Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółki Skarbu Państwa zapłacą nowy podatek. Wicepremier Jacek Sasin: Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Dzięki dodatkowemu podatkowi nałożonemu na spółki Skarbu Państwa Polacy mają odczuć ulgę
Dzięki dodatkowemu podatkowi nałożonemu na spółki Skarbu Państwa Polacy mają odczuć ulgę 123rf
– Będzie podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych, a pieniądze z niego pokryją koszty zamrożenia cen energii – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. – Pieniądze te w całości będą przeznaczone na ulżenie Polakom w tym trudnym momencie spowodowanym kryzysem, wojną w Ukrainie, ale również polityką klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej. Widać wyraźnie dzisiaj, że ta polityka zaprowadziła nas na manowce – dodał.

Będzie podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa

W sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych.

– Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów – potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Sasin. – Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków – dodał.

Jacek Sasin wyjaśniał, że ten „bardzo wysoki” podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych spowoduje, że wpływ z tego tytułu do budżetu państwa przekroczy 13 mld zł. Zapewnił przy tym, że pieniądze te w całości będą przeznaczone na „ulżenie Polakom” w tym trudnym momencie spowodowanym kryzysem, wojną w Ukrainie, ale również polityką klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej. – Widać wyraźnie dzisiaj, że ta polityka zaprowadziła nas na manowce – zauważył.

Wicepremier uspokajał również wszystkich zaniepokojonych wysokimi cenami energii samorządowców. – Słusznie prezydent Radomia oburzał się w ostatnich dniach, bo dostał cenę na poziomie bardzo wysokim. To byłaby cena bardzo trudna do udźwignięcia (dla miasta). Po przyjęciu tej propozycji ta cena będzie kilkukrotnie niższa" - zapewnił Sasin. Jego zdaniem spółki "rozumieją sytuacje i są gotowe płacić ten podatek – powiedział.

Jacek Sasin poinformował ponadto, że zgłoszona została jeszcze jedna propozycja. – Daliśmy pani minister (Annie) Moskwie gotowe rozwiązanie, które nieco inaczej liczy najwyższą cenę energii – powiedział. Dodał, że PGE „sama przygotowywała z MAP to rozwiązanie”, które będzie ją kosztowało obniżenie zysku o kilkanaście miliardów złotych. Zdaniem wicepremiera i szefa MAP to pokazuje, że ze strony państwowych spółek energetycznych jest dobra wola.

Do końca tego roku spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą ponad 11,2 mln ton węgla

Ponadto wicepremier Jacek Sasin był pytany o dostępność węgla na rynku. – Robimy wszystko, żeby ta dostępność była – zapewnił w imieniu rządu.

Wskazał, że po wprowadzeniu embarga na węgiel rosyjski ceny tego surowca gwałtownie wzrosły w całej Europie. Zapewnił jednocześnie, że rząd „ściąga” węgiel ze wszystkich możliwych kierunków.

– Do końca tego roku spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą ponad 11,2 mln ton węgla - poinformował. Jacek Sasin wyjaśnił, że jest to węgiel zmieszany, energetyczny, a około 25 proc. z tego węgla będzie dostępne dla gospodarstw domowych.

Przypomniał też, że limitowana jest sprzedaż węgla z polskich kopalń - to 2 tony dla gospodarstwa domowego „w pierwszym rzucie”.

Ponadto poinformował, że od wtorku rusza „bezpośrednia sprzedaż węgla importowanego do Polski, który importują spółki Skarbu Państwa”. – Możemy dostarczać do spółek komunalnych i różnych instytucji, które podlegają samorządom, węgiel po znacznie niższej cenie, niż ten oferowany na składach węglowych – wskazał. Poprosił samorządowców o współpracę o i to, by włączyli się do akcji.

– Ten węgiel możemy dostarczyć do samorządów w cenie nie większej niż 2,5 tys. zł z VAT-em - mówił wicepremier, zaznaczając, że jest to około tysiąc złotych niżej, niż cena węgla na składach. Zaznaczył, że jeśli samorządy chciałyby uczestniczyć w tej akcji, to PGE Paliwa i Węglokoks będą w stanie ten węgiel dostarczyć.

- W tej chwili są rozsyłane konkretne oferty do wszystkich polskich samorządów. Od jutra będzie uruchomiona infolinia – powiedział. Dodał, że konkretne informacje w tej sprawie można będzie również znaleźć na stronach PGE i Węglokoksu. 

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spółki Skarbu Państwa zapłacą nowy podatek. Wicepremier Jacek Sasin: Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski