Starówka odzyska blask

SYP
OLKUSZ - Do dzisiejszego dnia prowadziła długa droga, ale warto ją było przejść. Dzięki temu zmieni się oblicze naszego miasta. Chcę podziękować wszystkim, dzięki którym stało się to możliwe - mówił burmistrz Dariusz Rzepka przed podpisaniem umowy z władzami województwa na dofinansowanie projektu "Rewitalizacja i ochrona olkuskiej Starówki". Uroczyste podpisanie umowy odbyło się wczoraj w olkuskim magistracie.

- Realizacja tego projektu przywróci blask i nada nową estetykę historycznemu centrum Olkusza. To chyba największa inwestycja w dziejach miasta - podkreślał marszałek Marek Nawara, który wspólnie z członkiem zarządu Markiem Sową podpisali umowę na dofinansowanie projektu. W uroczystości wzięli udział także olkuscy radni i przedstawiciele władz powiatu ze starostą Leszkiem Konarskim.

Całkowita wartość projektu to przeszło 23 mln 376 tys. zł, z czego aż 14 mln 804 tys. zł stanowi dotacja z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 13. Przygotowania do projektu rozpoczęły się przed dwoma laty, a jego realizacja w ubiegłym roku, kiedy władze miejskie wykonały iluminację bazyliki św. Andrzeja. Wszystkie prace związane z rewitalizacją olkuskiej starówki mają potrwać do końca listopada przyszłego roku.

Planowana inwestycja ma bardzo duży zasięg. Sama dokumentacja projektowa obejmuje kilkaset stron. Projekt obejmuje przebudowę rynku oraz odchodzących od niego ulic: Floriańskiej, Bóźniczej, Augustiańskiej, Krzywej, Żuradzkiej i Basztowej. Poza remontem nawierzchni ulic oraz wymianą płyt chodnikowych na kostkę zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne, wykonane odwodnienie i wymiana uzbrojenia. Na płycie Rynku ma stanąć przeszklony pawilon, w którym będą eksponowane relikty dawnego ratusza, które będą badane przez archeologów. Olkuski ratusz został wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku i był siedzibą władz miejskich, co jest poświadczone w dokumentach z 1438 roku. W piwnicach było więzienie i karczma. Ratusz został rozebrany na początku XIX wieku.

Na olkuskim rynku pojawią się też nowe elementy. W południowo-wschodniej części rynku będzie fontanna, a naprzeciwko wylotu ul. Floriańskiej - słup milowy. Rynek zostanie wyłożony płytkami z włoskiego dolomitu, a ulice bazaltową i granitową kostką brukową. W ramach tej inwestycji zostanie odnowiona elewacja budynku olkuskiego oddziału PTTK, czyli zabytkowej "Batorówki". Planowany jest montaż trzech kamer do monitoringu wizyjnego. Z płyty rynku zniknie pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej, który zostanie przeniesiony w inne miejsce. Nie będzie parkingu na wschodniej pierzei rynku, zniknie "grzybek", część zieleńców i szalet miejski. W pomieszczeniach po szalecie znajdzie się maszynownia fontanny i wentylatory pawilonu nad reliktami ratusza. Zmieni sie nieco układ ruchu drogowego, przejezdna dla aut będzie ulica Żuradzka, od rynku do Szpitalnej.

Spośród 64 projektów z całej Małopolski, jakie napłynęły na ten konkurs w ramach MRPO, 51 pozytywnie przeszło ocenę formalną. Spośród nich wybrano 42 projekty, które otrzymają unijne wsparcie. Łącznie na ich realizację przeznaczono ponad 249 mln zł. Wszystkie inwestycje mają kosztować 428 mln zł. Średnia wartość dotacji, to 6 mln zł, ale największe dotacje po ponad 15 mln zł, otrzymały gminy: Kraków, Dobczyce oraz Olkusz. - Na działania rewitalizacyjne mieliśmy zaplanowane 260 mln zł. Rozdzieliliśmy 249 mln zł. Sądzimy, że po przeprowadzonych przetargach powstaną oszczędności. Szacujemy, że łącznie będziemy dysponować 17 mln zł. Nie będziemy rozpisywać nowego konkursu, a jedynie dofinansowywać te projekty, gdzie zakres prac okaże się większy, niż pierwotnie planowano - mówił marszałek Nawara.
Słowa marszałka dają nadzieję na uzyskanie środków na remont i przebudowę klasycystycznego dawnego starostwa przy olkuskim rynku. Budynek należy do władz miasta i powiatu. Od kilku lat trwają starania o pieniądze na jego remont. W ub. roku władze powiatu występowały o 4 mln 287 tys. zł unijnej dotacji z programu "Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych" MRPO. Szacowano, że cała inwestycja ma kosztować 10 mln 193 tys. zł. Zakres prac ma obejmować nie tylko przebudowę samego budynku, ale także zagospodarowanie terenu pomiędzy starostwem i murami miejskimi. Planuje się, że po remoncie w budynku starostwa ma powstać centrum konferencyjno - edukacyjno - kulturalne poświecone górnictwu i mennictwu.

(SYP)

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie