Stan klęski żywiołowej ze względu na katastrofalne powietrze? Domaga się tego Skawiński Alarm Smogowy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
"Wnosimy o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - klęski smogu - na terenie gmin ościennych Krakowa" - wniosek o takiej treści trafił do wojewody małopolskiego i marszałka Małopolski.

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Informacja do władz regionu trafiła za sprawą Skawińskiego Alarmu Smogowego, którego przedstawiciele piszą w imieniu mieszkańców gmin: Skawina, Czernichów, Niepołomice Wieliczka, Zabierzów.

- Prosimy, wnosimy i apelujemy o podjęcie niezwłocznych, efektywnych i skutecznych działań w celu zapobieżenia negatywnym skutkom klęski żywiołowej SMOGU dla zdrowia i życia naszego oraz naszych dzieci. Przypominamy, że aglomerację krakowską zamieszkuje prawie półtora miliona osób, których zdrowie spoczywa w Panów rękach - czytamy w piśmie społeczników z alarmów smogowych do władz regionu.

Inicjatorzy przedsięwzięcia wskazują na niebezpieczny, utrzymujący się katastrofalny stan jakości powietrza, potęgujący się destrukcyjny wpływ niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa.

- Samorządy, instytucje mówią jak dużo robią w sprawie walki ze smogiem, ale nas interesuje efekt. Jego nie ma od lat. Chcielibyśmy, żeby przyszedł ktoś i powiedział zsynchronizował działania - mówi Bartosz Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Zaznacza, że osoby z wielu podkrakowskich alarmów smogowych zagrożenie smogiem uważają za klęskę. - Palenie byle czym w byle czym to nie jest usterka, to zagrożenie i problem, na który trzeba znaleźć rozwiązanie - mówi Lisowski.

Biuro prasowe wojewody informuje, że zapoznaje się z anonimowym wnioskiem o niezwłoczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. - Zaznaczmy przy tym, że stan klęski żywiołowej jest sytuacją nadzwyczajną. Wprowadzany jest przez Radę Ministrów z jej własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody. Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością jego przedłużenia - informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

- Choćby z punktu widzenia czasu trwania stanu klęski żywiołowej trudno stwierdzić, by ogłoszenie takiego stanu mogło pozwolić rozwiązać problem smogu. Wszyscy jesteśmy świadomi, że zagadnienia związane z ochroną środowiska wymagają działań długofalowych, rozpisanych na lata. I takie działania są konsekwentnie podejmowane - dodaje.

Zaznacza, że ochrona środowiska jest zadaniem własnym samorządów i nie ma przesłanek, aby ograniczać ich kompetencje w tym zakresie. - Nie ma też wskazania, aby wpisane we wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ograniczenie praw i swobód obywatelskich miało usprawnić działania w walce ze smogiem - informuje Joanna Paździo.

- Mamy wrażenie, że w gminach w zakresie walki ze smogiem nie dzieje się tyle, ile powinno. Na przykład informacje o możliwości wymiany pieców są zwykle jedynie ogólne i nie docierają do wielu mieszkańców. W części gmin brakuje też ekodoradców i czytelnej sygnalizacji jaka jest w danym dniu jakość powietrza. Ten apel jest po to, by jeszcze bardziej zwrócić uwagę na dramatyczne skażenie powietrza i znaleźć sposób na rozwiązanie problemu – powiedział nam Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego.

Społecznicy z SAS podkreślają, że nie można przeczekać zimy i cieszyć się, że była łaskawa. - Czujniki - czy to licencjonowane, czy nie wskazują, że stężenia pyłów w wielu miejscach w okolicy Krakowa bardzo często wystrzeliwują w kosmos. Są tego przyczyny, należy je wskazać, przeprowadzić skuteczne kontrole i rozwiązać problem - zaznacza aktywista z SAS.

Inicjatorzy akcji piszą do wojewody o katastrofalnej sytuacji utrzymującej się ze względu na niekorzystne zjawiska naturalne, tj, inwersję temperatur i brak wiatru.

Kraków w smogu. Jakość powietrza pogorszyła się nagle w nocy...

- Ponadto apelujemy o podjęcie działań eliminujących skutki oddziaływania klęski żywiołowej na zdrowie i życie mieszkańców Miasta Krakowa, narażonych na działanie napływających mas ciężko zanieczyszczonego powietrza z gmin sąsiednich - czytamy w piśmie Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Społecznicy zwracają uwagę, że klęska żywiołowa to ekstremalne zjawisko naturalne, powodujące znaczne szkody na terenie występowania, wysokie straty w gospodarce człowieka, może zmienić stan przyrody i powodować zagrożenie życia ludzkiego, może spowodować degradację środowiska, stwarzając poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi lub zasobów przyrody oraz działalności gospodarczej.

SAS przekonuje, że pomoc i ochrona mieszkańców z obszaru występowania klęski smogu, mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb.
W imieniu mieszkańców pięciu gmin apeluje o niezwłoczną organizację spotkania kryzysowego władz miasta Krakowa oraz gmin ościennych, celem zaplanowania i podjęcia skoordynowanych działań, takich jak:

a) natychmiastowe uruchomienie instrumentów administracyjnych i prawnych, służących do niezwłocznego ograniczenia emisji pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu z palenisk domowych gmin ościennych Krakowa,

b) niezwłoczne uruchomienie skutecznych kanałów ostrzegania mieszkańców, szczególnie osób wykluczonych cyfrowo, przed destrukcyjnym oddziaływaniem SMOGU na ich zdrowie i życie,

c) niezwłoczne uruchomienie skutecznych kontroli spalania odpadów (w tym odpadów węglowych) oraz niedozwolonych paliw na terenie gmin ościennych Krakowa,

d) pilne uruchomienie w placówkach służby zdrowia dodatkowych punktów przyjęć pacjentów z objawami chorobowymi, powstałymi lub spotęgowanymi przez katastrofalny stan powietrza, ze względu na nasiloną liczbę takich przypadków w trakcie występowania klęski SMOGU,

e) skoordynowanie aktywnych działań służb, inspekcji i straży podległych wojewodzie oraz marszałkowi województwa,
f) zwrócenie się do Rządu Rzeczpospolitej Polski o udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy do opanowania klęski SMOGU oraz
zmniejszenia jej destrukcyjnych skutków, zarówno w chwili obecnej, jak i przy każdorazowym długotrwałym jej wystąpieniu w okresie grzewczym.

W informacji z biura prasowego wojewody czytamy: "Żaden z samorządów nie sygnalizuje też tego, jakoby jego aktualne działania czy prace były sparaliżowane. Podobnie choćby wojewódzki lekarz koordynator ratownictwa medycznego nie otrzymał żadnego niepokojącego sygnału z placówki ochrony zdrowia. Na bieżąco przekazywane są też dane dotyczące stanu powietrza – przypomnijmy, dodatkowo zaostrzone w Małopolsce."

Wielki smog w Krakowie, internauci w formie [MEMY]

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
milewski
28 stycznia, 19:27, Kj:

A czy czasami w Skawinie niema spalarni i cementowni?

przyjedż do Nowej Huty,do spalarni..nie zobaczysz kawałeczka dymów z komina,taka technologia nowoczesna..

m
milewski

wystarczy przestać palić w starych piecach typu "kopciuchy" tandetnym węglem i śmieciami...w Krakowie większość jest podłączona do sieci c-o

N
Nowahutaa

Mieszkalem w Skawinie 25lat temu i powietrze bylo w jeszcze gorszym stanie niz teraz,wiec ci pseudoekolodzy niech przystopuja. Bo caly czas brednie.

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość

Jest tska instytucja jak PIOŚ. I ma swoje wojewódzkie oddziały. Prowadzą one pomiary czystosci powietrza zgodnie z zasadami określonymi normami. I te pomiary dosyć mocno się różnią od różnych "innowacyjnych' metod. Nie wykazują tsk alarmistycznych danych. Może więc lepiej nie siac paniki.

G
Gość
28 stycznia, 21:47, Gosc:

Najlepiej jest powiedziec ze sie wlancza gmina w to, to ja zapytam jak gmina Czernichow sie wlaczyla w walke z smogiem? Tylko zatrudniajac kolejnych i wystepowanie wojta na spotkaniach w walce ze smogiem. Gdzie sa jakies doplaty z gminy do wymiany piecow jak to w innych osciennych gminach ktore probuja walczyc. Ale najlepiej pisac ze sie robi cos

Program czyste powietrze od 2 lat.

G
Gość
28 stycznia, 11:59, PolakPatriota:

dopoki pisokomuchy rzadza nic sie nie zmieni!

Taki otrzymaliśmy spadek od POstKOmunistów

G
Gosc

Najlepiej jest powiedziec ze sie wlancza gmina w to, to ja zapytam jak gmina Czernichow sie wlaczyla w walke z smogiem? Tylko zatrudniajac kolejnych i wystepowanie wojta na spotkaniach w walce ze smogiem. Gdzie sa jakies doplaty z gminy do wymiany piecow jak to w innych osciennych gminach ktore probuja walczyc. Ale najlepiej pisac ze sie robi cos

G
Gość
28 stycznia, 11:52, Gość:

Z moich obliczeń w Małopolsce wokół Krakowa zakłady produkujące tworzywa sztuczne topią tworzywa sztuczne w temperaturze powyżej 240 stopni około 200 ton plastiku na dobę kiedyś w tych firm nie było dziwne że ekolodzy nie zwracają na ten problem uwagi i nie żądają kontroli tych zakładów

28 stycznia, 12:01, Gość:

Dobrze by było do ustawy do pisać o jawności oświadczeń majątkowych tak jak posłowie senatorowie sędziowie i radni dopisać ekologów mielibyśmy pewność Skąd czerpią dochody czy aby nie od producentów kotłów na gaz Warto dodać że gaz też tworzy smog najlepszą opcją byłyby pompy ciepła i fotowoltanika z dotacją 100% to znaczy odpis od podatku

28 stycznia, 12:11, Gość:

Najwyższy czas by ekolodzy zajęli się kontrolą zakładów

28 stycznia, 12:28, Gość:

To jest dobre pytanie dlaczego milczą na temat topnienia plastiku A może by tak zamiast wymieniać kominki na drewno dać firmom filtry na kominy

28 stycznia, 19:31, Gość:

Co na to ekolodzy nadal milczą precz z tworzywami sztucznymi wybuchowym gazem i z ekologami

Może jest tak że to firmy w znacznym stopniu zanieczyszczaja powietrze wymyslili sobie alarmy smogowe by winę zrzucić na użytkowników kopciuchow

G
Gość
28 stycznia, 11:52, Gość:

Z moich obliczeń w Małopolsce wokół Krakowa zakłady produkujące tworzywa sztuczne topią tworzywa sztuczne w temperaturze powyżej 240 stopni około 200 ton plastiku na dobę kiedyś w tych firm nie było dziwne że ekolodzy nie zwracają na ten problem uwagi i nie żądają kontroli tych zakładów

28 stycznia, 12:01, Gość:

Dobrze by było do ustawy do pisać o jawności oświadczeń majątkowych tak jak posłowie senatorowie sędziowie i radni dopisać ekologów mielibyśmy pewność Skąd czerpią dochody czy aby nie od producentów kotłów na gaz Warto dodać że gaz też tworzy smog najlepszą opcją byłyby pompy ciepła i fotowoltanika z dotacją 100% to znaczy odpis od podatku

28 stycznia, 12:11, Gość:

Najwyższy czas by ekolodzy zajęli się kontrolą zakładów

28 stycznia, 12:28, Gość:

To jest dobre pytanie dlaczego milczą na temat topnienia plastiku A może by tak zamiast wymieniać kominki na drewno dać firmom filtry na kominy

Co na to ekolodzy nadal milczą precz z tworzywami sztucznymi wybuchowym gazem i z ekologami

G
Gość
28 stycznia, 12:24, Gość:

Wychodzi na to że zakłady produkujące tworzywa sztuczne wokół Krakowa nikomu nie przeszkadzają tak jakby topienie plastiku nie było szkodliwe dla zdrowia a może ekolodzy by się na ten temat wypowiedzieli

Żaden ekolog nie skomentuje propozycji kontroli zakładów produkcji towarów z tworzyw sztucznych nie uwierzę żeby tego ekolodzy nie czytali to bardzo dziwne brak komentarzy ekologów na temat topionego tworzywa w podkrakowski w miejscowościach A może uważają że to nie szkodzi środowisku i ludziom

K
Kj

A czy czasami w Skawinie niema spalarni i cementowni?

G
Gość

"Czujniki - czy to licencjonowane, czy nie"

Czyli nawet SAS wie, że ich żądania nie mają żadnych podstaw merytorycznych. Pozostaje tylko bicie piany licząc na zdesperowanych nie orientujących się w rzeczywistości polityków.

G
Gość

Tak pewnie zróbcie jeszcze godzinę policyjna i wysłać wojsko na ulicę

G
Gość

Zorganizować taka formę dotacji jak miał Kraków a problem szybko zniknie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3