Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog znów dusi Kraków i okolice. Będzie darmowa komunikacja: w mieście i aglomeracji, także pociągami

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
To pierwsza taka sytuacja w 2024 roku. Ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa poinformowało o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej (a także w aglomeracji krakowskiej) w środę 10 stycznia, od godz. 00.00 do godz. 24.00. O darmowych przejazdach pociągami z powodu smogu, poinformowały także Koleje Małopolskie.

Usługa darmowych przejazdów - dla każdego - obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

O specjalnej ofercie obowiązującej 10 stycznia w Krakowie i aglomeracji krakowskiej poinformowały także Koleje Małopolskie.

- Warunkiem uprawniającym do skorzystania z nieodpłatnych przejazdów pociągami w godzinach od 00:00 do 24:00 w dniu 10.01.2024 r. jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym (również okazany w aplikacji mObywatel - usługa mPojazd). Podróż bez konieczności uiszczenia opłaty za przejazd można zrealizować w relacjach obsługiwanych zarówno przez Koleje Małopolskie jak i Przewozy Regionalne (POLREGIO), na trasie ograniczonej stacjami: Kraków Olszanica, Wieliczka Rynek Kopalnia, Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże - podała małopolska spółka kolejowa.

Jak podaje Zakład Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW w środę 10 stycznia istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10 (50µg/m3) na znacznym obszarze Krakowa.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy
Smog znów dusi Kraków i okolice. Będzie darmowa komunikacja: w mieście i aglomeracji, także pociągami

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski