18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spiżarnia to ułatwienie dla pani domu

Dorota Dejmek
Półki w spiżarni powinny być solidne i o różnej wysokości
Półki w spiżarni powinny być solidne i o różnej wysokości Fot. 123rf
Wnętrza. Zgrzewki wody mineralnej, soki, mąka, puszki, kartony mleka i przetwory. Jak wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów spożywczych? Najlepszym rozwiązaniem jest spiżarnia, ale może to być także szafka kuchenna.

Schowek, komórka, składzik, czy po prostu spiżarnia. Dodatkowe pomieszczenie lub też specjalnie zaaranżowana przestrzeń zlokalizowana w kuchni albo w jej pobliżu. To praktyczne rozwiązanie problemu przechowywania zapasów spożywczych, domowych przetworów, rzadziej używanych naczyń czy sprzętu AGD. Dodatkowa przestrzeń zarezerwowana dotychczas głównie dla domów jednorodzinnych i kamienic, pojawia się również coraz częściej w nowoczesnym budownictwie.

Osobne pomieszczenie

Pierwszym krokiem w planowaniu spiżarni jest wybór lokalizacji na jej zaaranżowanie. Spiżarnia może zostać uwzględniona już na poziomie projektu mieszkania czy domu.

Prośba o wydzielenie dodatkowego pomieszczenia na spiżarnię może zostać spełniona, o ile pozwolą na to warunki techniczne _– mówi Lucyna Jarczyńska z firmy deweloperskiej Agrobex. – _Spiżarnia ma sens jedynie wtedy, gdy w pomieszczeniu stale panuje niska temperatura, jest ono zarazem suche, ciemne i dobrze wentylowane. Tego typu rozwiązania pojawiają się w projektach domów jednorodzinnych, ale też nie we wszystkich. Architekt ma kompetencje, aby omówić i ewentualnie zaproponować klientowi najlepsze rozwiązanie.

Najwygodniej ulokować spiżarnię niedaleko kuchni. Optymalnym miejscem jest północna część domu czy mieszkania. Taka lokalizacja, ze względu na małe nasłonecznienie dodatkowo zapewni najniższą możliwą temperaturę, jaką można uzyskać w mieszkaniu w naturalny sposób. Jeżeli nie ma innej możliwości, można wydzielić spiżarnię w kuchni. Na pomieszczenie spiżarniane można też zaadaptować istniejącą już wnękę.

Wnęka w kuchni

Wnękę warto zabudować szafami z drzwiami przesuwnymi, uchylnymi lub składanymi. W płytkich wnękach można w ogóle zrezygnować z zamknięcia. Drzwi uchylne najczęściej stosuje się w zabudowach wąskich wnęk o szerokości nie przekraczającej 80 centymetrów.

W zaaranżowaniu spiżarni bezpośrednio w kuchni pomocne będą funkcjonalne drzwi podwieszane lub przestronna szafa z drzwiami przesuwnymi dostosowana do posiadanej w mieszkaniu wnęki – mówi Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Rozsuwany system drzwi nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, ponieważ skrzydło drzwiowe przesuwa się po prowadnicy na bok. Dobrym rozwiązaniem są też drzwi składane, w których każde ze skrzydeł może być rozsuwane na boki.

Świeżość i czystość

Równie ważna co lokalizacja spiżarni jest kwestia warunków, jakie należy stworzyć, jeśli ma dobrze spełniać swą rolę. Aby zachować świeżość przechowywanych produktów temperatura w spiżarni nie może być wyższa niż 5-10 st. C.

Żeby uzyskać ten efekt wnętrze pomieszczenia warto wyłożyć materiałem izolującym termicznie i zadbać o sprawną wentylację. Spiżarnia powinna być wykończona w sposób ułatwiający utrzymanie jej w czystości. Podłogi i ściany można wyłożyć ceramiką lub innym materiałem odpornym na częste zmywanie.

Te wszystkie warunki trudniej spełnić, jeśli spiżarnia będzie się znajdować w kuchni. Nie znaczy to jednak, że musimy zrezygnować z wygodnego przechowywania produktów żywnościowych i gospodarczych. Wnękę z półkami czy spiżarnianą szafę należy zaprojektować, tak by można było znaleźć tam przestrzeń nie tylko na artykuły spożywcze, ale też na rzadko używane garnki, sprzęty kuchenne typu robot, toster.

Spiżarniane półki można zagospodarować w systemie kolumnowym lub rurowym _– radzi Monika Szczęsny. – _Obydwa rozwiązania dają możliwość dostosowania długości, głębokości i wysokości półek do swoich potrzeb, bo przecież do spiżarki nie trafiają jedynie słoiki, ale też pojemniki, miski itp. Uzupełnieniem półek mogą być wysuwane kosze typu cargo. Artykuły, z których korzysta się najczęściej powinny znaleźć się na środkowych i __dolnych półkach.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski