Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sobota i niedziela z wirtualną wersją sztuk Tadeusza Kantora

Łukasz Gazur
W grze wykorzystane są rekwizyty ze sztuk Kantora
W grze wykorzystane są rekwizyty ze sztuk Kantora Fot. Andrzej Banaś
Sztuka. W podkrakowskim Hucisku każdy mógł zagrać w prototypową wersję gry, w której wcielić się można w Tadeusza Kantora, przygotowaną przez duet Tale of Tales.

Wystarczy założyć specjalne gogle, umożliwiające wejście w wirtualny świat. I już każdy może stać się Tadeuszem Kantorem. Widzimy tylko ręce artysty, dzięki którym możemy wyszukiwać rozmaite rekwizyty z jego sztuk i składać je w zupełnie nowe spektakle. Tak w skrócie wygląda przygoda z prototypową wersją gry, którą przygotował duet Tale of Tales. To znani na świecie twórcy gier komputerowych i sztuk multimedialnych.

Pracujący w Gandawie twórcy mówią jednak, że gra nie jest hołdem ani pomnikowym upamiętnieniem twórcy spektakli „Umarła klasa” i „Wielopole, Wielopole”. - Naszym celem jest pokazanie procesu twórczego, zagłębienie się w sam sposób pracy artysty. Stąd wziął się pomysł. Chcemy, by każdy mógł poczuć się kreatorem i twórcą, mógł składać dzieło z rekwizytów, które znane są ze spektakli Kantora - mówi Auriea Harvey, która wraz z Michaelem Samynem tworzy duet Tale of Tales. - Chcemy, by każdy mógł w ten sposób poznać wielkiego reformatora teatru, ale i zobaczyć, jak budowane były jego spektakle. To pozwoli każdemu z użytkowników nie tylko się bawić, ale przede wszystkim lepiej zrozumieć sztukę wybitnego polskiego artysty. Bo - o czym trzeba pamiętać - to nie jest gra dla małych dzieci. Jak wszystkie nasze projekty, ten także jest raczej dla bardziej świadomego odbiorcy. Mamy ambicję edukowania graczy, a nie tylko bawienia ich - dodaje.

Warto zaznaczyć, że belgijski duet w Hucisku przebywa na rezydencji artystycznej, organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza i Fundację im. Tadeusza Kantora. Artyści spędzają w domu pracy twórczej Kantora lipiec. W Hucisku też pracują - poza wspomnianym projektem - nad grą „Cathedral in the Clouds”, w której użytkownicy spotkają m.in. architekturę polskich świątyń. Tale of Tales ponad rok temu odbył wizytę studyjną w Polsce, w ramach której zwiedzał budowle sakralne.

Gra o twórcy Teatru Cricot 2 będzie ogólnodostępna na systemach Oculus i Vive. Planowana jest jej prezentacja na wystawach gier multimedialnych i festiwalach.

Duet Tale of Tales znany jest z tworzenia gier komputerowych oraz sztuki elektronicznej. Początkowo działali jako grupa Entropy8Zuper! (do 2006 roku), pracując nad stronami internetowymi, grami i net-artowymi projektami. Do 2015 roku tworzyli artystyczne gry komputerowe.

Oprócz gier kolektyw Tale of Tales tworzył także projekty artystyczne dla podmiotów takich, jak m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco (San Francisco Museum of Modern Art), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Antwerpii, Savannah College of Art and Design.

Warto zaznaczyć, że Dom Pracy Twórczej Tadeusza Kantora w Hucisku został wybudowany w 1982 r. Artysta chciał, by jego żona, Maria Stangret-Kantor, stworzyła w tym budynku po jego śmierci muzeum ich malarstwa.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski