Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stali w długiej kolejce, bo urząd zmienił zasady

Marzena Rogozik
W ogromnej kolejce stali również, ci którzy mają podpis elektroniczny
W ogromnej kolejce stali również, ci którzy mają podpis elektroniczny Marzena Rogozik
O tym się mówi. Na stronie urzędu pracy widniała mylna informacja o sposobie rejestrowania wniosków elektronicznych. Zdezorientowani pracodawcy przyjechali złożyć podanie osobiście

We wtorek pisaliśmy o gigantycznej kolejce, jaka ustawiła się pod Grodzkim Urzędem Pracy na ul. Wąwozowej. Pracodawcy, którzy wnioskowali o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na szkolenia, studia podyplomowe i kursy dla swoich pracowników ustawiali się przed drzwiami urzędu już dwa dni przed rozpoczęciem przyjmowania zgłoszeń. Pracownicy GUP twierdzili, że przyczyną było głównie zniesienie cenzury wieku pracownika, która obowiązywała w poprzednich latach. Wtedy o dofinansowanie mogli ubiegać się tylko, ci którzy ukończyli 45 rok życia.

Tymczasem pracodawcy ujawnili, że powód był zupełnie inny. Urząd zmienił zasady składania wniosków przez system elektroniczny ePuap w ostatniej chwili. Od 11 lutego do 19 lutego obowiązywała zasada, według której wnioski składane drogą elektroniczną miałyby być ewidencjonowane w dzienniku podawczym jako ostatnie danego dnia. Taką informację przekazywali także sami urzędnicy telefonicznie i mailowo.

- Dwie godziny przed zamknięciem urzędu w piątek zmienili zasady gry i podali lakoniczną informację, że wnioski elektroniczne będę rozpatrywane według kolejności zgłoszeń - napisał do nas jeden z pracodawców.

- Dlaczego urząd tak postąpił nie mi osądzać, ale na pewno w kolejce nie stali ci, którzy nie wiedzą co to ePuap czy podpis elektroniczny - podkreślał. Obecnie obowiązuje zasada kolejności wpływu. Zatem wniosek złożony w formie elektronicznej o 7.45 będzie zarejestrowany przed tym złożonym osobiście na dzienniku podawczym w formie papierowej o godzinie 7.46.

Jeden z pracowników urzędu poinformował nas, że decyzję o zmianie podjął kierownik referatu ds. organizacji szkoleń, który jest obecnie na zwolnieniu lekarskim. Jednocześnie dodał, że obecny komunikat nie jest do końca trafnie sformułowany i nie wyjaśnia zaistniałej zmiany. Z kolei kierownik Bogumiła Walkowiak, która sprawdza złożone wnioski przyznała, że nie wie z czego wynika zmiana zasad, a o innym sposobie rejestracji dowiedziała się ze strony internetowej urzędu.

Zmianę, która zdezorientowała część pracodawców ubiegających się o dofinansowanie dla pracowników - Waldemar Jakubas zastępca dyrektora ds. rynku pracy tłumaczy prośbami samych zainteresowanych. - Zmian dokonaliśmy pod naporem telefonów od pracodawców, którzy zwracali nam uwagę, że taka rejestracja wniosków elektronicznych nie jest zgodna z prawem, bo obie formy są równorzędne - przyznaje dyrektor Jakubas.

Na pytanie dlaczego zatem takich zasad nie wprowadzono od początku odpowiada, że taka forma miała dać większe szanse na ubieganie się o dotację dla mniejszych firm. - Wiele małych przedsiębiorstw nie posiada podpisów elektronicznych i w ten sposób chcieliśmy ułatwić im rejestrację osobistą - wyjaśnia Waldemar Jakubas i zapewnia, że komunikat wyjaśniający przyczyny zmiany zostanie zamieszczony na stronie urzędu.

W środę, w trzecim dniu skłania wniosków pracownicy wciąż weryfikowali wnioski z poniedziałku, których jest ok. 800. Drogą elektroniczną spłynęły jedynie 73 podania. Kwota zweryfikowanych do środy wniosków sięgnęła ponad 17 mln złotych, a tegoroczny limit środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego dla GUP w Krakowie to 1,5 mln złotych. Wnioski na dofinansowanie na szkolenia i kursy dla pracowników można składać do piątku 26 lutego do godz. 14.45. Decyduje kolejność zgłoszeń, a wszystkie wnioski są rejestrowane chronologicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski