MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spojrzenie we wrześniowe niebo

Redakcja
Słońce w swej rocznej wędrówce po ekliptyce podążało ku równikowi niebieskiemu, przez co jego deklinacja systematycznie malała, a w związku z tym dni stawały się nieubłaganie coraz to krótsze. Dnia 23 września o godz. 7.37 Słońce znajdzie się na równiku niebieskim - w punkcie Wagi - przejdzie z półkuli północnej nieba na południową i rozpocznie się astronomiczna jesień.

     W Krakowie, we wtorek 1 września, Słońce wschodzi o godz. 5.55, a zachodzi o 19.25; natomiast 30 września wschodzi o 6.38, a zachodzi o 18.21, zatem w ciągu tego miesiąca ubędzie nam dnia aż o 107 minut!
     Ciemne bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, będziemy mieli na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca, bowiem Księżyc rozpocznie ten miesiąc podążając do pełni, która wypada w niedzielę 6 września o godz. 13, ostatnia kwadra 16 września o godz. 4 nad ranem, a nów też w niedzielę 20 września o godz. 19, zaś pierwsza kwadra 28 września o godz. 23.
     W perygeum (najbliżej Ziemi) będzie Księżyc 8 września, a w apogeum (najdalej od Ziemi) znajdzie się o północy 23/24 września.
     Ozdobą powakacyjnego nieba będzie Jowisz, pięknie widoczny przez całą noc, jako gwiazda -2,9 wielkości, na granicy gwiazdozbiorów Ryb _i _Wodnika. W połowie miesiąca średnica tarczy planety osiągnie wartość maksymalną, co ułatwi obserwację układów chmur w jego atmosferze, nawet za pomocą niewielkiej lunetki.
     W pierwszej dekadzie września nisko nad wschodnim horyzontem możemy odnaleźć Merkurego, który osiągnie jasność gwiazdy około -1 wielkości. Jednocześnie, kilka stopni na lewo i nieco poniżej Merkurego, możemy próbować odnaleźć Wenus, kąpiącą się w porannych mgłach, jako gwiazdę -3,8 wielkości.
     Także o świcie, ale coraz wyżej nad południowo-wschodnim horyzontem, obserwować możemy Marsa jako czerwonawą gwiazdę +1,7 wielkości. Przez całą noc widoczny jest Saturn na granicy gwiazdozbiorów Wieloryba _i _Ryb, jako gwiazda +0,1 wielkości.
     Urana (5,7 wielkość) i Neptuna (7,9 wielkość), które to planety są w opozycji (czyli są po przeciwnej stronie nieba niż Słońce), możemy obserwować przynajmniej piętnastocentymetrowej średnicy lunetą, przez całą noc, w gwiazdozbiorze Koziorożca. Pluton zaś we wrześniu dostępny jest do obserwacji przez lunetę, jako obiekt 13,8 wielkości w gwiazdozbiorze Wężownika. Aby je zaobserwować - chociaż raz w życiu - najlepiej to uczynić korzystając z lunet Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, mieszczącego się przy ul. Kopernika 2 (tel. 281-15-61).
ADAM MICHALEC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski