Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sporo zmieniło się w szkołach, niewiele w jakości powietrza

(AG, AM, MM, UW, DSF)

Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO w Krakowie:

– W edukacji to był ważny rok. Po raz pierwszy wprowadzony został monopol podręcznikowy. Dla mnie to krok wstecz, ponieważ uniemożliwia nauczycielom wolny wybór.

W mijającym roku naukę w klasach maturalnych rozpoczął także rocznik, który będzie miał kłopoty na studiach. Na przykład biochemię czy nawet chemię, będzie mógł studiować uczeń, który miał ten przedmiot tylko w pierwszej klasie szkoły średniej. A na politechnikę dostanie się osoba, która zakończyła naukę fizyki w pierwszej klasie.

Uczelnie odczują więc obniżenie poziomu absolwentów szkół średnich. Sukcesem mijającego roku jest natomiast to, że niektóre samorządy zaczęły reformować sieć szkół pod względem ekonomicznym.

Dostrzegły wreszcie to, że niektóre placówki publiczne są droższe w utrzymaniu niż prywatne. Do porażek zaliczyłbym natomiast fakt, że coraz bardziej szwankuje system nauczania dzieci bardzo zdolnych. Odnosimy natomiast sukcesy w pracy z dziećmi słabymi, co pokazują m.in. badania PISA.

Doktor Kazimierz Walasz, przyrodnik z Konfederacji na rzecz Przyszłości Krakowa.:

– Cieszę się ze znacznego wzrostu świadomości społeczeństwa w sprawie skażenia powietrza w Krakowie. Pozytywnie oceniam inaugurację projektu Monit – air w Krakowie.

Wśród działań tego projektu znajduje się m.in. ocena warunków przewietrzania Krakowa, inwentaryzacja czynnych pieców, kotłowni i kominków na paliwo stałe, a także działania kontrolne w zakresie likwidacji pieców węglowych. Niestety wymiana pieców węglowych na ekologiczne idzie zbyt powoli, podobnie jak i ich inwentaryzacja.

Brakuje działań doraźnych, które już poprawiałyby jakość powietrza w Krakowie.

Podoba mi się natomiast wydzielenie z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu – Zarządu Zieleni. Martwi jedynie niski budżet tej jednostki.

Tegorocznym sukcesem było utworzenie parku rzecznego w dolinie Wilgi przy ul. Borsuczej. Plusem jest także nowy sposób informowania mieszkańców miasta o wycinkach drzew. Niestety w 2014 roku nie brakowało też smutnych zdarzeń. Do takich zaliczam: dewastację Doliny Prądnika, niepotrzebną wycinkę pomnikowych drzew przy al. Jana Pawła II.

Uchwalone w wakacje studium zagospodarowania Krakowa to według mnie katastrofa. 26 km terenów cennych przyrodniczo zostało w nim przeznaczone pod zabudowę. Studium dopuszcza też dalszą zabudowę korytarzy powietrznych.

Prof. Andrzej Wyżykowski, były główny architekt miasta, urbanista:

– Kraków Arena i Centrum Kongresowe – to dwie duże metropolitalne inwestycje, na które Kraków od wielu lat czekał i w tym roku w końcu się doczekał. Kraków Arena, hala, gdzie można organizować i imprezy sportowe, i koncerty, robi duże wrażenie, gdy jest się w środku.

To nowy atut Krakowa. Dobrze, że powstało Centrum Kongresowe, a jeszcze przydałaby się nam nowa filharmonia. Jednak Centrum Kongresowe do pewnego stopnia ją zastępuje, więc podejrzewam, że ta inwestycja przesunie się w czasie.

Powstała też nowa siedziba Cricoteki, a ja cenię też przestrzeń publiczną wkoło niej – to dalszy ciąg aktywizacji drugiej strony Wisły. Porażką tego roku jest dla mnie natomiast brak sfinalizowania konkursu na pomnik Armii Krajowej obok Wawelu. Ciągle nie zaczęła się budowa pomnika, a liczyłem, że stanie się on pretekstem do uruchomienia prac na Bulwarach Wiślanych w tym rejonie, ich porządkowania.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, ceniony kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, członek Europejskiej Akademii Filmowej:

– W dziedzinie teatru na pierwszym miejscu stawiam imponującą działalność Bartosza Szydłowskiego z naciskiem na organizowany przez niego Festiwal Boska Komedia, który na stałe wpisał się w kulturalny pejzaż miasta i z roku na rok ewoluuje.

Należy też wspomnieć o osiągnięciu na polu architektonicznym i zachwycającym budynku ICE, ze wspaniałymi salami koncertowymi, zaprojektowanym przez krakowskich twórców Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy.

Na pochwałę zasługuje też działalność Muzeum Narodowego w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem imponującej wystawy „Stanley Kubrick” oraz ekspozycji poświęconej Oldze Boznańskiej.

Dr Jerzy Friediger, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie:

Do najważniejszych z punktu widzenia pacjentów tegorocznych dokonań zaliczyłbym uruchomienie przy Szpitalu Uniwersyteckim PET- u, czyli urządzenia do pozytonowej tomografii emisyjnej a także oddanie do użytku Centrum Medycyny Ratunkowej w tym szpitalu.

Bardzo istotnym jest także rozpoczęcie działalności przez Centrum Radioterapii przy szpitalu im. Rydygiera. Pomimo wielu prób nie udało się, niestety, uruchomić gabinetów stomatologicznych w szkołach. Nadal wiele do życzenia pozostawia nocna i świąteczna opieka medyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski