Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci spalane były 477 piecach na terenie Krakowa

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Straż Miejska Miasta Krakowa podsumowała szósty sezon kontroli pieców. Funkcjonariusze sprawdzili prawie 3,5 tysiąca palenisk – to ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.

Krakowscy strażnicy miejscy prowadzą kontrole palenisk od 2009 roku. - Z roku na rok rośnie liczba podejmowanych przez nas interwencji. Także w minionym sezonie grzewczym trwającym do końca kwietnia, funkcjonariusze sprawdzali czy śmieci nie trafiają do instalacji grzewczych - mówi Marcin Warszawski, rzecznik Straży Miejskiej.

W ostatnim sezonie grzewczym funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 3493 kontrole, czyli niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej (1770 kontroli w sezonie 2014/2015). Obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach. Sprawców nielegalnego spalania odpadów w 260 przypadkach ukarano mandatem karnym, pozostałe 203 osoby zostały pouczone, a w 14 przypadkach funkcjonariusze sporządzili notatki pod wniosek o ukaranie do sądu. W sytuacjach spornych, strażnicy pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywano do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazano 27 próbek.

Strażnicy mają prawo wejść na posesje i sprawdzić, czy w paleniskach nie są spalane odpady takie jak płyty meblowe, stolarka okienna czy plastikowe butelki. - Skala ujawnianych nieprawidłowości nie była jednak bardzo duża. Zgłoszenia interwencyjne od krakowian dotyczyły najczęściej „czarnego, duszącego dymu”. Kontrole w większości przypadków pokazywały, że jego źródłem jest jednak niska jakość węgla oraz stan palenisk, a nie samo spalanie odpadów - mówi Marcin Warszawski.

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

Choć regularne kontrole palenisk są prowadzone przede wszystkim w sezonie grzewczym to krakowianie mogą przez cały rok zgłaszać sygnały dotyczące spalania odpadów. Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski