Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści z Politechniki Krakowskiej z nowym laboratorium do badania przewietrzania miast i oddziaływania na smog

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nowe laboratorium PK
Nowe laboratorium PK PK
Politechnika Krakowska wzbogaciła się o Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Jak przekazuje uczelnia, znacznie poszerza to jej możliwości, jeśli chodzi o badania z zakresu inżynierii wiatrowej. Laboratorium ma też stać się ważnym ośrodkiem naukowym dla mieszkańców Krakowa, Małopolski oraz innych regionów kraju w kontekście walki o czyste powietrze. Uroczyste otwarcie tego nowego centrum badawczego PK odbędzie się 30 stycznia.

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej zostało wybudowane przy wsparciu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnemu Województwa Małopolskiego. Jak podaje uczelnia, unikatowa infrastruktura nowego laboratorium pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie badań, ekspertyz i analiz dotyczących m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza.

- Takie analizy posłużyć mogą jednostkom samorządów do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych. Wyniki badań prowadzonych w LAŚ PK dostarczą także planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich). Na podstawie badań ekspertów z Politechniki można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym - informuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka prasowa PK.

Nowe laboratorium, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi czy autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą, będzie też miejscem dokonywania analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i konstrukcje. Będzie tam można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych.

Plastik w wodzie butelkowanej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski