MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spawacze. Ważne informacje. Użyteczne wskazówki. Przydatne adresy.

CT
Branża budowlana i produkcyjna w Wielkiej Brytanii to dziedziny przemysłu chętnie zatrudniające fachowców z zagranicy. Do grupy najbardziej poszukiwanych pracowników należą spawacze. O ich zatrudnienie zabiegają przede wszystkim stocznie, ale również mniejsze firmy konstrukcyjne, o różnych profilach działalności. Podstawowym wymogiem stawianym kandydatom do pracy w charakterze spawacza w Wielkiej Brytanii jest doświadczenie zawodowe (zwykle dwuletnie) w spawaniu określoną metodą lub określonych elementów. Najczęściej poszukiwani są fachowcy umiejący spawać metodą MIG, MAG oraz TIG. Dodatkowe wymogi stawiane podczas rekrutacji to poświadczenie kwalifikacji odpowiednim certyfikatem zawodowym (chętnie europejskim) lub dyplomem, komunikatywna znajomość języka angielskiego oraz umiejętność pracy z rysunkiem technicznym. Większość pracodawców poszukuje pracowników na długoterminowe kontrakty, powyżej sześciu miesięcy. Stawki wynagrodzeń wahają się w granicach od 5,5 (w okresie próbnym) do około 12 funtów za godzinę, w zależności od kwalifikacji. Więcej informacji: Eures - www.eures.europa.eu; Agencja Pracy PrimeBS Sp. z o.o. - www.primebs.pl; Agencja Pracy Westpersonnel -

W. Brytania

www.westperonnel.eu; brytyjskie urzędy pracy: www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/.
(DUE)

Irlandia

Spawacze w Irlandii muszą znać język angielski (komunikatywnie) i mieć doświadczenie. Najczęściej wymaga się od dwóch do trzech lat przepracowanych na podobnym stanowisku. Obowiązuje znajomość takich metod spawania jak MAG, TIG, MIG. Kolejny warunek to umiejętność czytania rysunków technicznych i pracy zgodnie z nimi. Irlandzcy pracodawcy oczekują także certyfikatów i wszystkich innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje. W wielu przypadkach potrzebne są aktualne badania lekarskie zezwalające na pracę w zawodzie spawacza. Zarobki - często do negocjacji. Średnio od 7 do 10 euro za godzinę. Z reguły istnieje możliwość płatnych nadgodzin. Więcej informacji: strony poradnikowe (prawo, życie, utrzymanie w Irlandii) - www.askireland.com (strona poradnikowa rządu w Irlandii); www.irishlinks.co.uk; www.dublinek.net;oferty pracy: www.staff.ie; www.employireland.com; www.dublincityjobs.ie.
(WALCZ)

Szwecja

Ofert pracy dla spawaczy nie brakuje. Można zacząć poszukiwania już w Polsce, przeglądając strony internetowe. Większość ogłoszeń jest zamieszczana przez pośredników, którzy poszukują pracowników dla szwedzkich firm. Pośredniczący pomagają także w zorganizowaniu przejazdu oraz znalezieniu zakwaterowania. Wielu pracodawców oferuje umowę o pracę na pół roku z możliwością przedłużenia. Spawacze mogą pracować przy budowie elektrowni, hal stalowych czy gazociągów. Od aplikantów wymaga się doświadczenia zawodowego, co najmniej dwuletniego, a także posiadania certyfikatów spawalniczych 141 i 111. Niektórzy pracodawcy warunkują przyjęcie od przedstawienia certyfikatu EN 287 oraz doświadczenia w spawaniu określoną metodą, np. TIG. Zainteresowani zatrudnieniem powinni także mówić po angielsku, a znajomość szwedzkiego jest dodatkowym atutem. Niektórzy pracodawcy przeprowadzają również obowiązkowy test praktyczny. Wielu oferentów zastrzega, że pracownicy mają być niekarani. Często wymagane jest także posiadanie prawa jazdy kat. B. Spawacze w Szwecji zarobią 10 - 18 euro za godzinę. Nadgodziny są dodatkowo płatne. Podatek w Szwecji wynosi 28 proc. Więcej informacji:**www.szybkopraca.pl** - tu znajdziemy oferty pracy pośredników.
(GEB)

Hiszpania

Hiszpańscy pracodawcy zazwyczaj poszukują spawaczy za pośrednictwem agencji wyspecjalizowanych w rekrutacji pracowników. Głównym kryterium przyjęć jest doświadczenie, im dłuższe, tym większe szanse na zdobycie posady. Kolejną kwestią są posiadane uprawnienia. Spawaczom z ponadpodstawowymi uprawnieniami oferowane są wyższe zarobki. Niektórzy pracodawcy wymagają również przeprowadzenia testów na spawanie. Organizowane są one w kraju przez agencje rekrutujące pracowników. Zarobki spawaczy w Hiszpanii wahają się od 1200 do 1700 euro miesięcznie. Średni koszt wynajmu mieszkania to 220 - 300 euro miesięcznie, podobną kwotę należy przeznaczyć na wyżywienie.
Po przyjeździe każdy cudzoziemiec zobowiązany jest do uzyskania zaświadczenia o zameldowaniu w urzędzie miasta lub gminy (Ayuntamiento) oraz numeru identyfikacji cudzoziemca (Numero de Identidad de Extranjero - NIE), który jest jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej. Przy składaniu wniosku o nadanie numeru NIE na komisariacie policji potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty oraz jego fotokopia, zaświadczenie o zameldowaniu oraz wyjaśnienie uzasadniające potrzebę uzyskania NIE (np. wstępna umowa o pracę). Jeśli pobyt za granicą ma trwać dłużej niż trzy miesiące, potrzebny jest również wpis w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców (Registro Central de Extranjeros). Unne Seleccione International - agencja rekrutująca polskich spawaczy do pracy w Hiszpanii - zapewnia opiekę doradcy, który pomaga w załatwieniu powyższych formalności, dlatego też znajomość języka nie jest konieczna. Więcej informacji: www.zanimwyjedziesz.eu/index.php; www.unne.es/; www.inem.es/.
(SKI)

Finlandia

Na stronach internetowych roi się od aktualnych ofert dla spawaczy. Potrzebni są najbardziej w przemyśle stoczniowym, rafineryjnym i budowlanym. Głównie w południowo-zachodniej Finlandii w regionie Satakunta i Varsinais i Południowej Ostrobothnii. Najwięcej wakatów zamieszcza na swoim portalu Eures, który co roku wraz z fińskimi służbami zatrudnienia organizuje rekrutację pracowników z Polski do pracy w sektorze metalowym. Większość pracodawców poszukuje spawaczy znających takie metody spawania, jak TIG, MIG oraz MAG, posiadających certyfikaty EWS lub IWS i SFS-EN 287-1 oraz ze znajomością procedury spawalniczej 111. Wymagane jest minimum roczne doświadczenie. Niezbędna okazuje się także znajomość języka angielskiego, rosyjskiego czy francuskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Przy zatrudnieniu większej liczby osób pracodawca zapewnia tłumacza. Niektóre z firm spawalniczych, jak na przykład Uwira, oferują darmowe kursy języka fińskiego oraz pomoc przy zakwaterowaniu. Czasami jest to równoznaczne z całkowitym pokryciem kosztów wynajmu mieszkania, co jest niebagatelną pomocą, ponieważ ceny lokali w Finlandii należą do najwyższych w Europie. Przykładowo za nieumeblowane 30 metrów kwadratowych zapłacić trzeba 600-1000 euro.
W przypadku pracowników posiadających odpowiednie certyfikaty, wymagane szkolenia i doświadczenie w kierowaniu zespołem, czekają atrakcyjne oferty na stanowisku brygadzisty. Dla tych, którzy podejmą pracę, firma zapewnia świadczenia socjalne, także dla rodziny w Polsce, specjalną opiekę lekarską i pokrycie kosztów wyjazdów do Polski.
Wynagrodzenie w branży spawalniczej kształtuje się w granicach od 8 do 13 euro brutto za godzinę. Jego wysokość zależy od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków. Wysokość stawek można negocjować. W niektórych firmach wypłacany jest dzienny suplement w wysokości 30 euro brutto w ramach diety żywieniowej. Więcej informacji: www.eures.praca.gov.pl (strona w języku polskim); www.mol.fi. - fińskie Ministerstwo Pracy (strona w językach angielskim, fińskim i szwedzkim); www.vps.fi/pl/index.htm; Ambasada RP w Helsinkach -
www.helsinki.polemb.net; fińskie agencje pośrednictwa pracy:
www.adecco.fi; www.manpower.fi; www.eilakaisla.fi; www.barona.fi; www.pib.fi; www.staffpoint.fi; www.agentprof.com
www.monster.fi.
(BIER)

Włochy

We Włoszech ofert pracy dla spawaczy jest bardzo dużo. Pracodawcy wymagają co najmniej rocznego doświadczenia w zawodzie. Przydaje się także prawo jazdy i umiejętność czytania rysunków technicznych. Znajomość języka nie jest konieczna, a jeśli pracodawca stawia takie wymaganie, to zazwyczaj oczekuje znajomości włoskiego na poziomie podstawowym. Dobrze widziane są aktualne uprawnienia w zawodzie spawacza. Najczęściej poszukiwani są spawacze w systemie TIG. To oni zarabiają najwięcej. Posiadając pięcioletnie doświadczenie, mogą zarobić około 12 euro na godzinę netto. Zapotrzebowanie na spawaczy łukowych oraz spawających metodą MIG MAG jest mniejsze. By zarobić 12 euro netto na godzinę, muszą mieć co najmniej dziesięcioletnie doświadczenie w zawodzie. Ich średnie zarobki to około 1000 - 1300 euro netto miesięcznie.
Pracodawcy najczęściej zapewniają zakwaterowanie, oferują także możliwość wyżywienia w zakładowych stołówkach. Zazwyczaj weryfikują umiejętności spawaczy, zatrudniając ich na okres próbny. Miesięcznie spawacze pracują około 200 godzin. Za nadgodziny otrzymują wyższe stawki.
Dokumentami niezbędnymi do otrzymania pracy są CV oraz świadectwo ukończenia szkoły. Warto również przedstawić referencje z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Zainteresowany musi także przedłożyć swój paszport i dowód osobisty. Ponadto należy złożyć dokumenty potwierdzające uprawnienia do wykonywania zawodu oraz badania lekarskie i badania wysokościowe (jeśli praca będzie odbywać się co najmniej pięć metrów nad ziemią). Więcej informacji: Ambasada Włoch w Polsce - www.italianembassy.pl; http://labor.org.pl - Stowarzyszenie Integracji Świata Pracy; www.epraca.com - oferty pracy we Włoszech; www.eures.praca.gov.pl - europejskie służby zatrudnienia; www.quanta.com - biuro pośrednictwa pracy; www.infopolonia.it - strona informacyjna dla Polaków wyjeżdżających do pracy we Włoszech; www.infoitalia.com.pl - strona poświęcona informacjom na temat Włoch. Włoskie portale z ofertami pracy: www.interinaleitalia.it; www.stepstone.it; www.bancalavoro.it; www.jobpilot.it.
(MAKU)

Niemcy

W przemyśle metalowym, który jest w Niemczech tradycyjną branżą usługową polskich przedsiębiorstw, można pracować tak jak w innych sektorach budowlanych, na zasadzie kontraktu. Wyjeżdża się wówczas na określony czas, aby pracować w niemieckich zakładach. Zazwyczaj na dwa lata, następnie konieczna jest przerwa, aby ponownie wyjechać do pracy. Im krócej pracuje się na terenie Niemiec, tym szybciej można tam ponownie wyjechać. Przerwa wynosi od 3 do 9 miesięcy.
Pracy nie brakuje, poszukiwani są zwłaszcza fachowcy posiadający odpowiedni staż zawodowy, technicy oraz inżynierowie. Powinni oni posiadać uprawnienia do obsługi odpowiednich urządzeń, przykładowo obrabiarek. Jeżeli spawacz wykonuje remonty, powinien posiadać uprawnienia jednostki nadającej odpowiedni certyfikat: TŰV i UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) czy też IS (Instytutu Spawalnictwa).
Inną szansą pracy w Niemczech dla spawaczy jest forma zatrudnienia o nazwie pracownik-gość. Na podstawie umowy między rządem niemieckim i polskim zatrudniani są pracownicy w ramach podnoszenia ich kwalifikacji, zarówno zawodowych, jak i językowych. Wyjazd taki możliwy jest dla osób w wieku 18 - 35 lat (czasem również 40), jednakże tylko raz w życiu, na okres od 12 do 18 miesięcy. Najczęściej poszukiwani są spawacze z uprawnieniami MIG, MAG, TIG/WIG.
Spawacze zarabiają w Niemczech dość dobrze, niemiecki pracodawca zapłaci fachowcowi 10-15 euro za godzinę. Zazwyczaj pracownikom oferowane jest zakwaterowanie. Zdarza się, że jest to kontener obok budowy, częściej jednak nieduże mieszkanie. Więcej informacji: www.spawalnictwo.com.pl; www.is.gliwice.pl; www.szukamypracy.pl; www.strefapracy.eu; www.mps.gov.pl; www.wup-krakow.pl.
(MAP)

Grecja

Brak znajomości języka greckiego nie jest barierą do podjęcia pracy, jednak konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Polskie biura pracy zajmują się załatwieniem uprawnień w greckich urzędach pracy, natomiast pracodawca zobowiązuje się do pokrycia pracownikowi czynszu. Zazwyczaj kontrakt podpisuje się na 6 miesięcy. Polski spawacz zarabia równowartość ok. 6000 zł netto miesięcznie. Pracy najlepiej szukać poprzez ogłoszenia warszawskiego biura GoWork. Więcej informacji: www.gowork.pl.
(ŁAB)

Francja

Podstawowa znajomość języka francuskiego, wykształcenie kierunkowe i bogate doświadczenie zawodowe to wymagania, jakie powinien spełnić spawacz, aby znaleźć pracę we Francji. Pomimo ograniczenia dostępu cudzoziemców do tamtejszego rynku pracy ofert w tej branży nie brakuje. Konkurencja i wymagania pracodawców są jednak dość wysokie. Doświadczenie zawodowe to minimum trzy, a nawet pięć lat, mile widziane są dobre referencje i dodatkowe uprawnienia (zależnie od oferty). Niektórzy pracodawcy wymagają także np. posiadania własnego samochodu, nieograniczonej dyspozycyjności lub stawiają ograniczenia wiekowe, np. do 35. roku życia. Łatwiej jest natomiast z językiem - w sytuacji, gdy firma zatrudnia wielu cudzoziemców, zatrudniany jest tłumacz i pracownikom wystarcza podstawowa znajomość angielskiego lub, jeżeli są to głównie Polacy, polskiego.
Ofertami pracy dla spawaczy we Francji dysponują obecnie polskie agencje pośrednictwa pracy, m.in. Eurojob i krakowska ITC, a także Wojewódzki Urząd Pracy. Odpowiadając na konkretną ofertę, składamy CV, a pośrednik kontaktuje się z wybranymi kandydatami. Drugim etapem rekrutacji jest zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna, która może być też sprawdzianem umiejętności językowych lub służyć zweryfikowaniu dokumentów. Pośrednik zazwyczaj pomaga w tłumaczeniu potrzebnych dokumentów i kontaktuje się z francuskim przedsiębiorcą. Sama procedura zatrudnienia zależna jest od rodzaju umowy o pracę. Obecnie coraz popularniejszą formą jest praca tymczasowa, czyli na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w roku. Podpisujemy wtedy umowę na czas określony i nie musimy starać się o pozwolenie na pracę we Francji. Inaczej wygląda sprawa w przypadku pracy na czas nieokreślony - wtedy to pracodawca ubiega się we Francji o pozwolenie na zatrudnienie cudzoziemca. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi Francuskiej Dyrekcji Departamentalnej Pracy, Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego (DDTEFP) i wniesieniu stosownych opłat dokumentacja przesyłana jest do znajdującego się w Warszawie Biura Krajowej Agencji ds. Cudzoziemców i Emigracji (ANAEM). Urząd zaleca kandydatowi wykonanie badań lekarskich i gdy są one pozytywne, podpisuje się umowę i odbiera dokumenty w ANAEM, w Warszawie.
Warunki zatrudnienia we Francji są korzystne dla zagranicznych pracowników. Pracodawca zobowiązany jest zaproponować im zakwaterowanie, niektórzy organizują także wyżywienie i przejazd z Polski do Francji. Jeżeli żywimy się i płacimy za mieszkanie we własnym zakresie, od pracodawcy otrzymujemy dzienną dietę. Tydzień pracy we Francji trwa 35 godzin a minimalna płaca to 7,61 euro za godzinę. Zależnie od stanowiska i kwalifikacji spawacz liczyć może we Francji na zarobki rzędu 1400 - 1550 euro miesięcznie. Więcej informacji: polskie publiczne Służby Zatrudnienia - www.psz.praca.gov.pl; europejskie Służby Zatrudnienia: www.eures.praca.gov.pl; Wojewódzki Urząd Pracy - www.wup-krakow.pl; Krajowa Agencja ds. Cudzoziemców i Migracji (ANAEM) - www.anaem.social.fr.
(GAŁ)

Cypr

Pozwolenie na pracę nie jest wymagane. Dla tych, którzy chcą zostać na wyspie dłużej niż trzy miesiące, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pobyt w biurze imigracyjnym lub w miejscowym posterunku policji. Zatrudnienia najlepiej szukać za pośrednictwem Publicznego Serwisu Zatrudnienia (obywatel polski może zarejestrować się w dowolnym Lokalnym Biurze Pracy (District Labour Office), Lokalnego Biura Pracy, w prywatnych agencjach pośrednictwa pracy, które muszą posiadać ważną licencję wydaną przez cypryjskie Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Decydując się na wyjazd z prywatnym pośrednikiem, należy zwrócić uwagę m.in. na warunki umowy czy dodatkowe opłaty. Polscy spawacze zainteresowani podjęciem pracy na greckim terytorium wyspy muszą wykazywać się znajomością języka angielskiego na poziomie co najmniej podstawowym. Ewentualna znajomość greckiego będzie dodatkowym atutem. Częstym kryterium jest doświadczenie - od roku do pięciu lat pracy w zawodzie. Przykładowa pensja za pracę 5 dni w tygodniu po osiem godzin dziennie wynosi 440 funtów cypryjskich netto miesięcznie. Zdarza się, że pracodawca zapewnia wyżywienie lub zakwaterowanie, potrącając je z pensji. Więcej informacji: www.damyprace.pl; www.eures.praca.gov.pl; www.pracainauka.pl; www.pracapracapraca.pl; www.praca.gov.pl.
(GRU)

Holandia

Wykwalifikowani spawacze są w czołówce poszukiwanych i dobrze wynagradzanych zawodów w Holandii. Największy popyt na tych specjalistów występuje w dużych firmach, zazwyczaj związanych z budownictwem i przemysłem stoczniowym. Spawacze pracują najczęściej w halach produkcyjnych, na wysokościach, w warsztatach lub na otwartej przestrzeni. Podstawowym wymogiem jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji dotyczących technik, certyfikatów potwierdzających ukończenie kursów oraz umiejętność obsługi sprzętu spawalniczego. Konieczne jest 2-3-letnie doświadczenie w pracy na tym stanowisku. Pracodawcy wymagają znajomości języka niemieckiego lub angielskiego w stopniu komunikatywnym. Rzadziej wymagana jest znajomość języka holenderskiego. Najczęściej poszukiwani są spawacze z uprawnieniami do spawania metodą TIG, MIG oraz MAG. Pracodawcy wymagają umiejętności czytania rysunku technicznego. Od kandydatów oczekują również odpowiednich cech psychofizycznych, takich jak: sprawność manualna, wytrzymałość na długotrwałe zmęczenie, umiejętność utrzymywania koncentracji uwagi przez dłuższy czas. Z uwagi na szkodliwość pracy od kandydatów oczekuje się sprawności fizycznej oraz dobrego stanu zdrowia. Kobiety bardzo rzadko pracują w tym zawodzie. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od rodzaju posiadanych certyfikatów spawalniczych oraz rodzaju powierzonych zadań. Najczęściej zarobki wahają się w granicach 6 - 15 euro/godzinę. W większości przypadków spawacze pracują po 8 godzin dziennie, zwykle w systemie zmianowym. Pracodawcy bardzo często opłacają mieszkanie, dojazd do pracy oraz ubranie robocze. Więcej informacji (i**strony z ofertami pracy): www.europraca.info/; www.praca.fm/; www.careerjet.nl/; www.vedior.pl/index.php?item=main; www.jobrapido.nl/; www.jobtrack.nl; www.ditgroup.nl/**.
(JKL)

Norwegia

Spawacze w Norwegii znajdą pracę głównie w sektorze stoczniowym i budowlanym. Pracodawcy wymagają od aplikantów przynajmniej 3-letniego, udokumentowanego stażu w zawodzie, aktualnych certyfikatów spawalniczych lub książeczki spawacza oraz ważnego paszportu. Sporadycznie pojawiają się na rynku oferty pracy wyłącznie dla spawaczy posiadających międzynarodowy certyfikat spawalniczy. Coraz częściej jednak dokument ten jest traktowany na równi z innymi uprawnieniami zawodowymi. Choć nie jest to regułą, kandydaci często powinni wykazać się dodatkowymi predyspozycjami, takimi jak: znajomość rysunku technicznego, komunikowanie się w języku angielskim czy gotowość do udziału w bezpłatnym kursie języka norweskiego. Niekiedy zleca się im także wykonanie próbek spawalniczych przed wyjazdem do pracy. W zamian za to pracodawca oferuje często pomoc w znalezieniu zakwaterowania czy w uzyskaniu pozwolenia na pracę i pobyt w Norwegii włącznie z dokumentami podatkowymi i formalnościami bankowymi. Zapewnia pracownikowi ubezpieczenie zdrowotne oraz od nieszczęśliwych wypadków. Pracując 37,5 godziny tygodniowo, spawacz może zarobić 18 tys. koron norweskich (ok. 9 tys. zł) miesięcznie. Więcej informacji: www.nav.no; www.wehoslo.com/polski/; www.amb-norwegia.pl/Workinnorway/; www.stepstone.com.
(DAG)

Belgia

Belgijskie firmy poszukujące spawaczy zazwyczaj wymagają certyfikatu europejskiego. Można go uzyskać w specjalnych placówkach organizujących odpłatne szkolenia dla spawaczy. Mile widziane jest również doświadczenie i referencje od wcześniejszych pracodawców. Najwięcej firm zajmuje się tam spawaniem i montażem zbiorników lub konstrukcji stalowych, blach o różnych grubościach, wykonywaniem przetopów i zalewaniem spoin. Wymagana jest również umiejętność czytania rysunku technicznego. Największe zapotrzebowanie występuje w Belgii na pracowników spawających metodą MIG/MAG lub TIG, przy czym ta ostatnia jest najlepiej płatna. Zarobki uzależnione są od tego, jaką metodą i co się spawa. Nie są one jednak niższe niż 8 euro netto za godzinę. W niektórych firmach pracodawcy oferują lepiej płatne nadgodziny. Wielu zapewnia również obcokrajowcom zakwaterowanie, świadczenia socjalne. Kontrakty podpisuje się na minimum pół roku, z możliwością przedłużenia. Więcej informacji: www.wbspraca.pl.
(PAULA)

Islandia

O pracę dla spawacza coraz trudniej. W prasie czy w Internecie ogłoszeń bardzo mało, pozostaje więc wyjazd "w ciemno" i poszukiwania na miejscu, na własną rękę. Szanse na zatrudnienie wciąż jednak istnieją, gdyż islandzcy pracodawcy cenią polskich pracowników. Trzeba jednak posiadać dobrą znajomość rysunku technicznego, a także mieć kilkuletnie doświadczenie w zawodzie i znać angielski na co najmniej komunikatywnym poziomie. Zarobić można ok. 200 tys. ISK miesięcznie. Na nieco wyższe wynagrodzenie szansę mają ci, którzy już wcześniej w Islandii pracowali w tym zawodzie. Należy pamiętać, by z kraju zabrać książeczkę spawacza (z aktualnymi uprawnieniami spawalniczymi) oraz dokumenty potwierdzające praktykę zawodową (dyplomy, referencje od byłych pracodawców). Więcej informacji: www.vinnumalastofnun.is/ - portal przeznaczony dla pracujących i poszukujących zatrudnienia na Islandii. Można tu znaleźć kilka ofert pracy dla spawaczy. Strona w języku islandzkim; www.forum.iceland.pl/ - prężnie działające forum. Jego użytkownicy wymieniają doświadczenia związane z pracą na Islandii; http://eng.felagsmalaraduneyti.is/ - Ministerstwo Spraw Socjalnych. Interesujące obcokrajowców kwestie także w języku polskim; www.asi.is/ - Islandzka Federacja Pracy; www.vsi.is/displayer.asp?p=ASP\Pg0.asp - Konfederacja Pracodawców Islandzkich.
(SPA)

Dania

W Danii wymagane jest odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz komunikatywna znajomość angielskiego, niemieckiego bądź duńskiego. To, ile zarabimy, będzie zależało od indywidualnej umowy z pracodawcą. Niemniej najniższa stawka za godzinę to 20 euro brutto. Aby podjąć pracę spawacza wymagane jest pozwolenie, ale nie powinno być żadnych problemów z jego uzyskaniem. Polscy spawacze w Danii są bardzo mile widziani. Więcej informacji: Konsulat Królestwa Danii w Krakowie (Nordic House) ul. św. Anny 5, 31-008 Kraków: tel. (012) 421-72-91; Duński Urząd Imigracyjny: www.nyidanmark.dk; AMS - duńskie pośrednictwo pracy - www.ams.dk; Jobbank (baza ofert pracy w Danii) - www.jobbank.dk;**www.workindenmark.dk; www.eures.dk**.
(DŁ)

Szwajcaria

Spawacze są w Szwajcarii bardzo poszukiwani. Nie brakuje dla nich ofert w prasie i Internecie. Zapotrzebowanie jest tak duże, że pracodawcy oferują pełne etaty od zaraz, bez okresów próbnych. Często proponują podpisanie długofalowych kontraktów - co najmniej na jeden rok. Ogłoszenia zamieszczane są z reguły przez niewielkie firmy. Zwykle wymaga się wykształcenia zawodowego lub średniego technicznego oraz roku lub dwóch lat doświadczenia. Jeśli jednak chętny ma udokumentowaną wieloletnią pracę w zawodzie, świadectwo żadnej szkoły nie jest potrzebne. Konieczna jest umiejętność czytania rysunków technicznych. Dodatkowym atutem jest prawo jazdy kategorii B i własny samochód. Pracodawcy oczekują znajomości języka niemieckiego (lub francuskiego) w mowie, rzadziej w piśmie. Ogłoszenia są kierowane do osób w wieku 18-55 lat. Większość ofert dotyczy pracy z aluminium, stalą nierdzewną i chromowaną. Zarobki wahają się od 13 do 22 euro/godz.
Niestety, aby pracować w Szwajcarii legalnie, Polak musi posiadać pozwolenie na pobyt i na pracę. Uzyskanie tego ostatniego jest bardzo trudne, ponieważ obowiązują rygorystyczne limity wydawanych pozwoleń. Więcej informacji: www.hrc.pl; Oferty pracy: www.treffpunkt- arbeit.ch/; www.europa.eu.int/.
(CT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski