Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieciowe tamy na rzekach. Zebrali 100 worków odpadów i rzucają wyzwanie innym komitetom wyborczym

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Koalicja Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta" zorganizowała drugą akcję wiosennych porządków.
Koalicja Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta" zorganizowała drugą akcję wiosennych porządków. Stan Baranski Photography
Koalicja Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta", która wystawiła kandydatów w wyborach do Rady Miasta zorganizowała drugą akcję wiosennych porządków. Społecznicy i mieszkańcy spotykali się nad Dłubnią oraz w Dolinie Prądnika, gdzie w przyszłości może powstać park XXL. Malownicze krajobrazy użytku ekologicznego zaburzają tam kilogramy śmieci, które płyną wraz z nurtem rzeki Prądnik. Dzięki wsparciu wędkarzy i Strażników Rzek WWF zebrano prawie 60 worków śmieci, a łącznie od początku akcji ponad 100 worków.

- Co roku organizujemy takie wydarzenia, podczas których wspólnie z mieszkańcami porządkujemy jakieś tereny zielone - mówi Łukasz Maślona z KRK "Wspólnie dla Miasta". - W tym roku zebraliśmy już ponad 100 worków śmieci, a planujemy kolejne, zarówno większe, jak i mniejsze sąsiedzie akcje sprzątania. Teraz jest najlepszy czas na takie wiosenne porządki. Za tydzień jesteśmy w parku Grzegórzeckim, a później na Młynówce Królewskiej - dodaje.

KRK "Wspólnie dla Miasta" to inicjatywa w ramach krakowskich organizacji pozarządowych, ruchów oddolnych i społeczników, którzy działają na rzecz Krakowa, swoich dzielnic, najbliższej okolicy. Na bazie swoich doświadczeń i działań przygotowali kluczowe ich zdaniem dla Krakowa tezy i wystawili kandydatów do rady miasta w ramach list Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Gibały "Kraków dla Mieszkańców".

Problemem krakowskich rzek są plastikowe śmieci i szklane butelki

Prof. Mariusz Czop, ekspert współpracujący z Koalicją Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta", zwraca uwagę, że jednym z większych problemów krakowskich rzek są plastikowe śmieci i szklane butelki, które czasami tworzą ogromne zatory w korytach, swoiste śmieciowe tamy.

- Musimy skutecznie rozwiązać ten problem. Zainstalujemy nowoczesne bariery zatrzymujące i usuwające śmieci nanoszone z prądem rzeki na granicy Krakowa i Zielonek - zapowiada prof. Mariusz Czop.

Apelują o park XXL Dolina Prądnika

Użytek ekologiczny to zaledwie skrawek terenów, który wąskim pasem otacza malowniczą, naturalnie meandrująca rzekę Prądnik.

- Od lat apelujemy o wykup sąsiednich gruntów i stworzenie parku XXL o powierzchni przynajmniej 60 hektarów. W ten sposób zabezpieczymy wody Prądnika, a mieszkańcom damy dostęp do zieleni - przekonuje prof. Mariusz Czop.

W podobnym tonie wypowiada się Małgorzata Szymczyk–Karnasiewicz – nowohucka działaczka KRK "Wspólnie dla Miasta": - Tydzień temu byliśmy nad moją ukochaną Dłubnią i oprócz standardowo plastiku, butelek po alkoholach, puszek znaleźliśmy bak samochodowy, opony, karnistry i ... Dziadka Mroza. Część z tych śmieci jest bardzo starych, więc widać że zalegają od lat.

Małgorzata Szymczyk–Karnasiewicz apeluje również do władz miasta o wykup działek nad tą krakowską Amazonką: - Kiedy miasto przejmie te tereny będzie łatwiej zadbać o czystość nie tylko wokół rzeki, ale również wody, która w niej płynie.

Koalicja Ruchów Krakowskich prowadzi społeczny monitoring rzek, a ostatnio w działania mające na celu renaturyzację rzeki Dłubni włączyły się Wody Polskie.

Trwa wyburzanie dawnego portu Żeglugi Krakowskiej nad Wisłą. W planach jest tam budowa Mariny Krakowskiej.

Kraków robi miejsce na marinę. Wyburzony został zdegradowany...

Wyzwanie rzucone komitetom wyborczym

Koalicja Ruchów Krakowskich rzuciła także wyzwanie wszystkim komitetom wyborczym, by ich przedstawiciele zorganizowali podobne akcje sprzątania terenów zielonych i nadrzecznych.

- Apelujemy do PO, PiS, PL2050, Konfederacji i komitetów rektora Stanisława Mazura oraz Andrzeja Kuliga, by podjęły rękawicę, a najlepiej dwie rękawiczki - mówi Tomasz Pytko z KRK "Wspólnie dla Miasta". - Śmieci jest bardzo dużo, a w dodatku już widzimy, że w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej banerów, plakatów i przenośnych billboardów, które zaśmiecają krajobraz miejski. Niech kandydaci pokażą, że też potrafią sprzątać - dodaje Tomasz Pytko.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Śmieciowe tamy na rzekach. Zebrali 100 worków odpadów i rzucają wyzwanie innym komitetom wyborczym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski