MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog powoduje raka i alergie

Redakcja
ODDYCHAMY SMOGIEM. Dzieci, które rodzą się na terenach, gdzie jest smog, są mniej inteligentne i częściej chorują - wynika z badań naukowców.

Wczoraj opublikowaliśmy zatrważający raport o stanie powietrza nad Małopolską. Od miesiąca zanieczyszczenie przekracza stany alarmowe. Tak źle nie było już dawno. O tym, że smog jest szkodliwy dla układu oddechowego i powoduje alergie - wiadomo od dawna. Krakowscy naukowcy postanowili sprawdzić jaki wpływ ma na mózg. Zespół prof. Wiesława Jędrychowskiego z Collegium Medicum UJ we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku przeprowadził badania na grupie maluchów urodzonych w latach 2001-2006 w Krakowie. Przyszłe matki nosiły na plecach analizator składu powietrza.

Gdy maluchy osiągnęły 5 lat, poddano je testowi oceniającemu rozwój umysłowy. Okazało się, że dzieci, które w życiu płodowym były narażone na wyższe stężenia występujących w smogu węglowodorów aromatycznych uzyskiwały gorsze wyniki w teście w porównaniu z rówieśnikami, którzy mieli kontakt z niższymi stężeniami tych związków. - Z naszych badań wynika, że dzieci, które urosły na terenach zanieczyszczonych są mniej inteligentne - mówi dr Agnieszka Kiełtyka z Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Badane kobiety w ciąży, które oddychały smogiem, urodziły także dzieci z różnymi defektami, np. z autyzmem. - W tym przypadku nie możemy jednak powiedzieć, że odpowiedzialny jest za to smog. Być może ważniejsze były inne czynniki, np. genetyczne - mówi Agnieszka Kiełtyka.

Smog może wywoływać także chorobę płuc, alergie, zapalenie oskrzeli, nowotwory, wady rozwojowe płodu. Krakowscy naukowcy udowodnili, że smog powoduje u dorosłych zwiększone zachorowania na raka oskrzeli. Smog może zawierać także ołów, który może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, nerek, wątroby. W Krakowie jego poziom nie jest jednak zbyt wysoki - mieści się w normie.

Za wysokie stężenie w powietrzu pyłu zawieszonego, który zawiera trujące węglowodory, odpowiedzialne są piece węglowe i spaliny samochodowe. W czasie zimy w Krakowie normy są prawie zawsze przekroczone, czasami nawet kilkukrotnie. W grudniu w Małopolsce poziom pyłu zawieszonego był większy niż stan alarmowy - i to przez jedną trzecią miesiąca. - Sytuacja jest bardzo poważna i jeżeli coś z tym nie zrobimy, będziemy płacić kary naliczane przez Unię Europejską - mówi Agnieszka Kiełtyka.

Jak się chronić przed smogiem? Według Ryszarda Listwana z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie najlepiej jest zakupić urządzenie do filtrowania powietrza i używać w domu. Problem zniknie dopiero wtedy, kiedy zostaną zlikwidowane piece węglowe: do tej pory ogrzewa się nimi 35 proc. krakowian.

AGNIESZKA MAJ

Jutro w "DP": Czy można zakazać jazdy samochodem i palenia w piecach węglem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski