MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja w Teatrze Słowackiego. Czy AI może śnić?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sen maszyny jest błędem. Według twórców – studia Noviki - ma to miejsce wówczas, gdy sztuczna inteligencja nie potrafi odpowiedzieć na zadane pytanie. Niezwykły projekt: podróż przez senną rzeczywistość AI oraz realny ogród, który jest ucieleśnieniem projekcji AI powstał w Teatrze Słowackiego. "Sen Maszyny" można zobaczyć do 31 sierpnia w teatralnym ogrodzie i Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

- Okazuje się, że gdy sztuczna inteligencja nie potrafi odpowiedzieć na zadane pytanie, zaczyna fantazjować, ma halucynacje, sny. To jest ta przestrzeń, która ociera się o prawdziwą sztukę, która jest przecież immanentną częścią ludzkiej osobowości, wynikając często właśnie z błędu czy niemożności, również z geniuszu twórcy – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego. - Twórcy tego projektu dostrzegli sytuację, w której mogli wykorzystać błąd AI. Jesteśmy świadkami czegoś, co jest nie tylko wykorzystywaniem sztucznej inteligencji, ale potraktowaniem jej jako partnera.

Halucynacje AI to zjawisko, które polega na generowaniu przez algorytmy odpowiedzi niemających podstaw w danych, którymi zostały zasilone. Przybierają one różne formy: odniesień do nieistniejących książek realnych autorów, surrealistycznych obrazów czy wykreowanych zdarzeń. Halucynacje algorytmów często traktowane są jako błąd systemu, technologiczny glitch. Noviki w „Nie Maszyny” przyglądają się temu zjawisku porównując je do ludzkiego śnienia. Sen również jest twórczą interpretacją, a czasem nadinterpretacją, danych.

Czym jest sen maszyny, który urealnił się z Teatrze Słowackiego?

- Nie unikniemy sztucznej inteligencji, powinniśmy ją wykorzystać do naszych celów, zamiast czekać aż ona wykorzysta nas. W teatrze AI nigdy nie powinna zastąpić aktorów, ale nie unikniemy wykorzystania jej w naszej pracy. Z naszego mariażu AI i teatru powstał niezwykły projekt – realny ogród jest żywą emanacją tej halucynacji sztucznej inteligencji. Na placu Św. Ducha można zobaczyć, jak wygląda ogród wymyślony przez AI – dodaje Krzysztof Głuchowski.

„Sen Maszyny” rozgrywa się równolegle w dwóch punktach Krakowa: w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12), gdzie prezentowany jest esej filmowy w formie opracowanej przez NOVIKI multimedialnej wystawy oraz w ogrodzie Teatru Słowackiego (plac Świętego Ducha 4), który w ramach projektu zostanie zrewitalizowany przez krakowskich architektów zieleni według koncepcji artystów.

Narracja eseju ma formę podróży, która odbywa się zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i w rzeczywistości snu. Płynną tożsamość ma także narrator/narratorka filmu - postać, która prowadzi nas przez wątki rozwijane w „Śnie Maszyny”. Wśród nich znajdziemy zarówno Teatr Słowackiego, potraktowany jako metafora fabryki snów, jak i ogród – miejsce kreacji tworów przekraczających granicę między tym co biologiczne, a technologiczne.

„Sen Maszyny” to piata odsłona projektu „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” realizowanego przez partnera Teatru Słowackiego, firmę BMW.

„Sen Maszyny” można oglądać od 28 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku w godz. od 10.00 do 21.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuczna inteligencja w Teatrze Słowackiego. Czy AI może śnić? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski