Srebrna sztafeta w MŚ w Portland

(JOT)
Lekkoatletyka. Polska ekipa zdobyła 3 medale (jeden srebrny i dwa brązowe) w rozegranych w Portland (USA) 16. halowych mistrzostwach świata „królowej sportu”.

Srebro przypadło dość niespodziewanie naszej sztafecie 4x400 m: Ewelinie Ptak, Małgorzacie Hołub, Magdalenie Gorzkowskiej i Justynie Święty. Polki przegrały tylko z faworyzowanymi Amerykankami.

Kamila Lićwinko w skoku wzwyż nie obroniła złota sprzed dwóch lat z Sopotu, ale zdobyła brąz, ustępując 18-letniej Amerykance Vashti Cunningham oraz wielokrotnej medalistce wielkich imprez Hiszpance Ruth Beitii; wszystkie skoczyły po 1,96, Polka miała z nich największą liczbę strąceń w konkursie. W pierwszym dniu zawodów na trzecim miejscu podium skoku o tyczce stanął Piotr Lisek. Liczba zdobytych medali przez Polskę w dziejach HMŚ urosła do 28.

W Portland najwięcej trofeów wywalczyli lekkoatleci USA 23 (13-6-4) przed Etiopią 5 (2-2-1) i Francją 4 (1-1-2). Polska ekipa na 16. miejscu: 3 (0-1-2). Plan wykonany, bo zadaniem minimum, postawionym przez PZLA, było uzyskanie przez nas choćby jednego medalu.

Zwycięzcy finałów ostatniego dnia; kobiety. 800 m: 1. Francine Niyonsaba (Burundi) 2.00,01. 3000 m: 1. Genzebe Dibaba (Etiopia). 4x400 m : 1 USA 3.26,38, 2. Polska 3.31,15. Skok wzwyż: 1. Vashti Cunningham (USA) 1,96, 2. Ruth Beitia (Hiszpania) 1,96, 3. Kamila Lićwinko 1,96; mężczyźni. 1500 m: 1. Matthew Centrowitz (USA) 3.44,22. 3000 m: 1. Yomif Kejelcha (Etiopia) 7.57,21. 60 m ppł: 1. Omar McLeod (Jamajka) 7,41. 4x400 m: 1. USA 3.02,45. Skok w dal: 1. Marquis Dendy (USA) 8,26.