Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądał tegoroczny odpust Emaus

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rękodzieło i sztuka ludowa zdominują tegoroczny Emaus
Rękodzieło i sztuka ludowa zdominują tegoroczny Emaus Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Zdecydowanie mniej stoisk z plastikowymi zabawkami na rzecz sztuki ludowej i rękodzieła, bez figurki Żyda na szczęście i innych kontrowersyjnych akcentów, z koncertami i programem artystycznym – tak będzie wyglądał Emaus w nowej formule. Sprawdziliśmy, jakie zapisy znalazły się w regulaminie wydarzenia.

FLESZ - Mateusz Żydek: presja płacowa będzie się dalej utrzymywała

od 16 lat

Balony, obwarzanki, plastikowe zabawki – tak w ostatnich dekadach wyglądał Emaus. Miasto postanowiło wrócić do historyczno – kulturowych korzeni wydarzenia, powierzając organizację tegorocznego odpustu Krakowskiemu Forum Kultury. Oto, jak będzie wyglądał Emaus AD 2022.

Koniec z losowaniem stoisk. W rozmowach z wystawcami z lat ubiegłych usłyszeliśmy, że dotychczas stosowana formułą sprzyjała nadużyciom przy „zdobywaniu” stanowisk handlowych na jarmarku i jednolitemu asortymentowi. Losowanie zastąpią punkty przyznawane przez organizatorów.

Od tego roku tylko 30. proc. powierzchni handlowej może być zajęte przez podmioty oferujące inny asortyment niż twórczość ludowa i rękodzieło (z wyłączeniem gastronomii).

Jak informowaliśmy, ze stoisk ma zniknąć figurka z Żydem na szczęście.

- Figurka Żyda nie zniknie całkowicie ze stoisk, zniknie natomiast „Żyd na szczęście” czyli pejoratywnie nacechowana figurka z pieniążkiem. Zastąpią ją rzeźby w drewnie przedstawiające, np. Żydów muzykantów, Żydów czytających Torę. Wraz z „Żydami na szczęście” odejdzie w zapomnienie niewłaściwa identyfikacja wizualna w postaci szyldów z takimi hasłami jak „Żydki za 5 zł”, które jednoznacznie źle się kojarzą – wyjaśniał nam wyjaśnia nam Michał Czerski, dyrektor Imago Centrum sztuki Ludowej, organizatora, m.in. corocznych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej odbywających się na Rynku Głównym

Tę kwestię reguluje zapis regulaminu wydarzenia, w którym czytamy: „Zabrania się prezentowania i handlowania towarami naruszającymi dobre obyczaje, obrażającymi uczucia religijne, rasowe, oraz utrwalającymi negatywne stereotypy – narodowościowe, religijne i światopoglądowe. Złamanie zakazu będzie skutkowało natychmiastowym usunięciem takich produktów oraz wykluczeniem Wystawcy z udziału w przyszłorocznej edycji Odpustu Emaus”.

To dosyć ogólny zapis, o to kto i jak będzie egzekwował regulamin w praktyce, zapytaliśmy organizatorów.

- Z rozmów z miastem wynikało, że pojawił się problem dwuznacznych elementów, np. figurki Żyda z pieniążkiem czy kontrowersyjnych napisów na namiotach. W związku z tym przyjęliśmy taką formułę, zgodne z którą takich na odpuście nie będzie. Zakazu nie wpisaliśmy literalne w regulamin, natomiast ogólny zapis jednoznacznie ukierunkowuje, że asortyment, który może być obraźliwy nie zostanie dopuszczony do sprzedaży - wyjaśnia Piotr Filipowski z Krakowskiego Forum Kultury.

Jednym z wymogów regulaminu jest dołączenie do zgłoszenia zdjęć asortymentu - to pierwszy etap weryfikacji produktów, które w tym roku pojawią się na straganach. Jak podkreśla Krakowskie forum Kultury, nie jest to cenzura na krakowskim odpuście.
- Chodzi o to, by na Emausie nie pojawiały się treści obraźliwe, bazujące na negatywnych stereotypach. Nie chodzi o cenzurę, a szacunek – mówi Piotr Filipowski.

Tegorocznemu odpustowi na Salwatorze będzie towarzyszył program artystyczny.

- Koncerty wpasowujące się w klimat miejsca i czasu, strefa warsztatowa dla dzieci, przedstawienie dla najmłodszych – wylicza Piotr Filipowski. - Cały teren odpustu będzie przyozdobiony, tworząc klimat Emausu.

Jeśli pogoda dopisze, wydarzenia odbędą się na dziedzińcu klasztoru Norbertanek, strefa dziecięca zorganizowana zostanie na terenie XXVII LO przy ul. Mlaskotów, w razie deszczu koncerty zostaną przeniesione na teren kościoła. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne, a program artystyczny poznamy w najbliższych dniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądał tegoroczny odpust Emaus - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski