Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na koszty

TS
Pierwszy w Europie kościół i pierwsza w Polsce sportowa hala o najwyższych standardach budownictwa energooszczędnego zdały egzamin tej zimy. Zaoszczędzone w sezonie grzewczym pieniądze liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych.

BUDOWNICTWO PASYWNE. Kościół i hala, które zarabiają na siebie

Słomnicka hala i nowotarski kościół powstały w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha.

- Zużywające na cele grzewcze tylko 15 kWh/m kw. w ciągu roku nowoczesne budynki to nie tylko wizytówki miast i budownictwa pasywnego, to przede wszystkim estetyczne i ekonomiczne obiekty ograniczające zużycie energii nawet do 90 proc. - podkreślają autorzy projektu.

Energooszczędna świątynia

Tegoroczna zima potwierdziła wyśrubowane założenia projektowe budownictwa pasywnego w zrealizowanych obiektach. Zastosowana technologia pozwoliła właścicielom budynków zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych.

- Opłaty za ogrzewanie w naszym kościele są wielokrotnie niższe w porównaniu do konwencjonalnych świątyń o podobnej lub nawet mniejszej kubaturze usytuowanych w tym samym regionie - mówi Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II, inicjator budowy kościoła. - Koszty ogrzewania i prądu nowotarskiego kościoła od października do marca wyniosły zaledwie 4,5 tysiąca złotych. Opłaty za samo ogrzewanie w konwencjonalnych kościołach tej samej wielkości to koszt ok. 7,5 tysiąca złotych za miesiąc!

Warto zaznaczyć, że mimo zastosowania nowoczesnych technologii kościół idealnie komponuje się z otoczeniem. To efekt połączenia miejscowych tradycji kulturowych oraz aktualnych tendencji w projektowaniu obiektów architektonicznych.

Bryła świątyni została ukształtowana w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne oraz zapewnić maksymalne zyski energii słonecznej w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. W celu osiągnięcia przez kościół standardu budynku pasywnego zostały wykorzystane rozwiązania technologiczne i materiały budowlane gwarantujące uzyskanie najwyższych parametrów energooszczędności, np. do izolacji ścian wykorzystano srebrnoszary styropian o wysokich parametrach termicznych.

Pierwsza sportowa hala pasywna

Koncepcja architektoniczna hali w Słomnikach, poza uzyskaniem standardu pasywności budynku, uwzględnia także czynniki użytkowe. Jej wnętrze zapewnia nie tylko możliwość organizowania zawodów sportowych, ale również imprez publicznych.

Arena sportowa to boisko w wymiarach 22 x 44 m z trybunami dla ok. 240 widzów i 30 zawodników rezerwowych. Słomnicka gmina, właściele tej jedynej w kraju pasywnej hali sportowej również po zimowym sezonie grzewczym maj powody do zadowolenia.

- Całoroczne wydatki na ogrzanie hali sportowej o powierzchni 1750 mkw to niecałe 5 tysięcy złotych - mówi Tomasz Durbas kierownik hali. - Ogrzanie konwencjonalnego obiektu tego typu o takiej samej powierzchni i kubaturze kosztuje ok. 37 tysięcy złotych.

Wyjątkową energooszczę-dność hali gwarantuje: otwarcie budynku na południe, które zapewnia maksymalne doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, system wentylacji z odzyskiem ciepła poprzez m.in. rekuperatory o sprawności ponad 85 proc., ogrzewanie podłogowe, rolety zewnętrzne i wewnętrzne. W obiekcie zastosowano również energooszczędne okna, a sam budynek został perfekcyjnie ocieplony grubą warstwą srebrnoszarego styropianu.

(TS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski