Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starość, nie radość seniorów

Iwona Krzywda
Fot. 123RF
Społeczeństwo. Mieszkańcy Małopolski starzeją się mniej aktywnie niż ich rówieśnicy z Mazowsza, Pomorza i Śląska. Tylko nieliczni korzystają na co dzień z komputera i internetu, dbają o kondycję fizyczną czy udzielają się towarzysko i angażują w działalność społeczną.

Wśród coraz liczniejszej grupy małopolskich seniorów (w wieku 55+) zaledwie co czwarty używa komputera i internetu. Dla porównania w najlepszym pod tym względem województwie pomorskim, od lat inwestującym w edukację cyfrową, blisko połowa najstarszych mieszkańców odnajduje się już w globalnej sieci. Małopolanie należą też do najgorzej oceniających swoje zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. I to pomimo iż, biorąc pod uwagę statystyki, to właśnie oni na tle całej Polski dożywają najpóźniejszej starości.

Na zasłużonej emeryturze małopolscy seniorzy głównie wypoczywają we własnych czterech ścianach. Chociaż dysponują czasem i doświadczeniem, tylko niewielka część z nich angażuje się w działalność wolontariatów i aktywne życie towarzyskie.

Sytuacja najgorzej wygląda na terenach wiejskich, gdzie propozycji skierowanych do najstarszych jest mniej niż w miastach. A mieszkańcy wsi dodatkowo skazani są na samotność, gdy młode pokolenie decyduje się na wyjazd do większych ośrodków.

Często to jednak nie uboga oferta dla seniorów stanowi największy problem. - Ze względu na duże rozproszenie przestrzenne na wsiach dużo trudniej jest zachęcić ludzi do wyjścia z domu. Seniorzy, którzy mają jeszcze siły, pracują w gospodarstwach albo pomagają dzieciom i nie myślą o innej aktywności - tłumaczy Renata Wiss, przewodnicząca Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich „Kolibaby” i seniorka od lat działająca na rzecz innych seniorów w gminie Kocmyrzów-Luborzyca.

Małopolska w rankingu aktywnie starzejących się regionów plasuje się dopiero na 9. pozycji, daleko za liderującymi Mazowszem, Pomorzem i Śląskiem.

Zestawienie prezentujące wykorzystanie potencjału najstarszej części społeczeństwa w poszczególnych województwach przygotowane zostało na zlecenie Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jego autorzy przeanalizowali wiele czynników wpływających na jakość życia osób starszych, takich jak aktywność społeczna, niezależność czy bezpieczeństwo.

- Warto zwrócić uwagę, że różnice pomiędzy województwami nie są wysokie, a bardziej niż poszczególne pozycje istotny jest fakt, że w przypadku każdego z regionów wartość wskaźnika jest niska. To oznacza, że ciągle nie potrafimy we właściwy sposób wykorzystać potencjału seniorów - tłumaczy dr Jolanta Perek-Białas, współautorka opracowania i wiceprzewodnicząca Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej.

Zdaniem dr Perek-Białas, żeby Małopolska starzała się bardziej aktywnie, działania na rzecz seniorów skoncentrowane powinny być przede wszystkim na rozległych terenach rolniczych, gdzie niewykorzystany potencjał jest największy. W jej ocenie dla regionu szczególnie istotna jest edukacja cyfrowa i prozdrowotna. Czy to się zmieni? - Dzięki naszemu opracowaniu politycy dysponują konkretną wiedzą, gdzie jest problem i jakie zmiany wprowadzić, by poprawić jakość życia seniorów - dodaje.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski