły wdrażać poszczególne projekty, na które wcześniej nie było ich stać - dodaje Czyżewski, którego gmina skorzystała na takim dofinansowaniu.

Kongres 3W w Warszawie. Jakie będą technologie przyszłości?

27-28 listopada w Warszawie odbyła się trzecia edycja Kongresu 3W. Wydarzenie miało na celu promocję idei, wypracowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), by w ramach transformacji energetycznej i modernizacji gospodarki skupić się na 3W: wodzie, wodorze i nowych technologiach związanych z węglem.

Przez dwa dni organizowano spotkania, debaty i warsztaty. Głównym celem było spotkanie się ludzi ze świata nauki, administracji i biznesu. Zdaniem organizatorów Kongresu 3W konieczna jest współpraca i tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, by najpierw wypracować innowacyjne rozwiązania – czym zajmuje się świat nauki – a następnie wdrożyć je do polskich przedsiębiorstw osiągając tym samym przewagę technologiczną. Hubem, który umożliwić ma transfer technologii jest Interdyscyplinarne Centrum Innowacji powołane w oparciu o ideę 3W przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Smart village, czyli zupełnie nowe oblicze wsi. Jak to rozumieć? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski