Stan klęski żywiołowej ze względu na katastrofalne powietrze? Domaga się tego Skawiński Alarm Smogowy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Udostępnij:
"Wnosimy o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - klęski smogu - na terenie gmin ościennych Krakowa" - wniosek o takiej treści trafił do wojewody małopolskiego i marszałka Małopolski.

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Informacja do władz regionu trafiła za sprawą Skawińskiego Alarmu Smogowego, którego przedstawiciele piszą w imieniu mieszkańców gmin: Skawina, Czernichów, Niepołomice Wieliczka, Zabierzów.

- Prosimy, wnosimy i apelujemy o podjęcie niezwłocznych, efektywnych i skutecznych działań w celu zapobieżenia negatywnym skutkom klęski żywiołowej SMOGU dla zdrowia i życia naszego oraz naszych dzieci. Przypominamy, że aglomerację krakowską zamieszkuje prawie półtora miliona osób, których zdrowie spoczywa w Panów rękach - czytamy w piśmie społeczników z alarmów smogowych do władz regionu.

Inicjatorzy przedsięwzięcia wskazują na niebezpieczny, utrzymujący się katastrofalny stan jakości powietrza, potęgujący się destrukcyjny wpływ niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa.

- Samorządy, instytucje mówią jak dużo robią w sprawie walki ze smogiem, ale nas interesuje efekt. Jego nie ma od lat. Chcielibyśmy, żeby przyszedł ktoś i powiedział zsynchronizował działania - mówi Bartosz Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Zaznacza, że osoby z wielu podkrakowskich alarmów smogowych zagrożenie smogiem uważają za klęskę. - Palenie byle czym w byle czym to nie jest usterka, to zagrożenie i problem, na który trzeba znaleźć rozwiązanie - mówi Lisowski.

Biuro prasowe wojewody informuje, że zapoznaje się z anonimowym wnioskiem o niezwłoczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. - Zaznaczmy przy tym, że stan klęski żywiołowej jest sytuacją nadzwyczajną. Wprowadzany jest przez Radę Ministrów z jej własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody. Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością jego przedłużenia - informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

- Choćby z punktu widzenia czasu trwania stanu klęski żywiołowej trudno stwierdzić, by ogłoszenie takiego stanu mogło pozwolić rozwiązać problem smogu. Wszyscy jesteśmy świadomi, że zagadnienia związane z ochroną środowiska wymagają działań długofalowych, rozpisanych na lata. I takie działania są konsekwentnie podejmowane - dodaje.

Zaznacza, że ochrona środowiska jest zadaniem własnym samorządów i nie ma przesłanek, aby ograniczać ich kompetencje w tym zakresie. - Nie ma też wskazania, aby wpisane we wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ograniczenie praw i swobód obywatelskich miało usprawnić działania w walce ze smogiem - informuje Joanna Paździo.

- Mamy wrażenie, że w gminach w zakresie walki ze smogiem nie dzieje się tyle, ile powinno. Na przykład informacje o możliwości wymiany pieców są zwykle jedynie ogólne i nie docierają do wielu mieszkańców. W części gmin brakuje też ekodoradców i czytelnej sygnalizacji jaka jest w danym dniu jakość powietrza. Ten apel jest po to, by jeszcze bardziej zwrócić uwagę na dramatyczne skażenie powietrza i znaleźć sposób na rozwiązanie problemu – powiedział nam Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego.

Społecznicy z SAS podkreślają, że nie można przeczekać zimy i cieszyć się, że była łaskawa. - Czujniki - czy to licencjonowane, czy nie wskazują, że stężenia pyłów w wielu miejscach w okolicy Krakowa bardzo często wystrzeliwują w kosmos. Są tego przyczyny, należy je wskazać, przeprowadzić skuteczne kontrole i rozwiązać problem - zaznacza aktywista z SAS.

Inicjatorzy akcji piszą do wojewody o katastrofalnej sytuacji utrzymującej się ze względu na niekorzystne zjawiska naturalne, tj, inwersję temperatur i brak wiatru.

Smog Kraków. Dziś gorsza jakość powietrza 19.03.20

- Ponadto apelujemy o podjęcie działań eliminujących skutki oddziaływania klęski żywiołowej na zdrowie i życie mieszkańców Miasta Krakowa, narażonych na działanie napływających mas ciężko zanieczyszczonego powietrza z gmin sąsiednich - czytamy w piśmie Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Społecznicy zwracają uwagę, że klęska żywiołowa to ekstremalne zjawisko naturalne, powodujące znaczne szkody na terenie występowania, wysokie straty w gospodarce człowieka, może zmienić stan przyrody i powodować zagrożenie życia ludzkiego, może spowodować degradację środowiska, stwarzając poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi lub zasobów przyrody oraz działalności gospodarczej.

SAS przekonuje, że pomoc i ochrona mieszkańców z obszaru występowania klęski smogu, mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb.
W imieniu mieszkańców pięciu gmin apeluje o niezwłoczną organizację spotkania kryzysowego władz miasta Krakowa oraz gmin ościennych, celem zaplanowania i podjęcia skoordynowanych działań, takich jak:

a) natychmiastowe uruchomienie instrumentów administracyjnych i prawnych, służących do niezwłocznego ograniczenia emisji pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu z palenisk domowych gmin ościennych Krakowa,

b) niezwłoczne uruchomienie skutecznych kanałów ostrzegania mieszkańców, szczególnie osób wykluczonych cyfrowo, przed destrukcyjnym oddziaływaniem SMOGU na ich zdrowie i życie,

c) niezwłoczne uruchomienie skutecznych kontroli spalania odpadów (w tym odpadów węglowych) oraz niedozwolonych paliw na terenie gmin ościennych Krakowa,

d) pilne uruchomienie w placówkach służby zdrowia dodatkowych punktów przyjęć pacjentów z objawami chorobowymi, powstałymi lub spotęgowanymi przez katastrofalny stan powietrza, ze względu na nasiloną liczbę takich przypadków w trakcie występowania klęski SMOGU,

e) skoordynowanie aktywnych działań służb, inspekcji i straży podległych wojewodzie oraz marszałkowi województwa,
f) zwrócenie się do Rządu Rzeczpospolitej Polski o udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy do opanowania klęski SMOGU oraz
zmniejszenia jej destrukcyjnych skutków, zarówno w chwili obecnej, jak i przy każdorazowym długotrwałym jej wystąpieniu w okresie grzewczym.

W informacji z biura prasowego wojewody czytamy: "Żaden z samorządów nie sygnalizuje też tego, jakoby jego aktualne działania czy prace były sparaliżowane. Podobnie choćby wojewódzki lekarz koordynator ratownictwa medycznego nie otrzymał żadnego niepokojącego sygnału z placówki ochrony zdrowia. Na bieżąco przekazywane są też dane dotyczące stanu powietrza – przypomnijmy, dodatkowo zaostrzone w Małopolsce."

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 44

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

ś
św. NH

Nowa Sporek ma jobla. Niech wyjeżdża do stepy akermańskie. Pan Gogo Majchi Gigi gang, na ruski gaz? Kto na tym zarabia do pierdla z nim. Na gaz będzie cała Polska, Niedoróbki i ludzie w powietrzu w niebie. Wy chamy, na rowery i piechtę. Zakaz wjazdu auciskami do Krakowa.

m
milewski
28 stycznia, 19:27, Kj:

A czy czasami w Skawinie niema spalarni i cementowni?

przyjedż do Nowej Huty,do spalarni..nie zobaczysz kawałeczka dymów z komina,taka technologia nowoczesna..

m
milewski

wystarczy przestać palić w starych piecach typu "kopciuchy" tandetnym węglem i śmieciami...w Krakowie większość jest podłączona do sieci c-o

N
Nowahutaa

Mieszkalem w Skawinie 25lat temu i powietrze bylo w jeszcze gorszym stanie niz teraz,wiec ci pseudoekolodzy niech przystopuja. Bo caly czas brednie.

G
Gość

Jest tska instytucja jak PIOŚ. I ma swoje wojewódzkie oddziały. Prowadzą one pomiary czystosci powietrza zgodnie z zasadami określonymi normami. I te pomiary dosyć mocno się różnią od różnych "innowacyjnych' metod. Nie wykazują tsk alarmistycznych danych. Może więc lepiej nie siac paniki.

G
Gość
28 stycznia, 21:47, Gosc:

Najlepiej jest powiedziec ze sie wlancza gmina w to, to ja zapytam jak gmina Czernichow sie wlaczyla w walke z smogiem? Tylko zatrudniajac kolejnych i wystepowanie wojta na spotkaniach w walce ze smogiem. Gdzie sa jakies doplaty z gminy do wymiany piecow jak to w innych osciennych gminach ktore probuja walczyc. Ale najlepiej pisac ze sie robi cos

Program czyste powietrze od 2 lat.

G
Gość
28 stycznia, 11:59, PolakPatriota:

dopoki pisokomuchy rzadza nic sie nie zmieni!

Taki otrzymaliśmy spadek od POstKOmunistów

G
Gosc

Najlepiej jest powiedziec ze sie wlancza gmina w to, to ja zapytam jak gmina Czernichow sie wlaczyla w walke z smogiem? Tylko zatrudniajac kolejnych i wystepowanie wojta na spotkaniach w walce ze smogiem. Gdzie sa jakies doplaty z gminy do wymiany piecow jak to w innych osciennych gminach ktore probuja walczyc. Ale najlepiej pisac ze sie robi cos

G
Gość
28 stycznia, 11:52, Gość:

Z moich obliczeń w Małopolsce wokół Krakowa zakłady produkujące tworzywa sztuczne topią tworzywa sztuczne w temperaturze powyżej 240 stopni około 200 ton plastiku na dobę kiedyś w tych firm nie było dziwne że ekolodzy nie zwracają na ten problem uwagi i nie żądają kontroli tych zakładów

28 stycznia, 12:01, Gość:

Dobrze by było do ustawy do pisać o jawności oświadczeń majątkowych tak jak posłowie senatorowie sędziowie i radni dopisać ekologów mielibyśmy pewność Skąd czerpią dochody czy aby nie od producentów kotłów na gaz Warto dodać że gaz też tworzy smog najlepszą opcją byłyby pompy ciepła i fotowoltanika z dotacją 100% to znaczy odpis od podatku

28 stycznia, 12:11, Gość:

Najwyższy czas by ekolodzy zajęli się kontrolą zakładów

28 stycznia, 12:28, Gość:

To jest dobre pytanie dlaczego milczą na temat topnienia plastiku A może by tak zamiast wymieniać kominki na drewno dać firmom filtry na kominy

28 stycznia, 19:31, Gość:

Co na to ekolodzy nadal milczą precz z tworzywami sztucznymi wybuchowym gazem i z ekologami

Może jest tak że to firmy w znacznym stopniu zanieczyszczaja powietrze wymyslili sobie alarmy smogowe by winę zrzucić na użytkowników kopciuchow

G
Gość
28 stycznia, 11:52, Gość:

Z moich obliczeń w Małopolsce wokół Krakowa zakłady produkujące tworzywa sztuczne topią tworzywa sztuczne w temperaturze powyżej 240 stopni około 200 ton plastiku na dobę kiedyś w tych firm nie było dziwne że ekolodzy nie zwracają na ten problem uwagi i nie żądają kontroli tych zakładów

28 stycznia, 12:01, Gość:

Dobrze by było do ustawy do pisać o jawności oświadczeń majątkowych tak jak posłowie senatorowie sędziowie i radni dopisać ekologów mielibyśmy pewność Skąd czerpią dochody czy aby nie od producentów kotłów na gaz Warto dodać że gaz też tworzy smog najlepszą opcją byłyby pompy ciepła i fotowoltanika z dotacją 100% to znaczy odpis od podatku

28 stycznia, 12:11, Gość:

Najwyższy czas by ekolodzy zajęli się kontrolą zakładów

28 stycznia, 12:28, Gość:

To jest dobre pytanie dlaczego milczą na temat topnienia plastiku A może by tak zamiast wymieniać kominki na drewno dać firmom filtry na kominy

Co na to ekolodzy nadal milczą precz z tworzywami sztucznymi wybuchowym gazem i z ekologami

G
Gość
28 stycznia, 12:24, Gość:

Wychodzi na to że zakłady produkujące tworzywa sztuczne wokół Krakowa nikomu nie przeszkadzają tak jakby topienie plastiku nie było szkodliwe dla zdrowia a może ekolodzy by się na ten temat wypowiedzieli

Żaden ekolog nie skomentuje propozycji kontroli zakładów produkcji towarów z tworzyw sztucznych nie uwierzę żeby tego ekolodzy nie czytali to bardzo dziwne brak komentarzy ekologów na temat topionego tworzywa w podkrakowski w miejscowościach A może uważają że to nie szkodzi środowisku i ludziom

K
Kj

A czy czasami w Skawinie niema spalarni i cementowni?

G
Gość

"Czujniki - czy to licencjonowane, czy nie"

Czyli nawet SAS wie, że ich żądania nie mają żadnych podstaw merytorycznych. Pozostaje tylko bicie piany licząc na zdesperowanych nie orientujących się w rzeczywistości polityków.

G
Gość

Tak pewnie zróbcie jeszcze godzinę policyjna i wysłać wojsko na ulicę

G
Gość

Zorganizować taka formę dotacji jak miał Kraków a problem szybko zniknie

Dodaj ogłoszenie