Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór między Komisją Wenecką a rządem trwa [WIDEO]

Magdalena Nałęcz
Komisja Wenecka wyraziła ubolewanie, że dokument przedostał się do opinii publicznej
Komisja Wenecka wyraziła ubolewanie, że dokument przedostał się do opinii publicznej Fot. PIOTR SMOLIŃSKI
Prawo. Unijni prawnicy nie zmienią terminu ogłoszenia opinii ws. Trybunału Konstytucyjnego.

W uzasadnieniu decyzji organ doradczy Rady Europy napisał, że przyjęcie ostatecznej opinii podczas najbliższego posiedzenia w dniach 11-12 marca, może tylko przyspieszyć rozwiązanie konfliktu. Celem jest „sprawienie, że Trybunał Konstytucyjny będzie funkcjonował skutecznie i niezachwianie jako strażnik konstytucji”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim

Polski MSZ poprosił wcześniej sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda, by komisja przełożyła termin opublikowania opinii do czerwca. - Będziemy wskazywać, że przesunięcie prac będzie służyło wyciszeniu emocji, tak jak nasz wniosek miał temu służyć. W wyniku niefortunnego przecieku te emocje uległy eskalacji - mówił w środę wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski i dodał, że to pozwoli również osiągnąć cel stawiany przez polski rząd, samą komisję oraz Radę Europy.

WIDEO: Beata Szydło: Musimy doprowadzić do tego, żeby opinia Komisji Weneckiej była rzetelna i merytoryczna

Źródło: TVN24/x-news

Polski rząd poinformował, że przygotował już odpowiedź na wstępną opinię komisji. Stępkowski dodał, że Polska nie będzie dochodziła, w jaki sposób doszło do przecieku projektu opinii, ponieważ jest to problem komisji oraz Rady Europy.

W odpowiedzi komisja wydała oświadczenie, w którym wyraziła ubolewanie, że dokument przedostał się do opinii publicznej. Stwierdziła też, że nie jest w stanie ustalić źródła przecieku, ponieważ projekt został przesłany w swojej wstępnej formie do kilkudziesięciu osób oraz instytucji, co właściwie uniemożliwia wskazanie odpowiedzialnych za to osób.

Komisja Wenecka została zaproszona do Polski w grudniu 2015 r. na życzenie szefa MSZ Witolda Waszczykow-skiego. Wstępny projekt jej opinii wyciekł do mediów w sobotę i zawierał krytykę działań PiS podjętych w związku z Trybunałem Konstytucyjnym.

- Przeciek niewątpliwie w poważny sposób podważył zaufanie, jakim obdarzaliśmy Radę Europy i Komisję Wenecką. Zaproponowałem sekretarzowi generalnemu, żeby podjął kroki mające na celu odbudowę tego zaufania - powiedział wczoraj Stępkowski.

WIDEO: "Jedyną sensowną decyzją była prośba o opinię KW". Opozycja krytycznie o W. Waszczykowskim

Źródło: TVN24/x-news

Media spekulują, że za zaproszenie Komisji Weneckiej zapłaci utratą funkcji minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który zaprosił komisję do Polski w grudniu 2015 r. Zaproszenie skrytykował prezes PiS Jarosław Kaczyński, uznając je za przedwczesne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski