Srebro florecistów, niespodzianka Knapik

SZERMIERKA. Bardzo dobrze radzą sobie Polacy podczas mistrzostw Europy w szermierce, które odbywają się w Zagrzebiu. Wczoraj po medale sięgnęli floreciści, którzy w finale przegrali z Niemcami 34:45.

Polacy walczący w składzie: Leszek Rajski, Michał Majewski, Paweł Kawiecki i Radosław Glonek w 1/4 finału wygrali ze złotymi medalistami igrzysk olimpijskich z Londynu - Włochami 45:40, a w półfinale zwyciężyli Wielką Brytanię 45:43.

Natomiast drużyna szablistek (Aleksandra Socha, Matylda Ostojska, Katarzyna Kędziora i Marta Puda) w walce o brązowy medal przegrała z Włoszkami 44:45.

Biało-czerwoni mają już cztery medale. Wcześniej brązowe były dziełem szablistki Aleksandry Sochy oraz szpadzistów Renaty Knapik i Krzysztofa Mikołajczaka.

- Jechaliśmy z planem minimum, by uplasować się w najlepszej szesnastce - mówi klubowy trener Knapik - Bartłomiej Język, który jest w Zagrzebiu i towarzyszy jej we wszystkich walkach. - Do tej pory jakoś nie układało się jej na turniejach zagranicznych.

Knapik od ośmiu lat trenuje w krakowskim klubie, od dwóch z trenerem Językiem. Ma na koncie dwa indywidualne tytuły mistrzyni Polski - z tego i ubiegłego roku, a w rywalizacji międzynarodowej sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy do lat 20 w 2006 r. - Renata miała trochę szczęścia, bo w pierwszych dwóch rundach trafiła na koleżanki z reprezentacji - Magdalenę Piekarską i Małgorzatę Strokę - mówi Bartłomiej Język. - Wygrała obie walki i nabrała pewności siebie.

W 1/8 finału pokonała Włoszkę Biancę Del Caretto 15:13, a w ćwierćfinale Ukrainkę Anfisę Poczkałową 15:10. Dopiero w półfinale nie sprostała rywalce (uległa 9:15), a była nią Rumunka Ana Branza, która zdobyła mistrzostwo Europy. - Renata pokonała dobre zawodniczki, ale Rumunce nie mogła sprostać, bo w tej chwili jest ona od niej zdecydowanie mocniejsza - tłumaczy klubowy trener. - Z doborowej czwórki nasza zawodniczka jest najmniej doświadczona.

- Medal Renaty jest dla nas ogromną niespodzianką - mówi prezes KKS-u Władysław Budek. - Na pewno nie była faworytką do czołowych miejsc. W szpadzie często dojrzali zawodnicy osiągają dobre wyniki, ona dojrzewa sportowo.

Dziś Knapik walczy w turnieju drużynowym. W lipcu czeka ją start na uniwersjadzie, gdyż jest studentką AGH Kraków.