Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sroka ucieka do Warszawy? Majewski na pewno do Łodzi

NMK, MNK, SK
Andrzej Banaś
Sprawdziliśmy, gdzie wybierają się wiceprezydent Krakowa oraz zastępca dyrektora Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze. Przeczytajcie również, co słychać u Antoniny Turnau, Tomasza Schimscheinera i... prezydenta Francji.

Magdalena Sroka ucieknie do Warszawy?
O tym, że obecna wiceprezydent Krakowa, Magdalena Sroka, może zamienić dawną stolicę Polski na obecną, w kulturalnych kuluarach Krakowa plotkuje się od dawna. Wśród dziennikarzy co jakiś czas pojawiają się informacje, że to już, że za chwilę. Podobno pani wiceprezydent miałaby zasiąść w fotelu zajmowanym przez inną krakowiankę, Agnieszkę Odorowicz. Mowa o stanowisku szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Agnieszce Odorowicz w tym roku mija druga kadencja, a to oznacza, że stanowisko się zwolni.

Plotki o tym, że to właśnie Magdalena Sroka mogłaby zostać dyrektorką instytucji rządzącej w polskim filmie, pojawiły się po jej wizycie na festiwalu filmowym w Gdyni, gdzie świetnie odnajdywała się wśród aktorów i reżyserów. Ale Magdalena Sroka w rozmowie z nami zaprzeczyła plotkom na temat jej przeprowadzki.

Turnaówna wciąż zakochana

Antonina Turnau, młoda bywalczyni krakowskich salonów, córka znanego krakowskiego muzyka, wciąż widywana jest w Krakowie w towarzystwie swej aktualnej miłości. Mowa o znanym aktorze Marku Kondracie, który ostatnio rzucił film, by poświęcić się swojej drugiej miłości, czyli winom. W Krakowie prowadzi nawet ich skład, ceniony zresztą wśród koneserów trunku z winorośli.
Zakochana para bywa w towarzystwie potencjalnych teściów w różnych lokalach krakowskich - widziani byli m.in. w Tribece w Kamienicy Szołayskich na pl. Szczepańskim.

Co więcej, para nie ogranicza się do bywania w knajpach i salonach grodu Kraka. Ostatnio bowiem postanowiła odpocząć od nadwiślańskiego klimatu. Na końcówkę zimy zaplanowali wypad na narty, bodaj w Alpy. A następnie postanowili sięgnąć po nieco egzotyki w Tajlandii. Podobno podróż udała się znakomicie, a para wróciła wypoczęta. Jak widać, miłość kwitnie - zwłaszcza na wiosnę.

...a skoro już o Turnauach mowa

Niewiele osób wie, że Nowa Prowincja, legendarna knajpa środowiska "artystów limerycznych" (o tym za chwilę) straciła status salonu Turnaów. Przez lata znany muzyk, Grzegorz, i jego żona, Maryna, byli nieodłącznie kojarzeni z jednym z najbardziej znanych lokali na Starym Mieście. Ale jakiś czas temu wysłali list do przyjaciół i znajomych, w którym poinformowali, że nie są już z lokalem związani.

Warto przypomnieć, że dzięki Turnauom i ich przynależności do krakowskiego środowiska artystycznego do Nowej Prowincji przylgnęła opinia miejsca, w którym spotyka się środowisko poetyckie miasta. Zaprzyjaźnieni z kawiarnią autorzy, będący stałymi bywalcami, jak Ewa Lipska, Michał Rusinek, Sebastian Kudas czy Bronisław Maj, stworzyli w tym miejscu epitafia dla siebie nawzajem i dla innych osób.

Bodaj to Wisława Szymborska zwykła mawiać, że przez środek Rynku przebiega granica między artystami limerycznymi (spotykającymi się rzecz jasna na Brackiej 3-5) a środowiskiem artystów awangardowych, którzy bawili się całymi nocami (nieraz zahaczając o wczesny poranek) w Pięknym Psie. Co ciekawe, ten lokal też już nie mieści się w centrum miasta. Teraz podbija Kazimierz. Cóż, kończy się w knajpianym życiu Krakowa pewna epoka...

Schimscheiner kontrowersyjnie
Znany i lubiany aktor, Tomasz Schimscheiner, na co dzień występujący na scenie Teatru Ludowego (i nie- stroniący od seriali), nie boi się wyzwań aktorskich. Właśnie gościnnie występuje w spektaklu Teatru Nowego, gdzie gra homoseksualistę. Znany aktor występuje bowiem w teatralnej adaptacji głośnej książki Michała Witkowskiego "Lubiewo". Jak na to zareagują fanki?

Prezydent Francji uczy się polskiego
Kraków na spółkę z Wrocławiem reprezentował polską literaturę na stoisku złożonym z elementów krakowskiej i wrocławskiej architektury na wzór kolaży Wisławy Szymborskiej. A efekt musiał przyciągać wzrok, skoro wśród gości polskiej prezentacji pojawił się...

François Hollande, prezydent Francji. Mówił podobno, że Polacy są frankofilami. Nie krył też, że chętnie odwiedziłby Kraków. Stoisko opuścił z tomem zawierającym kolaże Wisławy Szymborskiej.

Ale to nie jedyny znany gość targów. Warto dodać, że pojawił się na polskim stoisku reżyser Roman Polański, który w dzień otwarcia targów zachwalał Kraków, przypominał swoje związki z miastem i historię pierwszych lat swojego życia. Zachwalał miasto także jako cel turystycznych podróży. Cóż, reklama dźwignią handlu - książkowego, turystycznego i każdego innego.

Majewski żegna się z Krakowem
Jak ujawnił "Dziennik Polski", z Narodowego Starego Teatru odchodzi Sebastian Majewski, dotychczasowy zastępca dyrektora Jana Klaty. Choć panowie konsekwentnie zaprzeczają, że doszło do konfliktu między nimi, to jednak plotki wypływające z teatru mówią zupełnie co innego. Podobno do scysji między panami dochodziło od dłuższego czasu. Niemniej jednak Sebastianowi Majewskiemu życzymy wspomnianego w oświadczeniu obu panów "rozwoju zawodowego" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

Redagują: Stary Krakus (SK) i Nowy Mieszczanin Krakowski (NMK)

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski