Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spływy Wisłą i Białą Dunajcową. A może Małpia Góra i klątwa Peru

(BAN)
Turystyka. Dzisiaj kolejna mapa w prezencie dla Czytelników „Dziennika Polskiego”. Tym razem będzie można poznać atrakcje m.in. małopolskiego Powiśla.

Wody Wisły w południowej części Polski doskonale nadają się na spływy kajakowe. Kajakarze mogą liczyć na wspaniałe widoki. Na przykład w okolicy Nowego Brzeska na lewym brzegu rzeki można dostrzec wieże XII-wiecznego ponorbertańskiego kościoła i klasztoru w Hebdowie.

Dalej znajduje się Opatowiec, położony przy przeprawie przez Wisłę na szlaku handlowym prowadzącym w średniowieczu ze Śląska na Ruś. Płynąc dalej, mijamy Nowy Korczyn, miasto założone przez księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego w XIII w.

Podczas spływu należy pamiętać, że w korycie rzeki pojawiają się tyki i inne znaki pływające, które wyznaczają trasę szlaku wodnego. Tyka pomalowana w pasy zielono-białe oznacza lewą granicę szlaku żaglowego. Tyka czerwono- -biała – granicę prawą.

Spływ kajakowy można też zorganizować po rzece Biała Dunajcowa. Dobrze jest go zacząć przy polu namiotowym w Ciężkowicach. Atrakcją na skalę ogólnopolską na trasie jest rezerwat „Skamieniałe Miasto”, w którym znajdują się fantazyjnie wyrzeźbione przez naturę skałki piaskowa ciężkowickiego („Czarownica”, „Ratusz”, „Grunwald”).

Na obszarze objętym zasięgiem mapy leży również Jezioro Rożnowskie, które jest jednym z najpopularniejszych łowisk w Polsce.

Wybierając się nad nie z wędką, trzeba przygotować się na możliwość złowienia nawet kilogramowego leszcza lub ponad 10-kilogramowego sandacza. Tutejsze szczupaki osiągają długość nawet 120 cm. To prawdziwy raj dla wędkarzy.

Na jeziorze znajduje się Małpia Góra, czyli wzgórze, które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 r. stało się wyspą. W rejonie jeziora gniazduje 165 gatunków ptaków, w tym bocian czarny, objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Z kolei na Jeziorze Czchowskim można skorzystać z promu. Przeprawa z Wytrzyszczki do Tropia łączy dwie średniowieczne atrakcje turystyczne: zamek Tropsztyn i kościółek romański w Tropiu.

Zamek Tropsztyn jest rekonstrukcją XIII-wiecznej warowni wybudowanej na skalnym wzgórzu nad Dunajcem. Obecnie można zwiedzać mury, wieżę oraz ekspozycję rękodzieła peruwiańskiego. Turyści mogą zobaczyć film reżysera Krzysztofa Langa „Śmiertelna klątwa Peru”. Podobno w podziemiach warowni ukryto przeklęte złoto Inków...

W Czchowie istnieją dwa kąpieliska. Dodatkową atrakcją jest 2,5-godzinny spływ doliną Dunajca na dystansie 11 kilometrów łodziami dwunastoosobowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski