Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawiedliwy collage

WR
- To był konkurs pod nazwą "Mój kościół parafialny" zorganizowany przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W pierwszym etapie tej rywalizacji startowało około dziewięciu tysięcy uczniów z diecezji krakowskiej, a także tarnowskiej, leżącej na terenie województwa małopolskiego. Prace na ten konkurs nadesłały więc dzieci z 33 dekanatów, z około 400 szkół podstawowych - wyjaśnia siostra Bogusława Stanisz ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich ze Staniątek, ucząca religii w tutejszej szkole podstawowej i gimnazjum. - Kiedy pojechaliśmy po odbiór nagrody na finał laureatów, nie wiedzieliśmy, że praca Kamila zdobyła pierwsze miejsce. Niespodzianka była więc pełna - dodaje siostra Bogusława.

"Swój" kościół parafialny Kamil Chalibożek namalował sercem. Bardzo się natrudził. Efekty jego pracy doceniło jury przyznaniem pierwszej nagrody!

   Dla Kamila, ucznia pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Staniątkach, zdobycie pierwszego miejsca w finale wojewódzkiego konkursu plastycznego dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych było nie lada przeżyciem z wielu powodów. Po pierwsze, nie spodziewał się aż takiego wyróżnienia. Po drugie, odbierał nagrody i gratulacje od tylu ważnych osób i po trzecie wreszcie, odbyło się to w Pałacu Biskupim Kurii Metropolitalnej w Krakowie, w tym samym pokoju, z którego przez słynne okno na Franciszkańskiej pozdrawiał wiernych ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II. To w tym oknie chłopiec stanął ze swoją mamą. Tak na chwilę, zanim rozpoczęła się uroczystość wręczania nagród. To było 14 kwietnia. Jeszcze wówczas w oknie stał krzyż, a u jego podstawy, jak zauważył z bliska Kamil, oparte było zdjęcie zmarłego Papieża. - To było dla mnie ważne przeżycie. Mamusia przytuliła mnie, miała łzy w oczach, nie mogła mówić… - wspomina Kamil.
   Podobne wzruszenia przeżył Kamil przed otoczonym kwiatami i płonącymi zniczami pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu Pałacu Biskupiego. Tam szczególnie urzekło chłopca wielkie czerwone serce, taka dziecięca przytulanka z napisem "Kocham Cię" ofiarowana Papieżowi Polakowi.
   Co mogło tak spodobać się jury w pracy Kamila? Chłopiec opowiada, że "wykonał ją różnymi technikami": no bo dach kościoła ułożył pieczołowicie z łusek szyszek, zapałki posłużyły mu do wykonania krzyżyka na dachu świątyni, zgniecione bombki choinkowe do ułożenia witraży w oknach, kaszka manna do wyklejenia ścian kościółka, a włóczka do wykonania drzewa. Tło tego obrazu, ogrodzenie świątyni i niebo chłopiec namalował farbami. Kamil przyznaje, że nad swym dziełem pracował dwa tygodnie. Do udziału w konkursie namówiła go siostra Bogusia. Tatuś podpowiedział mu, by do wyklejenia części pracy użył "ośmiorniczki", czyli jak wyjaśnia Kamil niewtajemniczonym, "specjalnego, mocnego kleju", a nie takiego zwykłego szkolnego.
   Siostra Bogusława Stanisz z rozbawieniem opowiada, że aż trzech księży musiało łapać Kamila, by po odebraniu gratulacji z rąk ks. bp. Jana Szkodonia i dyplomu od marszałka województwa małopolskiego Janusza Sepioła mały twórca odebrał jeszcze cenne nagrody rzeczowe za zwycięstwo w konkursie. - Ja myślałem, że to już tyle - przyznaje dziś z uśmiechem chłopiec. - Kamilu, przyznaj, jaki kościół przedstawiłeś na swym obrazie? - prosi siostra Bogusława. - Chciałem być sprawiedliwy. Mieszkam w Podłężu, a do szkoły chodzę w Staniątkach. To wykonałem taki kościółek, który trochę przypomina podłęski i trochę staniątecki - przyznaje chłopiec.
   Teraz Kamil przygotowuje się do udziału w następnym konkursie. Ogłosiło go Gimnazjum Społeczne im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej, w gminie Niepołomice. Konkurs nosi tytuł "Kapliczki w regionie - miejsca kultowe".
Tekst i fot. (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski